امروز سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ ۱۶:۴۰

مقالات

بلبرینگ ، انواع و طرز ساخت‎ آن

پروژه  ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
تاریخچه :
   اختراع برینگ یا آنچه که بنام بلبرینگ در صنعت شناخته شده است به هزاران سال قبل بر میگردد . در آن زمان بشر دریافت که حرکت چرخشی به مراتب ساده تر از حرکت لغزشی صورت می پذیرد لذا اگر در وسائلی نظیر چرخ ارابه ها و گاری ها یا سنگهای آسیاب قدیمی از سنگ یا چوب بصورت گویچه ها ( ساچمه ) در آورده و ما بین قطعاتی که نسبت به هم حرکت دارند ، قرار دهد ، بمراتب انرژی کمتری مصرف شده و بر نیروی اصطکاک موجود مابین قطعات مزبور غلبه خواهد کرد . 
    بدین ترتیب در گذر زمان بتدریج ،گویچه ها بصورت کامل در آمده و با گرفتن حلقه های داخلی و بیرونی و قطعاتی نظیر قفسه ، شکل برینگ امروزی را بخود گرفتند .
    بیشتر پیشرفتهائی که در زمینة صنایع و مهندسی صنایع در جهان صورت گرفته و یا می گیرد که جزو لاینفک قرن حاضر می باشند بدون وجود برینگ ها که تا حد زیادی بر نیروی اصطکاک موجود در تمامی ماشین آلات و صنایع ماشین سازی و الکتریکی و خانگی و در صنایع خودروسازی غلبه می کند ، امکان پذیر نبوده و با پیشرفت روز افزون در صنایع ماشین سازی و خودروسازی روز بروز بر اهمیت وجود برینگ ها افزوده می شود . 
   ازنظرتاریخی زمان اختراع برینگ ها بطور دقیق مشخص نیست اما با وجود کشفیات و شواهد تاریخی می توان گفت که ساخت برینگ به دوران روم باستان بر می گردد که پیشروان صنعت برینگ در آن زمان زندگی می کرده اند ، زیرا هنگامی که در سال 1928 دریاچة "نمی " (Nemi) خشک شد بر روی یکی از دو کشتی پاروئی که از زمان امپراطور بزرگ روم کالیگولا باقی مانده بود بلبرینگی یافت شد که تکیه گاههای آن از چوب ساخته شده بود و دارای ساچمه های برنزی بود ، که از نظر شکل نیز شبیه بلبرینگ های امروزی بوده است . احتمالاً این بلبرینگ در زیر مجسمة بسیار بزرگی برای حمل و یا چرخش آن قرار داده شده بود .
      1500  سال بعد لئوناردو داوینچی فیلسوف و ریاضیدان ایتالیائی در دوران حیات خود محاسباتی بر روی یاتاقانهای غلطشی انجام داد که بر حسب آن محاسبات بلبرینگ بصورت ابتدائی ساخته شد و می توان گفت که تا حدود اواخر قرن نوزدهم و تا زمان اختراع دوچرخه و چرخ خیاطی ، ماشین بخار ، ماشین آلات نساجی و غیره اقدامات چندانی در تکمیل و ساخت برینگ ها صورت نگرفته بود .
   در اواخر قرن نوزدهم با گسترش صنعت دوچرخه سازی اولین تقاضا برای یاتاقانهای بدون اصطکاک بود لذا در همین عرصه کارخانه هائی درانگلستان و آلمان شروع به ساختن ساچمه های فولادی کردند که تقریباً در همین زمان نیز بلبرینگ به نسبت خیلی کم برای کارهای مهندسی در امریکا ساخته می شد . با اینکه دانش بشر در زمینة برینگ ها در سطح ابتدائی بود اما نیاز به وجود اجسامی که بتواند خصوصیات مربوطه را داشته باشند و به مقدار بسیار زیادی بر نیروی اصطکاک فائق آید بیشتر احساس می شد . بعدها دانشمندی بنام Robert stribeck تحقیقات اساسی در مورد مهندسی برینگ انجام داد در همین زمان بود که گسترش صنعت اتومبیل سازی بهترین زمینة تقاضا برای این محصول بود . بنابراین در عرض ده سال یعنی از سال 1902 الی 1912 بیش از هفت نوع برینگ که امروزه نیز مورد استفاده قرار میگیرد ساخته شد .
   با ایجاد تحول اساسی در تکنولوژی طی سده های نوزدهم و بیستم به جهت گسترش نیازهای بشری و پیشرفت سریع تکنولوژی در عرصه های صنایع ماشین های ابزار و افزار ، صنایع خودروسازی ، وسایل خانگی ، سازه های فضائی و بسیاری از صنایع دیگر این محصول نیز روزبروز تکامل یافته تر شد . چرا که این محصول رابطة تنگاتنگی با کارآئی دستگاهها و خودروهای ساخته شده و ارتباط قریبی با ارتقاء سطح تکنولوژی بشری دارد . 
   البته تولید برینگ ها بصورت انبوه ، مدرن و استاندارد به سال 1907 بر می گردد.     
در این سال مهندسی در یک کارخانه نساجی به سبب بروز مشکلاتی که از شکستن برینگها در اثر خمش شفت متوجه خط تولید می شد به فکر ساخت برینگی افتاد که بتواند خود را با خمش شفت مطابقت  دهد که این شخص Dr. Sven Wingquist دکتر سوان وینکوئیست بنیانگذار شرکت –- بلبـرینـگ  SKF  سوئـد بوده  که به اخـتراع بلبرینـگ های خود تنـظیم  دســت یافـت     Self aligning ball bearing . امروزه برینگها در انواع متنوع و مختلف در ابعاد بسیار وسیعی در سراسر دنیا توسط شرکتهای SKF تولید می شود . 
   تضمین کیفیت و کارآئی مناسب برینگها تحت دورها و شرایط پیچیدة بارهای اعمال شده و شرایط استثنائی نظیر کار در درجه حرارتهای بحرانی ، خلاء و محیطهای خورنده و غیره از دلائل عمده ای است که تأکید بر گسترش دامنة مطالعات و تحقیقات و پیشرفت روز افزون در تکنولوژی ساخت برینگها در این عرصه از صنعت را دارد .
شرکت بلبرینگ ایران          
      شرکت بلبرینگ ایران (IBC ) در بیست و پنچم سپتامبر 1969 با مشارکت جهانی SKF سوئد تأسیس شده است . این شرکت ، بلبرینگ و رولر برینگ های مخروطی را بر اساس مشخصات ارائه شده ISO ( سازمان استاندارد جهانی ) تولید می کند .
  کارخانه مدرن شرکت درشهرتبریزواقع شده وبالغ بر 3/6 میلیون عدد از بلبرینگ ورولر برینگ مخروطی و همچنین بالغ بر 12 میلیون عدد انواع ساچمه در سایزهای مختلف تولید می کند . 
  این کارخانه با پیشرفته ترین تکنیکهای تولید ،با بهترین مشخصات کیفی و نظام کنترل کتفی بسیار قوی و دقیق تجهیز شده است و تمام تولیدات آن و دقت چرخشی برینگهای IBO مطابق استانداردهای بسیار بالاست .
  بلبرینگهای شیار عمیق یک ردیفه یکی از برینگهائی است که بطور بسیار وسیعی در صنایع اتومبیل ، تجهیزات صنعتی ، ماشینهای ابزار و لوازم خانگی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد . به خاطر آنها ، این نوع از برینگها قادر به تحمل بارهای محوری در دوجهت تحت چرخش بسیار زیاد هستند .
  قابلیت تحمل بارهای شعاعی و دارا بودن این خصوصیت مطلوب بعنوان یک مشخصه بسیار برجسته برای چنین برینگ هائی تلقی می شود .
  عمده ترین فعالیت شرکت بلبرینگ ایران تولید بلبرینگهای شیار عمیق بوده که بطور بسیار وسیعی مورد استفاده قرار می گیرد تایپهای سری 62و63 می باشد . 
  محصولات تمام شده بصورت موارد زیر تجهیز می شوند :
  Z- در پوش فلزی (در پوش غیر پلاستیکی) در یک طرف برینگ .
  2Z- در پوش فلزی Zدر دو طرف برینگ .
  RS – در پوش پلاستیکی از پلاستیک مصنوعی از پلی ارتین در یک طرف برینگ .
  2RS – در پوش پلاستیکی RS در دو طرف برینگ .
   N- شیار رینگ فنری در قسمت بیرونی سطح رینگ خارجی .                                 
  NR- مانند N اما با رینگ فنری . 
  ZN- درپوش فلزی در یک برینگ و شیار رینگ فنری در رینگ بیرونی برینگ در طرف دیگر . 
  ZNR – مانند ZN اما با رینگ فنری .
 
  IBO شرکت بلبرینگ ایران تولید کنندة رولر برینگهای مخروطی در اندازه های اینچی می باشد . برای این منظور بهترین عمل کردچنین رولر برینگها ، آنها بطور ویژه برای چرخهای اتومبیلها ساخته می شوند . برای این منظور بهترین و مناسب ترین کار در طراحی درونی و تولید آنها انجام می یابد . خصوصیات برجسته از طریق کاربرد آنها با ملاحظة مشخصات آنها بطور خلاصه بشرح زیر می باشد : 
* افزایش در قابلیت تحمل میزان بارهای محوری و شعاعی با در نظر گرفتن کاربردهای ویژه .
 *افزایش در میزان تحمل بارهای دینامیکی و استاتیکی .
* اصطکاک بسیار کم و کاهش در سائیدگی و دمای عملیات .
* این نوع از رولر برینگ ها بر طبق تلرانسهای نرمال استاندارد تولید می شوند .
   شرکت بلبرینگ ایران IBC تولید کنندة انواع مختلفی از ساچمه های فولادی از آلیاژ کربن و کروم بسیار بالا SAE 52100 مطابق با سیستم DIN 100 cr6  
مواد اولیه بصورت سیمهای کلافی نورد سرد انتخاب می شود پس از عبور از نورد سرد و عملیات ویژه و مختلف ساچمه ها اینجا تولید می شوند بخاطر اینکه عملیات اولیة خود را در پروسه های تولید که بعنوان ساچمه های نیمه تمام تولید شده بودند ، کامل کنند . 
   علاوه بر این ساچمه های فولادی در کوره های مخصوص بطور مداوم حرارت داده می شوند که تحت پروسة کنترول ویژه ای برای دست یابی به ساختار درونی مناسب و همگن قرار بگیرند . 
در این محل از تولید ،میزان مشخصی ساچمه ها به3 HRC  62+ می رسند .
نهایتاً ساچمه ها از مراحل متوالی ، سنگزنی سخت ، پولیشکاری ، پرداخت نهائی عبور داده میشوند تا اندازة نهائی بدست آمده و سطوح مطلوب بطور تمام و کمال بدست آید .
   بکار گیری و اعمال روشهای کنترل کیفی دقیق همچون وسیله اندازه گیری میکروسکوپی ، دقت ابعادی ، صافی سطح ، قسمتهای صوتی و لرزشی ، چرخش در RPM 1800 ، متالوگرافی آزمایش تحمل بار در هر سیکل تولید ، انجام می شود ، این عملیات حاکی از اطمینان از بهترین کیفیت ساچمه-- ها با بهترین نتایج ، لازمة اعمال چنین عملیات مختلف و پیچیده ای را می نماید . 
  IBC شرکت بلبرینگ ایران همچنین تولید کنندة بلبرینگ های شیار عمق مخصوص در تلرانسهای نرمال برای صنعت اتومبیل سازی می باشد .
 برای چرخش فعالیتهای تولیدی IBC، ساخت چنین نوع بلبرینگها ،بهترین معرف برای شناسائی هویت اصلی کارخانه می باشد بخاطر دارابودن طراحی مخصوص و کیفیت بسیار بالای آنها . 
  بکار گیری تجهیزات اندازه گیری بسیار دقیق و پیشرفته ، برای اندازه گیری و آنالیز خصوصیات برجستة بلبرینگها ، از اهداف بسیار عمده و مهم تضمین کیفیت IBC می باشد ، که حاکی از اطمینان بسیار بالا و در دسترس بوده که محصولات بسیار مطمئنی را ارائه می کند . 
  در راستای بسط و توسعه فعالیتهای تولیدی و کیفی و اجرای طرحهای توسعه و خودکفائی مدیریت این شرکت تصمیم به بسط و توسعه فعالیتهای تولیدی خود گرفته و قصد آن دارد که میزان محصولات خود را از نظر کیفی و کمی متنوع ساخته و آمار تولیدی خود از ظرفیت اسمی خود که3/6 میلیون عدد برینگ در سال بوده به میزان 5/8 میلیون عدد از انواع برینگها و رولر برینگها برساند که این افزایش حدود 5/1 برابر ظرفیت اسمی کارخانه شامل تایپهای برینگ و تیپر رولر برینگها می شود که تا کنون در خط تولید داشته و هم شامل تایپهای جدید و متنوعی می شود که در طرح توسعه خود در دست اجرا دارد و به مرحلة تولید خواهد رساند . 
تولید قفسه و درپوش 
 اولین مرحله در تولید قفسه ( کیج ) در ماشینهای پرس DPF 100تن انجام می گیرد . به این ترتیب که کلافهایی از ورق فلزی به ضخامتهای 6/0 و8/0 و 1 میلی متر قرقره هایی قرار گرفته و با عبور از بین دو غلتک راهنما وارد صفحة اصلی پرس می شوند . این کلافها سنگینی برابر با 1936 کیلوگرم دارند . سپس بازوی اصلی دستگاه با حرکت رو به پائین خود و با قالبهایی که به انتهای آن متصل می شود واشر را به وجود می آورد که واشر بوسیلة فشار باد و از راه یک لولة باریک و با قطر تقریبی 1 سانتی متر به بیرون دستگاه پرتاب می شود .لازم به ذکر است که ماشینهای DPF قادر به تولید قفسه تمپر رولربرینگ و کیج بلبرینگ نیز هستند که با نصب قالبهای مورد نظر در انتهای بازوی اصلی ماشین و همچنین صفحة راهنمای نور نوار فلزی این امر امکان پذیر است .
    تفاوت دو ماشین پرس مذکور در ضخامت نوارهایی است که تحت پرس قرار می گیرد که شامل اندازه های 6/0 و 8/0 میلی متر برای تایپ های مختلف بلبرینگ و رولربرینگ می شود . بعد از مرحلة پرس ، قفسة تیپرولرینگ برای ایجاد یک سوراخ در قسمت گودی آن که مرحلة ایجاد چاک هول chuk hole ) (piercing نام دارد وارد ماشین Lidkoping16 می شود که در این ماشین محوری با حرکت رفت و برگشتی بالا و پایین کار ایجاد سوراخ را انجام می دهد .در مورد واشرهایی که در مرحلة پرس ایجاد شد در ماشینی به نام Schuler ابتدا واشرها فرم دهی اولیه شده و بلافاصله به فرم کامل یعنی دقیقاً مطابق نیم کره در می آیند . البته سوراخکاری محل پرچها در کنج بلبرینگ نیز در ماشین SCHULER انجام می گیرد ولی چون مته های سوراخکاری برای تایپ های کوچک در ماشین EP16 انجام گرفته و سوراخکاری باقیمانده تایپ ها در خود ماشین شولر انجام می پذیرد . در واقع مطلب قبل را چنین نیز می توان بیان کرد که از یک تایپ مشخص و کوچکتر از آن که قطر بلبرینگ کاهش می یابد به دلیل ظرافت کار و نیروی نسبتاً زیادی که بر قفسه وارد می شود احتمال شکست سوزنهای سوراخکاری بر اثر بار زیاد وجود دارد که این اشکال در مورد تایپ های بزرگتر به وجود نمی آید و سوراخکاری آنها در ماشین Schuler به راحتی امکان پذیر است .      پس از فرم دهی قفسه بلبرینگ در این دستگاه ، سوراخکاری محل پرچها مجدداً در دستگاه EP16 انجام می شود که در واقع مرحلة نهایی تولید کیج بلبرینگ است که سوراخکاری جهت پرچ دو قفسه به هم و نهایتاً نگه داری ساچمه بین آن دو است . (Rivet hole punch) کنترل سالم بودن قفسه ها در هر مرحله و در زمانهای مشخصی انجام می شود که ماشین باید طبق تلرانس های (tolerance) تعیین شده برای هر قطعه کار کند. که البته این تست در مواقع بروز اشکال در عملیات ماشین و تعمیر قطعات بعد از تعمیر باید انجام گیرد تا ماشین در تلرانس های تعیین شده به کار ادامه دهد .
  پس از ایجاد چاک هول در قفسه های تیپرولربرینگ ، قفسه ها برای تراش قسمت پایینی و برای صاف و یکسان نمودن سطح خارجی قاعده ی پایین مخروط در ماشین تراش یک دور مورد تراش قرار می گیرند. بعد از تراش کیج ها وارد مرحله ی نوچینگ (Notching) می شوند که این مرحاه تشکیل می شود از حرکت نوسانی یک بازو که به تناوب از طرف محیط داخلی قفسه مخروطی شکل شیارهایی جهت قرار گرفتن رولرها در داخل آن ایجاد می کند. که بعد از ایجاد شیارها بعلت اینکه دو طرف دیواره شیارها تخت و صاف در می آید کارپَخ کردن دو طرف شیارها جهت سهولت گردش رولرها در آنها در دستگاه Lidkiping-VR80-EP-16 می شوند .
     بعد از تمامی این مراحل کیج های بلبرینگ و تیپررولربرینگ برای پلسه گیری و تمیزکاری و همچنین فسفاته کردن (phosphating) وارد قسمت مربوطه می شود .
 تولید ساچمه و رولر :
  اولین مرحله تولید ساچمه و رولر ،پرس می باشد. مفتول های سیمی به صورت کلاف پرس ساچمه و دو دستگاه پرس رولر مورد استفاده قرار گرفته و ساچمه و رولر بصورت پرس شده محصولات این دستگاه ها می باشند. ماشینها پرس ساچمه آلمانی بوده و از نوع National Kayser می باشند کلاف های سیمی عمدتاً از کشور های هلند ، سوئد ، آلمان و بعضاً ژاپن وارد می شوند . طرز کار ماشین پرس ساچمه به این صورت است که کلاف سیم بصورت مواد اولیه بوسیله ی لیفتراک از انبار مواد اولیه به محل کارگاه پرس ساچمه و رولر حمل شده و دور قرقره های بزرگی قرار می گیرند. سر کلاف در دستگاه پرس ساچمه از بین ساچمه از بین پنچ قرقره ی کوچک گذرانده می شود که این قرقره هابعنوان راهنماهای ریلی عمل کرده و مفتول را به داخل دستگاه وارد می کند. در قسمت ورودی ماشین، دو قرقره ی بزرگتر بصورت رودررو در بالا و پایین برسیم مماس می شوند.البته قرقره های اخیر دارای شیار نیز می باشند.این قرقره ها با حرکت دورانی خود مفتول را به داخل قسمت پرس ماشین هدایت می کنند در ماشین پرس ساچمه ی موجود، یک ماشین کار پرس ساچمه های تا قطر 5/6 میلی متر و دیگری تا قطرهای تقریباً 13 میلی متر را انجام می دهند. کلاً قطر ساچمه های موجود و متداول از 6 تا3/12 متغیر است . 
برای مثال ماشین بزرگ پرس ساچمه تایپ   با تلرانس قطر 95/12 تا15/13 را با اندازه طول سیم 45/21 تولید می کند که اندازه ی طول سیم طولی از مفتول سیمی است که برای پرس هر ساچمه لازم است و مصرف می شود. خروج ساچمه ها از دستگاه به وسیله ی فشار باد انجام می گیرد. ساچمه ها بعد از پرس در زمانهای مشخص کنترل می شوند تا از صحت ابعاد و قرار گرفتن آنها در محدوده ی تلرانس مجاز اطمینان حاصل شود. در صورت بی نقص بودن دستگاهها و کار‍‍ِ یکسره ماشینهای پرس ساچمه قادر به تولید 180000عدد ساچمه در مدت 10 ساعت هستند. 
  در پرس رولر هم کلافهای سیمی بوسیله ی لیفت تراک از انبار مواد اولیه به محل کارگاه پرس رولر حمل شده و به دور قرقره های بزرگی پیچانده می شوند. مفتول پس از عبور از یک لوله باریک که به عنوان راهنما از آن استفاده می شود از میان دو قرقره به قطر 8/8 سانتیمتر عبور کرده و به داخل دستگاه وارد می شوند. و پس از پرس توسط فشار بار از خروجی دستگاه به بیرون رانده می شوند. لازم به ذکر است در صورت کار یکسره ماشینهای پرس رولر قادر به پرس 80000 عدد رولر در مدت تقریباً 7 ساعت می باشند .
     ساچمه ها بعد از پرس تحت تامبلینگ قرار می گیرند. به این صورت که چربی های موجود در یک غلتک رولر یا دیگ های غلتان با مواد چربی گیری اولیه وارد مرحله ی آسیاب اولیه (Rill Filling) می شوند. که توسط جک یا لیفت تراک به قسمت آسیاب انتقال می یابند.در مورد رولر بعد از پرس به قسمت تامبلینگ انتقال یافته و با سبوس برنج و مواد سمباده زن حالت خشن بودن آنها از بین می رود. این عملیات بسته به تایپ رولر و میزان چربی و خشنی آنها زمانهای مختلفی را به خود اختصاص می دهد. عملیات آسیاب اولیه یک عملیات خشن کاری است که برای نزدیک کردن ساچمه ها به فرم کروی کامل واندازه ی اسمی انجام می شود. در این مرحله ساچمه ها در یک مسیر دایره ای شکل شیاردار با یک سرعت دوران مشخص که بسته به تایپ ساچمه متغیر است. بین دو صفحه که اصطلاحاً پلیت (plate) نامیده می شود وارد می شوند. که البته این صفحه ها و اندازه ی شیار آنها و تمامی مشخصات آنها بسته به تایپ ساچمه باز هم متغیر خواهد بود. این صفحه ها دارای شیارهایی برای حرکت ساچمه ها در داخل آنها می باشند که دو صفحه کاملاً مشابه و یا شیارهای همسان روبروی هم قرار گرفته اند به نحوی که شیارهای آنها کاملاً روبروی هم و روی همدیگر قرار گرفته اند و مسیری برای حرکت ساچمه ها به وجود می آورند. یکی از صفحه ها ثابت ودیگری با سرعت مشخص دوران می نماید. با حرکت صفحه متحرک عمل آسیاب ساچمه ها آغاز می شود که روغن برای به حرکت در آوردن ساچمه ها و نیز جلوگیری از زنگ زدگی با فشار گیج مشخص برای هر تایپ داخل صفحه ها جریان می یابد. البته روش تولید ساچمه بلبرینگ به اینجا ختم نمیشود 
چندین روش داره که بستگی به سختی و کاربرد آنها میتوان آنها را دسته بندی کرد . اگر ساچمه ای که لازم داریم از جنس سخت باشد از یک روش و اگر جنس آن جوری باشد که قطعه خام آن را بتوان از آلیاژ نرم گرفت و سپس سختکاری کرد از یک روش دیگر استفاده میکنند . 
روش اول :
ابتدا فلز را ذوب کرده و از داخل یک روزنه به صورت قطره داخل محفظه ای از آب ( یا روغن) میچکانند . به دلیل خاصیت جذب مولکولی بالای فلز در حالت مذاب ،(مثل جیوه روی شیشه یا در آب) مذاب به حالت گلوله در داخل آب شکل میپذیرد و رفته رفته جامد و خنک میشود . به این روش میتوان ساچمه های هم اندازه و البته با تلرانس ابعادی نامناسب تهیه کرد . کاربرد این روش برای وقتی است که فلز را نتوان به روش کار گرم یا کار سرد فورج کرده و به شکل ساچمه در آورد .یعنی فلز بیش از حد سخت باشد . پس آنرا ذوب میکنند وساچمه تولید می کنند. 
اما روش دوم :
روش دوم که بسیار پرکاربرد است به این صورت است که ابتدا یک شمش (مفتول) چهارگوش را به تکه های کوچک هم اندازه و مکعب شکل تقسیم میکنند . سپس این قطعات را در دستگاه چرخان (غلتک دوار) قرار میدهند و دستگاه را روشن میکنند. 
غلتک شروع به چرخش میکند و قطعات به همدیگر برخورد کرده و روی هم میلغزند . بر اثر برخورد این قطعات مکعب به یکدیگر ، ابتدا گوشه های تیز آنها به داخل فرو رفته و آهسته آهسته بر اثر برخورد بیشتر از حالت مکعبی شکل به صورت کروی شکل تبدیل میشود .( این روش برای پلیسه گیری و حذف گوشه های تیز در قطعات فلزی بسیار پر کاربرد است ) پس از حدود چند ساعت ( 5 الی 6 ساعت ) تمام قطعات خام ما تبدیل به گلوله های کروی شکل شده و آنها را خارج میکنند . در این حالت تقریبا ساچمه خام ما به وجود آمده . 
پس از این مرحله آنها را در دستگاههای مخصوصی سنگ میزنند به این شکل که این دستگاه سنگ از دو صفحه (افقی) تشکیل شده . ساچمه ها بین این دو صفحه قرار میگیرند و صفحه سنگ بالایی یا هر دو شروع به حرکت میکنند که ساچمه در تماس با این صفحات سنگ خورده میشود .در این حالت ساچمه ها تقریبا هم اندازه میشوند . 
سپس برای افزایش سختی ساچمه ها میبایست آنها را عملیات حرارتی کرد تا سطح خارجی سختی داشته باشند . برای همین وارد یک سلسله عملیات حرارتی شده و پس از رسیدن به سختی مورد نظر آنها را مجددا سنگ میزنند که در این روش دقت بیشتری به کار میگیرند تا از نظر ابعادی در محدوده تلرانس مناسب قرار گیرد . 
برای افزایش مقاومت به سایش و همچنین جلوگیری از زنگ زدگی آنها را در نهایت آب کرم میکنند یعنی یک لایه کرم را روی سطح خارجی آن میپوشانند .در نهایت ساچمه ما آماده برای استفاده است .
روش  دیگرکه کم و بیش در مطالب قبلی توضیح داده شد این است که درمرحله نخست در تولید ساچمه‌ها، شکل‌دهی سرد یا گرم است (cold or hot forming operation). مفتولی از فلز به قطر تقریبی ساچمه مورد نظر وارد دستگاه کله‌زنی ویژه‌ای (heading machine ) شده که در هر طرف خود یک حفره نیمکروی دارد. در یک ضربه ناگهانی- چیزی شبیه آهنگری یا فورج - قطعه‌ای از این مفتول جدا شده و به صورت یک کره پلیسه‌دار در می‌آید ( مانند حلقه‌ای که سیاره کیوان را احاطه کرده است.)  
                                                                                                                 

در مرحله بعد، قطعه کروی شکل وارد دستگاهی شده تا پلیسه‌ها را از آن جدا کند. این دستگاه ماده را بین دو صفحه فولادی بسیار سخت شده به نام rill plates غلت می‌دهد. یکی از این صفحات ثابت بوده و دیگری می‌چرخد. بر روی این صفحات شیارهایی به صورت دایره ماشینکاری شده که گلوله‌های کروی را در یک مسیر دایروی هدایت می‌کند. بر روی شکل می‌توان دید که از یکی از این صفحات فولادی قسمتی جدا شده است؛ این قسمت جایی است که گلوله‌ها به آن وارد و از آن خارج می‌شوند. زمانی که دستگاه در حال راه‌اندازی است تمامی شیارها کاملاً از گلوله پر می‌شوند. وقتی یک گلوله مسیر خود را طی کرد از شیار خارج شده وارد محوطه خالی شده، اندکی بعد درون شیار دیگری وارد می‌شود. با کنترل کردن فرآیند به گونه ‌ای که گلوله‌ها در هر مرحله وارد شیار متفاوتی شوند می‌توان مطمئن بود که اندازه تمامی آنها در پایان فرآیند تولید ساچمه یکسان خواهد بود هر چند که بین شیارها تفاوت اندکی از نظر ویژگیهای هندسی وجود داشته باشد. 
متغیرهایی که در این فرآیند موثرند عبارتند از فشاری که دو صفحه را به هم می‌فشارد، سرعت چرخش صفحه دوار و مدت زمانی که گلوله‌ها درون دستگاه باقی می‌مانند. با تنظیم دقیق این متغیرها می‌توان ساچمه‌هایی با اندازه دقیق تولید کرد. 

هنگامی که گلوله‌ها مسیر خود را طی می‌کنند، می‌چرخند و می‌غلتند، سطوح خشن و پلیسه‌ها از میان رفته و گلوله‌ها فشرده شده به صورت کروی در می‌آیند.( مانند زمانی که گلوله‌ای از خمیر را در دست به صورت کره در می‌آوریم.) این فرآیند فشرده کردن گلوله‌ها، فلز را فشرده و سخت می‌کند. از آنجایی که گلوله‌ها از فلز هستند در حین کار گرمای بسیار زیادی تولید می‌شود؛ بنابراین بر سطح گلوله‌ها و نیز صفحه‌ها آب می‌پاشند. 
پس از این فرآیند گلوله‌ها عملیات حرارتی می‌شوند. این کار گلوله‌ها را سخت می‌کند اما در عین حال اندازه آنها را نیز تغییر می‌دهد. از آنجایی که اندازه ساچمه‌ها بایستی دقیق باشد - تا چند میلیونیم اینچ در کاربردهای دقیق - چند مرحله دیگر هم لازم است. 
در ادامه گلوله‌ها وارد مرحله سایش می‌شوند. در این مرحله دستگاه مشابه دستگاه پیشین به کار می‌رود با این تفاوت که ماده خنک‌کننده حاوی مواد ساینده است. گلوله‌ها باز هم در مسیر دایروی شکل به حرکت در آمده و ساییده و در عین حال مجدداً فشرده شده و به شکل نهایی خوددرمی‌آیند. 
مرحله بعدی، پرداخت نهایی است. در این مرحله باز هم از دستگاهی شبیه مراحل پیشین استفاده می‌شود با این تفاوت که صفحه‌های استفاده شده از مواد نرمتری ساخته شده و دستگاه نیز فشار کمتری به صفحات وارد می‌کند. به علاوه از خمیر صیقلی دهنده به جای مواد ساینده استفاده می‌شود. در این مرحله بدون اینکه ماده بیشتری از گلوله‌ها جدا شود گلوله سطح هموار و درخشانی پیدا می‌کند.
مرحله پایانی مرحله بررسی (inspection) است. در این مرحله ساچمه‌ها با دستگاههای بسیار دقیقی کنترل می‌شوند که مشخص شود آیا ساچمه‌ها دقت لازم را داشته و در محدوده تلرانسی مجاز قرار دارند یا خیر. برای نمونه انجمن تولید یاتاقانهای لغزشی بدون اصطکاک (AFBMA) مجموعه‌ای از گریدها (Grades) برای یاتاقانهای لغزشی دارد. درگرید سوم، ساچمه‌ بایستی گلوله‌ای کروی در محدوده 3 میلیونیم اینچ و قطر آن در محدوده 30 میلیونیم اینچ دقت داشته باشد و این به این معناست برای یک ساچمه گرید 3 به قطر یک چهارم اینچ، قطر بایستی در محدوده بین 0.24997 و 0.25003 اینچ و تفاوت بین کوچکترین و بزرگترین قطر آن حداکثر 3 میلیونیم اینچ باشد.
تولید رینگ :
  اولین مرحله در تولید رینگ ، تراش رینگ می باشد. مفتول های فولادی توخالی که برای هر تایپ قطر مشخصی را دارا می باشند بوسیله ی لیفتراک از انبار مواد خام به محل کارگاه تراش رینگ حمل می شوند. پس از حمل و قرار گرفتن مفتولها در کنار ماشینهای تراش ؛ اپراتور هر ماشین به نوبت مفتولها ، سپس باگردش اسپیندل ماشین و حرکت دورانی صفحه اصلی ماشین مفتولها روبه جلو حرکت می کند ، ماشینهای تراش موجود برای تراش رینگ از انواع Pittler و آلمانی بوده و دارای شش محور می باشند که به طور متناوب دوران کرده وهر بار قلم و کلیه اجراء تراش روی ابعاد و تلرانس های داخلی و خارجی رینگ روی دستگاههای اندازه گیر (آپارات ) انجام می شود که این آپارات ها در قسمت آزمایشگاه اندازه گیری بطور روزانه کالیبره می شوند . رینگ های تراش یافته در قسمت تراش رینگ شامل رینگ داخلی و خارجی بلبرینگ و همچنین رینگداخلی (cone) و رینگ خارجی (cup) تیپر رولربرینگ می باشد هر ماشین تراش دارای یک نشانگر مدور است که مرحله عملیات در حال انجام گیری را نشان می دهد. یعنی از لحظه شروع عملیات تراش تا لحظه ی خاتمه آن در یک ناحیه روی نشانگر مشخص شده است که با پایان یافتن آن نشانگر از ناحیه خاکستری رنگ خارج شده و صفحه اصلی و مدور ماشین که محور ها روی آن قرار دارند شروع مرحله ی بعدی را نشان می دهد. رینگهای سالم از نظر تلرانس روی میله هایی قرار می گیرند و میله ها نیز روی چارچوبهایی فلزی به نام راکت قرار می گیرندو آماده حمل به قسمت بعدی می باشند.
    پس از شستشو ، رینگها روی نقاله و داخل تونل شستشو که برای چربی زدایی رینگها انجام می شود. ORیا رینگهای خارجی بلبرینگها به قسمت حرارت انتقال یافته و IR(رینگ داخلی بلبرینگ) وcone (رینگ داخلی رولربرینگ) جهت تراش تهایی به ماشینهای تراش ویژهای وارد می شود. در اینجا نواحی برآمده قاعده پایینی و تمام لبه های تیز رینگها پُخ شده و لبه های تمام رینگها از حالت راست گوشه بودن خارج و به فرم دوار در می آیند که این عمل را اصطلاحاً Rزنی می نامند. نحوه ی عمل ماشینهای تراش Rزن به اینصورت است که با قرارگرفتن رینگ روی یک محور قلم تراش به طور چسبیده روی- محیط داخلی یاخارجی رینگ قرار گرفته و پس از تراش جدا می شود.این مرحله تراش نهاییfinish   نام داردوپس از آن رینگهاهمگی برای حمل به قسمت حرارت آماده هستند . 
عملیات حرارتی :
     پس از خاتمه تراش وشستشوی رینگها، آنها را توسط جک به قسمت حرارت انتقال می دهند. قسمت عملیات حرارتی تشکیل شده از دو خط مجزای عملیات حرارتی رینگ و ساچمه .روش کار برای هر دو خط یکسان است پس عملیات انجام گرفته روی رینگها توضیح داده می شود.
   ابتدا رینگها را از دهانه ورودی کوره ی اول که دمایی در محدوده ی 840 تا 860 سانتی گراد دارد تدریجاً وارد کوره می کنند تمام مشخصات عملیات حرارتی بسته به نوع فولادی که رینگها وساچمه ها از آن ساخته شده اند تنظیم گردیده است. نوع فولاد تشکیل دهنده SAE 52100 در استاندارد آمریکایی یا SKF-3 در استاندارد سوئدو 100 SR6 در استاندارد دانه بندی این نوع فولاد برای رینگها وساچمه ها می باشد. در ادامه عملیات کوره ی اول لازم به ذکر است که سوخت مورد استفاده در قسمت حرارت گاز پروپان یا متان شهری است که توسط 4 ژنراتور گازی به فرم ناقص سوزانده شده و از طریق مسیرهای لوله کشی شده به دیواره ی کوره وارد می شوند گاز وارد شده از بالای 80% مونواکسیدکربن(CO) و دی اکسیدکربن واکسیدهای نیتروژن تشکیل می شود که نقش آن جلوگیری از پوسته شدن (اکسیدشدن) سطح رینگها با تشکیل اکسیدهای فلزی روی آن است. پس گاز مورد احتراق در کوره بطور عمده مونواکسیدکربن (CO) می باشد. که در خروج از کوره بصورت کامل سوخته و به دی اکسیدکربن تبدیل می شود. لازم به ذکر است که تمامی مشخصات فنی کوره ها و پارامترهای کنترل و همچنین همین موارد برای ژنراتورها بطور دقیق از روی گبج ها و اندیکاتورهای قرار گرفته روی این تجهیزات قابل کنترل و تنظیم است.
  بعد از اینکه رینگ ها در کوره ی اول به دمای حدود 850 رسیدند در خروج از آن در کوئنچ اولیه که مایع آن روغن است تا دمای 60 درجه سانتیگراد مورد کوئنچ قرار گرفته و پس از 10 دقیقه در روغنی با دمای 0 تا 10 درجه سانتیگراد مورد کوئنچ ثانویه قرار می گیرند. بعد از کوئنچ دوم یک نقاله شیبدار- پله مانند رینگها را به درون تونل سربسته‌ی شستشو انتقال می دهد. محلول پاک کننده و چربی زدا در این عملیات ، کربنات دوسود یا محلول سوداست که با روش تیتراسیون تهیه شده است. بعد از شستشورینگها واز تونل استوانه ای که دارای سیارهای انتقال دهنده و با حرکت مارپیچی است و گرما بصورت تدریجی از ورودی تونل انتهای آن روی رینگها داده می شود. پس از خشک شدن رینگها عملیات بعدی تمپر کردن ( برگشت دادن ) رینگها تا دمای حدود 200°C است که این کار در کوره ی تمپر انجام می شود. سختی رینگها بعد از کوئیچ دوم RC 66-65 و پس از تمپر تهایتاً RC63-62 است که سختی مطلوب برای رینگ و ساچمه است. کنترل ساختار فولاد و دانه بندی آن نیز پس از تمپر در آزمایشگاه متالورژی انجام می گیرد که سختی سنجی نیز در همین مرحله انجام می شود. طبق مشاهدات انجام شده پارامترهای قسمت حرارت برای یک تایپ مشخص 6203-OR به قرار زیر است : 
 
تایپ
6203-OR زمان
10-11mins کورة اول
درجه حرارت 1
835°c درجه حرارت2
835°c دمای روغن 2
51°c دمای روغن1
5°c
سختی بعد از تمپرینگ
62-63RC درجه حرارت
235°c کورة تمپرینگ
(زمان)
1-45mins دانه بندی
8-6 سختی بعد از کوئنج
65.5RC
 
 
                          
سنگ زنی رولر : 
      در سنگ زنی رولر ،اولین مرحله سنگ زنی اولیه سطح رولر می باشد. در این مرحله که پس از بررسی رولر انجام می شود حدود 300 میکرون باربرداری انجام می شود. این مرحله در دو ماشین Lidkoping-RCB 40C انجام می شود. این دستگاهها ساخت سوئد هستند. بدین ترتیب که رولرها از یک ظرف قیف مانند ، وارد یک صفحه ی گردون شده و بوسیله ی یک مکانیزم چرخشی که دارای سوراخهایی در محیط دایره ای خود است به یک سیم توخالی انتقال پیدا کرده و سپس وارد دستگاه می شوند در داخل دستگاه داخل یک استوانه حلزونی قرار گرفته و بین شیارهای ثابت آن سنگ زنی انجام می شود.
    قسمتی از رولر که باید تحت سنگ زنی قرار بگیرد از داخل شیار بیرون مانده و با گردش استوانه ی سنگ ، که مماس بر استوانه اولی گردش می کند که قسمتهای اضافی رولر سنگ زنی می شوند. ضمناً میزان بار برداشته شده و سایر مشخصات دستگاه برای تایپ رولرهای مختلف قابل تنظیم است. دور سنگ که همان دور الکتروموتور است که توسط تسمه انتقال می یابد حدود RPM1450 است مایع خنک کاری نیز آب صابون است.
    در مرحله سنگ زنی پیشانی رولر (End) که در ماشینهای Lidkiping RFE-25E ساخت سوئد انجام می گیرد قسمت تحتانی رولر (پیشانی) تحت سنگ زنی قرار می گیرد. رولرها از ظرف قیف مانند بالای ماشین وارد یک مکانیزم چرخان شده و به داخل سیم انتقال دهنده راه می یابند. این سیم انتقال دهنده رولرها را به داخل قسمت سنگ دستگاه راهنمایی می کند که در یک مسیر دوار قسمت پیشانی رولرها با سنگ تماس برقرار کرده و تحت سنگ زنی قرار می گیرند. بعد از این مرحله رولرها دوباره جهت سنگ زنی نهایی سطح وارد دستگاههای RCB 40C قبلی شده و حدود 30 میکرون باربرداری مجدد انجام می شود. مرحله ی پولیش نیز در همین دستگاه به اتمام می رسدو رولرها جهت کنترل نهایی به قسمت کنترل کیفی ارسال می شوند.در صورت رد کیفیت جهت انجام پولیش دقیق تر به ماشینهای Supfina فرستاده می شوند ودر این ماشینها اندازه اسمس دقیق تر حاصل شده و جهت شستشو و کلاسه بندی بر حسب نظر و طول تحویل قسمت مونتاژ و انبار کالای نیم ساخته می شوند.
 
   بعد از هر دور آسیاب ساچمه ها دوباره همان مسیر دایره ای ابتدای عملیات را طی کرده و دوباره عملیات فوق تا رسیدن به تایپ مورد تظر روی ساچمه ها انجام می شود. بعد از تعداد مشخصی دور کنترل ابعاد و قطر ساچمه ها ضروری است تا در صفر تنظیم مطلوب اندازه مورد نظر به دست آید جهت خنک کاری صفحات و خود ساچمه ها نیز از محلول کربنات سدیم (سودا) و نیتریت سدیم در آب استفاده می شود که فشار آن نیز بسته به تایپ مورد نظر متفاوت خواهد بود. محلول اخیر به نام محلول Compound7 معروف است. فشار روغن برای تایپ  که مشاهده گردیده است 27000 تا 28000 
کیلوگرم بوده است. نوع دستگاه نیز GEIS.GMBH (آلمانی) می باشد.
Kg  28000-27000 : فشار روغن
Bar4/6-kg1000  
Kg10000 : فشار آب 
  بعد از عملیات آسیاب اولیه یا ریل فلیلینگ ساچمه وارد قسمت حرارت شده و عملیات حرارتی روی آنها انجام می گیرد. این مرحله برای ساچمه ها و رینگ ها عیناً مطابق یکدیگر انجام می گیرد و در قسمت رینگ توضیح داده خواهد شد. تنها تفاوت موجود در نوع حمل ساچمه ها  به کوره ی اول می باشد که توسط یک نقاله نواری که دارای ظرف هایی به شکل قیف است انجام می پذیرد.
    اولین مرحله در سنگ زنی ساچمه دایرکت گرایند می باشد به این ترتیب که بعد از رسیدن ساچمه ها به میزان سختی مورد تظر و پس از کنترل صدرصد چشمی. ساچمه وارد دایرکت گرایندینگ می شود. این مرحله در دو ماشین SKF.KSG 36A انجام می گیرد. این ماشینها از یک صفحه شیاردار دایره ای و یک سنگ هم قطر با آن تشکیل یافته است. که به اصطلاح این صفحه و سنگ با هم Match هستند.ساچمه ها از مسیر ورودی دستگاه که از پالت های ساچمه داخل یک چرخ پرّّّّّّّه داربه قطر 5/1 متر به نام مگزین (Magazine) یاElevator تشکیل یافته وارد شده و بوسیله یک دور خیلی آرام گردش می کند و ساچمه ها را به ریل ناودانی بالایی انتقال می دهد که از اینجاساچمه ها پس از اینکه سرعت آنها گرفته شد وارد شیارهای plate شده و سنگ که دارای دوری برابر با RPM970 است انجام می شود. خنک کاری توسط نفت و گازوئیل انجام می گیرد گردش ساچمه ها در سیکل دستگاه تا رسیدن ساچمه ها به اندازه اسمی ادامه می یابند. بارکل برداشته شده در این مرحله حدود 330 میکرون است.
    پرداخت اولیه (equalizing)ساچمه : در این مرحله ساچمه ها وارد یک مسیر شیبدار دایره ای می شود واز این طریق وارد شیار بین دو plate شده و یک پلیت ثابت و دیگری متحرک عمل پرداخت را انجام می دهند. بار برداشته شده در این مرحله در حدود 10 تا15 میکرون است که البته با اضافه نمودن مواد ساینده ای مثل اکسیدآلومینیم، اکسیدکروم و اکسیدآهن در روغن ، برداشت بار به صورت مؤثری انجام یافته و ساچمه ها پرداخت اولیه می شوند. برای انجام خنک کاری در این ماشین که JGS-GEIS.GmbH  بوده و ساخت آلمان می باشد از محلول روغن و کربنات دو سود سبک(سودا) استفاده می شود. که محلول اخیر از 14 لیتر روغن بهران و4کیلوسودا و260لیتر آب تشکیل می شود این محلول بوسیله ی پمپ از مخزن پشت دستگاه روی ساچمه ها در حین عمل پرداخت پاشیده می شود. پمپ وگیج روغن که دارای فشاری در حدود 25 بار است در مجاورت دستگاه قرار دارند. روغن خنک کننده نیز به دلیل وجود رسوبات هر 40 روز یکبار تعویض می شود .
    پرداخت نهایی (Lapping) ساچمه :این مرحله نیز دارای مکانیزمی مشابه مرحله قبل می باشد. دور پلیت متحرک RPM 720 و بار برداشته شده 20 میکرون است. در هر لحظه که کیفیت صافی سطح ساچمه در حد مطلوب بود و اثری از زدگی مراحل قبلی و اثر اکسیدها نبود و اندازه اسمی مورد نظر برای تایپ مشخص ساچمه حاصل شد پایان مرحله تولید ساچمه است دستگاه Lapping از نوع Geis بوده و روغن ضد زنگ مورد استفاده تری اتانول آمین- اکسیدکروم و اکسیدآهن در روغن بهران می باشد.

فرآیند تولید قفسه ( کیج) و درپوش
1-  پرسواشر (blank) بلبرینگ و فرم دهی (forming)  قفسه(پیاله) تیپررولربرینگ
2-  ایجاد چاک هول (chuck hole piericing) قفسه تیپررولربرینگ
3-  تراش قفسه تیپررولربرینگ
4-  نوچینگ (Notching) قفسه تیپررولربرینگ
5-  کلین کات (clean cut) و بوگلینگ (bulging) قفسه تیپررولربرینگ
6-  تامبلینگ (تمیز کاری و پلیسه کاری )
7-  فسفاتینگ(phoshating)  
8-  تامبلینگ (تمیز کاری و پلیسه کاری )
9-  فرم‌دهی‌(forming)‌قفسه بلبرینگ شامل :( Rivet holepuncgh,Coining,Waring 
10-تامبیلنگ ( چربی زدایی و پلیسه گیری )
11- پرس درپوش فلزی (Shield) 
12- تامبلینگ (تمیز کاری و پلیسه کاری )
13- انبار اجزاء (محصولات ) نیم ساخته 
14- انبار مواد خام محصول 

فرآیند تولید رینگ
1- انبار مواد خام محصول 
2- تراش رینگ (Automatic Turning of Rings)
3- شستشوی رینگ 
4- تراش نهایی (finish Turning) ConeوIR (تایپ(6201,6202,6301  
5- کنترل صددرصد ظاهری IR.Cone (تایپ (6201,6202,6301  
6- عملیات حرارتی (Heat Treatment) 
7- سنگ زني پیشانی رینگ (Face Grinding)
8- کنترل صددرصد ظاهر Cone
9- سنگ زنی شیار (Track Grinding)  Cone
10- شستشوی رینگ 
11- سنگ زنی سوراخ (Bore Grinding) Cone
12- شستشوی رینگ
13- کنترل صددرصد اندازه سوراخ (Bore)  Cone
14- سنگ زنی فلنج (Flange Grinding)  Cone
15- شستشوی رینگ
16 پولیش شیار (Track) وفلنج (Flange) Cone
17- سنگ زنی قطر خارجی (Centerless Grinding) Cup,OR,IR 
18- شستشوی رینگ
19- کنترل صددرصد ظاهر و اندازه قطر خارجی CUP,OR
20- سنگ زنی شیار (Track Grinding) Cup 
21- شستشوی رینگ                                         
22- پولیش شیار Cup
23- سنگ زنی شیار (Groove Grinding)  OR 
24- شستشوی رینگ  
25- سنگ زنی قطر داخلی (land) OR تایپ411280  
1-25-کنترل صددرصد OR تایپ 411280  
26- شستشوی رینگ   
27- پولیش (honning)  OR   
28- کنترل صددرصد ظاهر IR 
29- سنگ زنی سوراخ ) (Bore Grinding IR
30- شستشوی رینگ   
31- کنترل صددرصد اندازه سوراخ (Bore) IR   
32- سنگ زنی شیار(Groove Grinding) IR
33- شستشوی رینگ   
34- پولیش (honning)  IR
35- شستشوی رینگ      
36- سنگ زنی قطر خارجی IRتایپ411280   
37- شستشوو روغنکاری رینگ 
38- انبار اجزاء (محصولات) نیم ساخته S.F.P.S

فرآیند تولید ساچمه و رولر
1- انبار مواد اولیه       
2- پرس ساچمه 
3- پرس رولر 
4- تامبلینگ (چرهی زدایی و پلیسه گیری )
5- کنترل صددرصد چشمی ساچمه 
6- عملیات آسیاب اولیه یا ریل فایلینگ (Rill Filling) ساچمه 
7- عملیات حرارتی ساچمه و رولر 
8- کنترل صددرصد اندازه و چشمی ساچمه 
9- دایرکت گرایندینگ (Direct Grinding) ساچمه 
10- کنترل صددرصد اندازه و چشمی ساچمه 
11- پرداخت اولیه (equalizing) ساچمه
12- کنترل صددرصد اندازه و چشمی ساچمه 
13- پرداخت نهایی (lapping) ساچمه
14- شستشوی و بسته بندی ساچمه 
15- کنترل نهایی ساچمه 
16- سنگ زنی اولیه سطح رولر (Roller Surface Rough Grinding)
17- تامبلینگ ( چرمی گیری و خشک کردن رولر )
18- سنگ زنی پیشانی رولر (Roller End Grinding)
19- تامبلینگ ( چرمی گیری و خشک کردن رولر )
20-سنگ زنی نهایی سطح رولر (Roller Surface Finish Grinding)
21- تامبلینگ ( چرمی گیری و خشک کردن رولر )
22- کنترل نهایی رولر 
23- کنترل صددرصد چشمی رولر 
24- شستشو و خشک کردن رولر 
25- کلاسه بندی اندازه ی طول و قطر رولر (Roller Length and diameter Sorting)
26- شستشو و بسته بندی رولر 
27- انبار کالای نیم ساخته
پولیش Cup: در این مرحله Cup از ریل ناودانی که بشکل سه طبقه و تقریباً مارپیچی است وارد دستگاه شده و به طور عمودی داخل آن قرارمی گیرند. سپس صفحه اصلی دستگاه با حرکت روبه جلو داخل قطر داخلی Cup  شده و عمل پولیش را انجام می دهد .خنک کاری با روغن انجام شده و نوع ماشین آلمانی است .    
    مرحله سنگ زنی شیار (groove) OR: رینگ ها از یک مجرای سطح ظرف مانند که از یک طرف به دیواره ی ناودانی ماشین متصل است وارد دستگاه شده و در داخل محفظه ای قرا می گیرند. صفحه ی متحرک دستگاه که روتور آن به الکتروموتوری با دور ماکسیمم RPM 5800  متصل است با حرکت رو به جلو سنگزنی را انجام می دهد. سنگ زنی به طریقه ی سایشی انجام می گیرد یعنی در اینجا بر خلاف پولیش تیغه ی سنگ در داخل شیار جا گرفته و برش را انجام می دهد. دور روتور متحرک برای نایپ های مختلف متفاوت است. خنک کاری با آب صابون انجام می گیرد و ماشینهای ساخت سوئد و مدل آنها SKF-AAA62B Lidkoping هستند. 
   برای تایپ مشخص بلبرینگ 411280 که علاوه بر شیار (groove) در رینگ خارجی دارای قسمتی به نام land در قسمت قطر داخلی نیز هست عمل سنگ زنی و پولیش بطور جداگانه انجام می گیرد در مرحله سنگ زنی قطر داخلی (Land) OR تایپ مذکور دستگاه مورد استفاده Lidkoping SHD110F است. و ساخت سوئد می باشد. در این دستگاه رینگ ها از یک مجرای سه طبقه ی مارپیچ وارد دستگاه شده و در محفظه ی سنگ زنی قرار می گیرند. یک الکتروموتور 1دور ثابت PRM 5800 بوسیله تسمه الکتروموتور دیگری را می گرداند که دور آن به RPM 19000 می رسد.و چون این ماشین فقط برای سنگ زنی این تایپ مشخص بلبرینگ مورد استفاده قرار می گیرد دور الکتروموتور ثانوی آن نیز ثابت است. صفحه که الکتروموتور و سنگ روی آن قرار دارد با حرکت رفت و برگشتی متناوب سنگ زنی را انجام می دهد. مایع خنک کاری هم چنان آب صابون است. 
پولیش OR (honing) : برای پولیش OR برای تایپ های مختلف کلاً 6 ماشین موجود است. چهار ماشین FSF62B یک ماشین FSF130 و یک ماشین نیز Thielehaus Microfinish است که البته ماشین آنرا قادر به پولیش IRو OR می باشد. در ماشینهای FSF62B رینگ خارجی باربرداری اولیه به ماشین اول و سپس به ماشین دوم انتقال داده می شود. تفاوت موجود در سنگها می باشد که سختی آنها متفاوت بوده و به شکل مکعب مستطیل می باشند. هر مرحله باربرداری در خود ماشین انجام می شود. ماشین FSF130 که برای تایپ های بزرگ استفاده می شود هر دو مرحله باربرداری در خود ماشین انجام می شود. ماشین Microfinish انحصاراً برای OR تایپ 411280 به کار می رود. در کلیه ماشینهای بالا رینگها از یک ریل ناودانی شیب دار وارد قسمت اصلی دستگاه شده و سنگ پولیش با حرکت شعاعی خود عمل پولیش را انجام می دهد. علاوه بر این روانکاری و خنک کاری هر دو با روغن انجام می شود لازم به ذکر است ماشین FSF130 بعد از اتمام پاس اول رینگها دوباره باید توسط اپراتور وارد دستگاه شوند ولی در ماشین Microfinish هر دو پاس داخل خود ماشین انجام شود. فشار روغن و نیز بوسیله یک گیج مخصوص از پشت دستگاه قابل کنترل است.
در Grinding Bore ماشینها SKF SHC 45C هستند. 
    سنگ زنی شیار رینگ داخل در ماشینها famir انجام می گیرد که یکی از ماشینها CNC بوده و دیگری NC است. فشار روغن و تمامی تنظیمات مربوط به ماشین CNC از یک صفحه ی جانبی که به مرکز کنترل ماشین وصل است انجام می پذیرد. فشار روغن از گیجهای پشت دستگاه کنترل می شود. حرکت سنگ در این دستگاهها نیز به طریق تحرّک رو به جلو و بازگشت به عقب است. فشار روغن در این ماشین بین Psi 72 تا 80 متغیر است. ورود رینگها نیز از طریق یک مجرای کوچک به دستگاه انجام گرفته و از زیر آن و از خروجی دستگاه رینگها به خارج پرتاپ می شوند.
    در ادامه ی قسمت سنگ زنی مرحله سنگ زنی قطر خارجی (Centerless Grinding) وجود دارد. در این مرحله قطر بیرونی و داخلی و Cup تحت سنگ زنی قرار می گیرد. دو دستگاه موجود از نوع Lidkoping و ساخت سوئد هستند. دو سنگ به شکل استوانه و با دو قطر متفاوت یکی به قطر-قاعده تقریباً 40 سانتی متر و بادور ثابت و دیگری به قطر قاعده تقریباً 60 سانتی متر ودور متغیر دوران می کنند. این دو استوانه هر دو ارتفاعی برابر با 60 سانتی متر دارند و به طور افقی و روبروی هم در دستگاه قرار گرفته اند. استوانه با دور متغیر زاویه ای کوچک با محور عرضی دستگاه می سازد. رینگ به صورت قرار گرفته روی عرض خود از مجرای ناودانی ورودی دستگاه وارد شده و از بین دو سنگ عبور کرده و عمل سنگ زنی روی آن انجام می شود. خنک کننده در این دستگاه نیز محلول نیتریت سدیم و سودا است. دور الکترو موتور اول ثابت و برابر RPM 3000 است. لازم به ذکر است که رینگها از روی دو استوانه غلتکی که بعنوان راهنما عمل می کنند وارد دستگاه می شوند.
   مرحله ی بعدی سنگ زنی ترک Cup است. در این مرحله نیز مانند سایر ماشینهای سنگ زنی موجود، Cup ها از یک مجرای ناودانی و از بالا وارد دستگاه می شوند. البته تفاوت این ماشین با سایر ماشینهای موجود در نوع انتقال Cup به داخل ماشین است. به این صورت که Cup از داخل ریل هدایت شده و به تناوب از مسیر بالایی دستگاه وارد دستگاه وارد دستگاه می شوند. مایع خنک کاری آب صابون است. در این ماشین یک الکتروموتور با دور ماکزیممRPM 5800 کار می کند و این دور بسته به تایپ Cup تحت سنگزنی قرار گرفته ، تا RPM 20000 وبالاتر افزایش می یابد. خود سنگ و الکتروموتور روی یک صفحه قرار گرفته اند که صفحه با حرکت رفت و برگشتی عمل سنگ زنی را انجام می دهد. دو ماشین موجود برای سنگ زنی ترک Cup از نوع Lidkoping-SKF STB160D می باشند.
    سنگ زنی فلنج (Flange Grinding): در این مرحله نشیمنگاه رولر در cone یا فلنج cone سنگ زنی می شود.به این ترتیب که cone های کنترل شده و شستشو شده بعد از مرحله سنگ زنی سوراخ داخلی توسط اپراتور از مجرای ناودانی شکل وارد دستگاه شده و به این مجرا که دارای شیب است به سمت داخل ماشین حرکت می کنند. در این قسمت توسط یک بازو از قسمت سوراخ میان cone برداشته شده و به پایین آن که سنگ در آنجا واقع است انتقال می یابند ودر این قسمت یک بازوی نگهدارنده با حرکت رو به جلوی خود مانندگیره عمل کرده و cone را در جای خود نگه میدارد. 
تا سنگ زنی انجام پذیرد. خنک کاری این ماشین نیز با آب صابون انجام می شود. این ماشین نیز که از نوع famir است قادر به تولید 2000-تا 2500 عدد قطعه در یک نوبت کاری است.
   مرحله ی پولیش به مرحله ای اطلاق می شود که دقت آن از سنگ زنی بیشتر بوده و نوع سنگهای به کار رفته در ماشینها و طرز کار ماشینهای پولیش متفاوت از سنگ زنی است. در واقع مرحله پولیش پس از مرحله ی سنگ زنی و مرحله ای است که رینگ قبل از مرحله مونتاژ نهایی طی می کند. در این مرحله رینگ ها با تلرانس در حد میکرون به اندازه اسمی نزدیک می شوند.
   در ماشین پولیش cone (شیارو فلنج) ، cone از مجرای ناودانی وارد دستگاه شده و سپس یک اهرم نگه دارنده و دو فک متحرکه دستگاه که یکی برای انتقال cone به محل مورد نظر دیگری برای حرکت دادن سنگ با هم عملیات پولیش شیار و فلنج راغ انجام می دهند این مرحله در تنها ماشین پولیش موجود در خط پولیش برای پولیش شیار وفلنج cone انجام می شود. خنک کاری در این مرحله توسط روغن انجام می گیرد. بعد از اتمام عملیات پولیش coneها از داخل محفظه ماشین خارج شده واز طریق یک مجرای ناودانی به میله های واقع در زیر مجرا وارد شده و به ترتیب چیده می شوند. لازم به ذکر است که در تمام مراحل عملیات پولیش یک سنگ کوچک با حرکت شعاعی خود دقیقاً بر شیار رینگ منطق شده و با حرکت شعاعی خود ناصافی سطوح را از بین برده و باری در حدود ده میکرون را از سطوح بر می دارد. 
   پس از عملیات سنگ زنی پیشانی cone تیپررولربرینگ مورد بازبینی و کنترل صددرصد چشمی قرار می گیرند تا از صحت اندازه ارتفاع و قطر آنها اطمینان حاصل شود. پس از کنترل صددرصد ظاهر coneها وارد مرحله سنگ زنی شیار یا ترک (Track Grinding) می شوند. این مرحله در دستگاه famir ساخت ایتالیا انجام می گیرد این ماشینها از نوع NC بوده و کنترل و تنظیمات آنها به طریق دستی انجام می گیرد. شیار یا ترک Cone به آن قسمت از Cone گفته می شود که رولرها روی آن قرار می گیرند. در واقع محل چسبیدن رولرها به Cone ، ترک (Track) نام دارد. دستگاههای مذکور به این طریق عمل می کنند که اپراتور تکتک و بصورت متوالي Coneها را از طریق یک ریل ناودانی شکل به درون دستگاه می فرستد. در داخل دستگاه یک اهرم نگه دارنده از داخل سوراخ (Bore) رینگ رد شده و عمل نگه داری  Cone را انجام می دهد. پس ازآن سنگ ماشین با حرکت رو به جلو عمل سنگ زنی را انجام می دهد. بعد از اتمام سنگ زنی اهرم یاد شده ، Cone را به ناودان خروجی هدایت می کند خنک کاری عملیات فوق با آب صابون انجام می گیرد. دستگاههای مذکور به شرط عملیات بدون وقفه قادر به تولید 1500 قطعه در یک نوبت کاری می باشند.
  پس از شستشوی Coneها با مواد چربی زدا در یک نقاله نواری سربسته Coneها و نیز رینگ های داخلی بلبرینگ ها برای سنگ زنی سوراخ میانی رینگ ها (Bore) وارد مرحله ی سنگ زنی می شوند. (Bore Grinding) ، در این مرحله رینگها و Coneها از یک صفحه ی واقع در بالای دستگاه به صورت چند تایی وارد یک دیواره عمودی می شوند که در پایین به ورودی قسمت سنگ زنی ماشین مرتبط است. از ریل ورودی رینگها یک به یک در محل استقرار رینگ قرار می گیرند. پس از آن سنگ که به اهرمی با حرکت رفت و برگشت متصل است وارد سوراخ شده و با دورهای مورد نظر که برای تایپ های مختلف تغییر می کند توسط یک الکتروموتور به چرخش درآمده وعمل برش را انجام می دهد. پس از اتمام عملیات رینگ از ریل خروجی ناودانی شکل خارج شده و اپراتور جهت کنترل و اطمینان از بودن رینگ در تلرانس های مورد نظر رینگ را در آپاراتهای مخصوص وتلرانس در حدود میکرون تست می کند. مایع خنک کاری در این مرحله نیز آب صابون است. 
   سنگ زنی رینگ، رینگ های داخلی و خارجی بلبرینگ و همچنین cup ، Cone تیپررولرینگ بعد از عملیات حرارتی که جهت بالا بردن سختی آنها در حد مطلوب و نیز رسیدن به دانه بندی مورد نظر انجام میشود جهت عملیات سنگ زنی توسط جک به این قسمت انتقال مییابند. کلاً در قسمت سنگ زنی برخلاف سایر قسمتها اندازه گیری کنترل در حد هزارم میلی متر در حد میکرون می باشد. اولین مرحله سنگ زنی، سنگ زنی پیشانی رینگ (Face Grinding) می باشد. (سنگ زنی عملیاتی است که جهت رساندن قطعه مورد نظر به اندازه دقیق اسمی انجام می گیرد و می توان گفت دقیقترین مرحله تولید
رینگ می باشد). در مرحله سنگ زنی پیشانی رینگها از بالا توسط اپراتورها تک تک وارد مجرای -ورودی دستگاه می شوند. این مجرای ناودانی به عنوان راهنمایی برای ورود رینگها به داخل ماشین عمل می کند. مکانیزم داخلی ماشین از دو سنگ روبه روی هم تشکیل یافته است که بوسیله ی دو الکتروموتور همزمان دوران می کنند. یک موتور با دور ثابت RPM 1800 دوران کرده و موتور دیگر دارای دور متغییر است که بسته به برش مورد نیاز، و تایپ رینگ تغییر می کند. دستگاه سنگ زنی پیشانی موجود از نوع SIOME سوئد بوده و قادر به سنگ زنی به طور متوسط 40000 رینگ به هر نوبت کاری می باشد. سنگی که با دور ثابت دوران می کند نسبت به محور ماشین تحت زاویه‌ی 90 درجه قرار گرفته است ولی سنگ دوم تحت یک زاویه ی مشخص نسبت به محور عمود بر محور ماشین قرار می گیرد. این زاویه به آن جهت است که تماس رینگ با سنگها بطور کامل انجام گرفته و عمل سنگ زنی با چسبیدن رینگ به روی سنگ انجام گیرد. مسیر حرکت رینگ در داخل ماشین بین دو ریل بالایی و پایینی است. به این صورت که رینگ ابتدا به ریل بالایی چسبیده و تا مرکز دوران سنگها چسبیده به ریل بالایی حرکت می کند با رسیدن به مرکز ریل با توجه به تغییر مسیر دوران به ریل پایینی چسبیده و تا خروج از دستگاه روی ریل پایینی حرکت می کند. مایع خنک کاری در این ماشین محلول سودا در آب می باشد . البته عمل سنگ زنی پیشانی در سه مرحله (پاس) انجام می گیرد که کلاً 300 میکرون بار از روی پیشانی برداشته می شود. 
     مرحله نهایی تولید IR (رینگ داخلی) پولیش کلی IR می باشد که در دستگاههای FGM 65A انجام می شود خنک کاری با روغن بوده و همه ی دستگاهها از یک plate بالایی رینگها را تک تک به درون دستگاه فرستاده و بعد از یک پاس پولیش از خروجی دستگاهها خارج شده و توسط اپراتور روی میله ها قرار می گیرند. 
  پس از تمامی مراحل سنگ زنی رینگها برای تأیید به قسمت کنترل کیفی ارسال شده و پس از تأیید صافی سطح ساچمه ها و گردی رینگها محصولات برای ارسال به انبار کالای نیم ساخته مهیا هستند که پس از آن مرحله مونتاژ مرحله نهایی تولید محصول بوده و در این مرحله محصول کلی برای فروش و ارائه به مصرف آماده بوده و ارسال می شوند.
مرحله تولید در پوش (shield) بلبرینگ :
   در مرحله ی پرس واشر ، قرص های فلزی که بعنوان ضایعات دستگاههای پرس تولید می شوند. در دستگاه Lidkoping EP16-50B مجدداً تحت پرس قرار گرفته و قطعات واشر مانندی که دارای یک شیار داخلی برای جازدن آن بین دو رینگ داخلی و خارجی بلبرینگ است، تولید می شوند. این قطعات در پوش (Shield) نام دارند که برای حفاظت روغنکاری در بین دو رینگ از ورود مواد آلاینده و مزاحم در کار بلبرینگ مانند گردوغبار و... و حفظ کیفیت روغن و گریس استفاده شده وجود آن لازم است. ضایعات تولید شده در مرحله ی پرس درپوش به عنوان زباله از خط تولید جدا شده و خارج می گردد. 
مونتاژ:
  بعد از اینکه اجزائی بلبرینگ کامل شد به قسمت مونتاژ منتقل می شود و در آنجا بعد از بازرسی مجدد در دستگاهای کنترلی قوی ، و بعد اجزائی بلبرینگ در دستگاههای مونتاژ به ترتیب به هم متصل می شوند بعد از اینکه بلبرینگ کامل شد بازرسی و آزمایش می شوند از اینکه درست کار می کند یا نه و بعد بسته بندی شده و به انبار کالای آماده برای فروش انتقال داده می شود.


برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم اینجا کلیک کنید.