امروز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۰:۴۹

مقالات

اتصالات کمربند

م  ۱۳۹۷/۰۹/۰۸
کمربند عبارت است از دوعدد قطعه نیمدایره فلزی یا پلی‌اتیلن که به بروی لوله قرار گرفته و به وسیله دو یا چند عدد پیچ و مهره که بر روی سوراخهای تعبیه شده در دو طرف آن قرار می‌گیرند به هم بسته می‌شوند.
بر روی یکی از این قطعات نیمدایره سوراخی تعبیه شده که از داخل دارا ی رزوه می‌باشد و برای گرفتن انشعاب مورد استفاده قرار می‌گیرد یک عدد واشر لاستیکی در اطراف سوراخ انشعاب و بین کمربند و لوله گذاشته شده و به وسیله محکم کردن پیچهای کمربند فشرده می‌شود این واشر عمل آب‌بندی کمربند را انجام می‌دهد.  مورد استفاده کمربند گرفتن انشعاب از لوله‌های چدن، آزبست و یا پلی‌اتیلن و یا آب‌بندی سوراخهای ریز از هرکدام از این نوع لوله‌ها می‌باشد. هنگامی که از لوله‌ای انشعابی با سایز پایین‌تر گرفته می‌شود استفاده از کمربند مناسب نسبت به استفاده از سه‌راهی مرقوم به صرفه‌تر است. در بسیاری از خطوط می‌توان به‌جای استفاده از سه‌راهی برای تخلیه آب و یا هوا از کمربندهای مناسب استفاده کرد. برای نصب کمر‌بند ابتدا از صاف و صیقلی بودن محل قرار گرفتن واشر کمربند مطمئن شده و سپس واشر را در جای خود بر روی کمربند قرار می‌دهیم سپس دوطرف کمربند را روی لوله قرار داده و از قرار گرفتن صحیح کمر بند در جای خود مطمئن می‌شویم. در بعضی مواقع لازم است واشر بر روی کمربند به وسیله چسب و یا هر چیز دیگر در جای خود محکم شده و بعد کمربند بر روی لوله قرار گیرد. پس از قرار دادن کمر بند بر روی لوله پیچهای آن را محکم کرده و سپس اقدام به سوراخ کردن محل انشعاب می‌کنیم. برای سوراخ کردن لوله از دریلهای دستی و یا برقی و برای گرفتن انشعابهای سایز بالا از اره‌های برقی مخصوص استفاده می‌شود.

در لوله‌های سایز بالای آزبست در سایزهای ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ تا انشعابات سایز ۴۰۰ نیز با کمربند گرفته شده‌است. البته کمربندهای استفاده شده برای لوله‌های سایز بالا و برای انشعابات بالا عموماً فولادی بوده و نافی آنها نیز برای اتصال داری فلنچ می‌باشد. کمربندهای چدنی و پلی‌اتیلن دارای واشر آب‌بند تخت و مخصوص می‌باشند که در داخل گودی تعبیه شده در داخل کمربند نصب می‌شوند و برای کمربندهای فولادی سایز بالا می‌توان از واشرهای گرد با قطر و سایز لازم و یا واشرهای تخت ساخته شده از لاستیکهای باقطر حداقل ۱۰ میلیمتر استفاده کرد برای نگه داشتن واشر در جای خود و جلوگیری از بیرون زدن آن در زیر فشار سیمهای فلزی در پشت واشر در داخل کمربند جوش می‌خورند.

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم اینجا کلیک کنید.