امروز جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ ۰۰:۳۰

مقالات

آشنایی با نوار آبیاری تیپ

شیرین شهرابی  ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
برای آبیاری قطره ای کشت های متراکم و ردیفی بسیار مناسب است. از نوار تیپ برای آبیاری قطره ای انواع سبزیجات، صیفی جات، گیاهان ردیفی، علوفه و … مانند هندوانه، گوجه فرنگی، پیاز، سیب زمینی، ذرت، توت فرنگی و کشت های گلخانه ای استفاده می شود. متن کامل در: http://inpia.ir/shownews/8138
نوار آبیاری قطره ای یا همان تیپ (Tape) مناسب آبیاری قطره ای روی سطحی و زیر سطحی کم عمق مناسب است. برای آبیاری زیر سطحی عمیق، استفاده از لوله های قطره چکان دار توصیه می شود. نوار تیپ پلاک دار سی پلاست برای آبیاری قطره ای سیب زمینی، ذرت و امثال این گیاهان مناسب است.
نوار آبیاری تیپ (tape dirp irrigation) چیست؟
نوار آبیاری تیپ نوعی از لوله های دریپردار مخصوص آبیاری قطره ای محسوب می شود که اولین بار حدود ۵۰ سال پیش در ایالات متحده آمریکا تولید شده است.
نوار تیپ از جنس پلی اتیلن می باشد و معمولاً هر کلاف آن چند صد متر (۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ متر) است. نوار تیپ بر خلاف لوله پلی اتیلن سخت،  بسیار نرم می باشد. در واقع نوار تیپ دارای جنسی نرم و انعطاف پذیر است که هنگام ورود آب به آن پر می شود و پس از پایان آبیاری، مجدداً نوار تیپ به صورت مسطح در می آید.
ضخامت دیواره نوار تیپ بسیار نازک است و معمولاً بین ۰.۱ تا ۰.۶ میلی متر می باشد (هر ۰.۱ میلی متر را ۱۰۰ میکرون می نامند). از تیپ های ضخیم تر معمولاً برای آبیاری زیرسطحی گیاهان مختلف استفاده می شود.
قطره های آب از طریق دریپرهای تعبیه شده بر روی نوار آبیاری تیپ خارج می شود؛ به دریپرهای روی نوار تیپ، پلاک نیز می گویند. فاصله بین قطره چکان ها در نوار آبیاری مختلف است و معمولاً بین ۱۰ تا ۶۰ سانتیمتر می باشد. پر مصرف ترین نوار آبیاری تیپ از لحاظ فاصله بین قطره چکان، نوارهای ۲۰ و ۳۰ سانتیمتر می باشند.
کاربردهای نوار تیپ
از نوار تیپ برای آبیاری قطره ای کشت های ردیفی و فصلی مانند گوجه فرنگی ، فلفل ، سیب زمینی ، توت فرنگی ، پیاز ، آفتابگردان ، خربزه ، هندوانه ، چغندر قند ، ذرت و محصولات جالیزی دیگر استفاده می شود. نوار آبیاری قطره ای در گلخانه ها نیز قابل استفاده می باشد.
مزایای استفاده از نوار آبیاری قطره ای (نوار تیپ)
نوار آبیاری قطره ای را می توان در اکثر زمین ها و جالیزها به کار برد. نوار تیپ به فشار آب زیادی احتیاج ندارد و در مزارع دارای پستی و بلندی محدود نیز بدون نیاز به تسطیح زمین قابل استفاده است. همچنین نوار تیپ را می توان در هنگام کشت و به صورت مکانیزه با استفاده از تراکتور نصب نمود.

آشنایی با نوار آبیاری تیپ
از مزایای نوار تیپ می توان موارد زیر را نام برد:
1. نصب آسان و سریع و حمل و نقل راحت نوار تیپ (سبکی وزن)
2.اتصالات نوار آبیاری به صورت قطعات ساده و استاندارد موجود است و روش کار گذاری آن به صورت دستی و ماشینی بسیار ساده است
3.جنس پلیمری مخصوص نوار تیپ از چسبیدن جلبک و رسوبات معدنی به آن جلوگیری می کند
4.مقاومت نوار آبیاری در مقابل و اشعه ماورا ء بنفش خورشید، کودهای شیمیایی ، سموم ، دفع آفات و اسپری های کشاورزی
5.قابلیت نصب نوار تیپ بر روی خاک ، زیر خاک و یا حتی معلق
6.صرفه جویی در مصرف آب و افزایش سطح زیر کشت
7.افزایش بازدهی محصول و جلوگیری از گسترش و رشد علف های هرز در سطح زمین کشاورزی

 

آبیاری تیپ (آبیاری قطره ای لوله ای) در کشت ذرت:

در حال حاضربزرگترین چالش پیش روی دنیا  و کشور ما در زمینه کشاورزی، افزایش تولید محصولات کشاورزی با حداقل مصرف آب می باشد.با توجه به قرارگرفتن کشور ما در منطقه خشک و نیمه خشک جهان و هم چنین وقوع خشک سالیهای پیاپی و کاهش شدید منابع آبهای زیرزمینی لازم است که در جهت کاهش مصرف آب در تولید محصولات کشاورزی اقدام جدی صورت پذیرد. در سالهای اخیر تحقیقات و مطالعاتی در خصوص سایر روشهای نوین آبیاری از جمله آبیاری با نوار تیپ ، در دنیا مطرح شده است .آبیاری قطره ای با لوله های تیپ که اخیرا جهت آبیاری گیاهان ردیفی گسترش یافته، ازجمله  روش های آبیاری موفق می باشد که علاوه بر حفظ یا افزایش عملکرد محصول، مقدار آب مصرفی را کاهش و کارآیی مصرف آب را افزایش می دهد و مشکلات آبیاری با سیستم بارانی را نیز ندارد.
    میزان آب مورد نیاز گیاه ذرت در طول فصل رشد به عوامل زیر بستگی دارد:

    آب و هوای منطقه
    نوع رقم
    طول فصل رشد
   میزان آب مورد نیاز گیاه ذرت از 6000 تا 13000 متر مکعب بسته به نوع زمین، شیب، بافت خاک و نوع رقم در ارقام زدورس تا دیررس می تواند متفاوت باشد.
نوار آبیاری تیپ چیست؟
نوار آبیاری تیپ نوعی از لوله های قطره چکان دار مخصوص آبیاری قطره ای محسوب می شود که اولین بار حدود ۵۰ سال پیش در ایالات متحده آمریکا تولید شده است.
نوار تیپ از جنس پلی اتیلن می باشد و معمولاً هر کلاف آن چند صد متر (۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ متر) است. نوار تیپ دارای جنسی نرم و انعطاف پذیر است که هنگام ورود آب به آن پر می شود و پس از پایان آبیاری، مجدداً نوار تیپ به صورت مسطح در می آید.

 

ضخامت دیواره نوار تیپ بسیار نازک است و معمولاً بین ۰.۱ تا ۰.۶ میلی متر می باشد. از نوع ضخیم تر معمولاً برای آبیاری زیرسطحی گیاهان مختلف استفاده می شود.
 قطره های آب از طریق  قطره چکان های  تعبیه شده  بر روی  نوار آبیاری تیپ خارج  می شود؛ به قطره چکان های روی نوار تیپ، پلاک نیز می گویند.  فاصله بین قطره چکان ها در نوار آبیاری مختلف است و معمولاً بین ۱۰ تا ۶۰ سانتیمتر می باشد. پر مصرف ترین نوار آبیاری تیپ از لحاظ فاصله بین قطره چکان، نوارهای ۲۰ و ۳۰ سانتیمتر می باشند.
کاربردهای نوار تیپ
از نوار تیپ برای آبیاری قطره ای کشت های ردیفی و فصلی مانند گوجه فرنگی ، فلفل ، سیب زمینی ، توت فرنگی  پیاز ، آفتابگردان ، خربزه ، هندوانه ، چغندر قند ، ذرت و محصولات جالیزی دیگر استفاده می شود. نوار آبیاری قطره ای در گلخانه ها نیز قابل استفاده می باشد.نوار آبیاری قطره ای را می توان در اکثر زمین ها و جالیزها به کار برد و در مزارع دارای پستی و بلندی محدود نیز، بدون نیاز به تسطیح زمین قابل استفاده است. همچنین نوار تیپ را می توان در هنگام کشت و به صورت مکانیزه با استفاده از تراکتور نصب نمود.      
مزایای نوار تیپ :
1- نصب آسان و سریع و حمل و نقل راحت نوار تیپ (سبکی وزن).
2- اتصالات نوار آبیاری به صورت قطعات ساده و استاندارد موجود است و روش کار گذاری آن به صورت دستی و ماشینی بسیار ساده است.
3- جنس پلیمری مخصوص نوار تیپ از چسبیدن جلبک و رسوبات معدنی به آن جلوگیری می کند.
4- مقاومت نوار آبیاری در مقابل نورو اشعه ماورا ء بنفش خورشید،کودهای شیمیایی ، سموم  دفع آفات کشاورزی.
5- قابلیت نصب نوار تیپ بر روی خاک ، زیر خاک و یا حتی معلق.
6- صرفه جویی در مصرف آب و افزایش سطح زیر کشت.

7- سهولت در امر تغذیه گیاهی و مبارزه با آفات و بیماریها

8- امکان انجام آبیاری در هر زمان از شبانه روز

9-  امکان انجام آبیاری در هر شرایط جوی

10-  انجام آبیاری یکنواخت و سطح سبز یکنواخت محصول

11- کاهش تبخیر از سطح خاک

12- جلوگیری از فرسایش خاک

13- بهبود کیفیت و تهویه خاک و عدم ایجاد سله و روان آب

14-  کاهش مصرف کود و سم

15- افزایش بازدهی محصول و جلوگیری از گسترش و رشد علف های هرز در سطح زمین کشاورزی.

اگرچه در این روش نصب و راه اندازی سیستم قطره ای، هزینه ی اولیه ای را به زارع تحمیل می کند ولی با توجه به صرفه جویی در مصرف آب و افزایش کارآیی مصرف آب وکنترل علف های هرز می توان به سود بیشتری دست یافت.
انجام آبیاری تیپ برای اولین بار در استان :
 در سال زراعی 95-94 13برای اولین بار در استان در سطح 32 هکتار از مزارع ذرت استان در غالب مزارع الگویی، آبیاری تیپ اجرا گردیدو نتایج حاصل بسیار رضایت بخش بود. کاهش میزان آب مصرفی به میزان  حدود 40 تا 50 درصد در مقایسه با روش آبیاری غرقابی و حدود25 درصد نسبت به آبیاری بارانی و ویژگیهای مفید این روش آبیاری و از طرفی عملکرد قابل قبول در این مزارع، آبیاری تیپ در مزارع ذرت  را قابل توصیه می نماید .
هزینه ها:
هزینه انجام آبیاری تیپ و تغییر سیستم از روش غرقابی به تیپ بین 5 تا 7میلیون تومان و تغییر سیستم از آبیاری بارانی به آبیاری تیپ بین 1 تا 2 میلیون تومان می باشد .

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم اینجا کلیک کنید.