امروز یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸ ۰۳:۴۷

مقالات

ساپورت تاسیسات چیست و چه تعریفی دارد ؟

لینکران  ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
ساپورت تاسیسات چیست و چه تعریفی دارد ؟
ساپورت تاسیساتی در صنعت واقع نوعی نگهدارنده معرفی میشود. که در پروژه های گوناگون تاسیساتی به کار گرفته می شوند. این محصول نصب و نگهداری تاسیسات را تسهیل می بخشد .از دیگر مزایای اصلی ساپورت ها می توان به افزایش طول عمر مفید و کارآمدی هر چه بیشتر تجهیزات تاسیساتی نام برد. ساپورت تاسیساتی ، با توجه به نوع کاربری آن در پروژه، در انواع مختلفی تولید می شود

تقسیم بندی اجزای مختلف ساختمان
اجزای سازه ای: که شامل فونداسیون، تیرها، ستون­ ها، دیوارهای حائل و برشی، بادبندها، انواع و اقسام کف ­های سازه ای و ... هستند. و وظیفه تحمل و انتقال بارهای موجود در ساختمان را دارند.

اجزای معماری : که شامل دیوارهای جداکننده، سقف­ های کاذب، کف­سازی­ ها، اندودها و... است و هربخش ساختمان که جزئی از ابنیه به شمار می­رود ولی اعضای غیرسازه­ای (غیر باربر) هستند.

تاسیسات ساختمان : که شامل انواع لوله­ ها، کانال­ های هوا (گرد یا مستطیلی)، سینی­ های کابل، لوله­ های برق و ... هستند و وظیفه انتقال انرژی و سیالات به قسمت­ های مختلف ساختمان را به جهت استفاده و رفاه حال ساکنین بر عهده دارند.

ساپورت تاسیسات چیست

با توجه به نحوه طراحی و جانمایی تاسیسات که توسط تیم طراحی الکتریکال و مکانیکال انجام می­ شود، ممکن است به صورت قائم یا افقی از قسمت های مختلفی از ساختمان عبور کنند. به منظور اینکه این لوله ­ها، سینی ­ها و کانال­ ها در محلی که برای آنها در نظر گرفته شده است، مستقر شوند. و وظیفه خود را انجام دهند.

برای این فرآیند نیاز به سازه ­ها و اتصالاتی است که این تاسیسات را به اعضای سازه­ای متصل کنند. و بارهای ثقلی و جانبی ناشی از آن ها را تحمل نمایند. اصطلاحاً به این نوع سازه­ ها ساپورت تاسیسات گفته می­شود. که در واقع ترجمه تحت­ اللفظی این واژه نیز کاملا گویای کاربرد آن می­باشد.
تقسیم انواع ساپورت تاسیساتی :
ساپورت سنتی : این سازه­ ها با استفاده از نیمرخ­های فولادی ساختمانی مانند نبشی، ناودانی، تیرآهن و ... میلگردها (غالباً به عنوان آویز از سقف) و جوشکاری ساخته ونصب می­ گردند. و برای نگه­داشتن لوله روی ساپورت از بست­های ساده کرپی (U-Bolt) استفاده می­شود.
ساپورت پیش ساخته یا مدولار : این سیستم شامل پروفیل ­های C-Channel یا U-Channel سوراخدار گالوانیزه است. که با استفاده از ادوات اتصال مخصوص به خود و پیچ و مهره و بدون نیاز به هیچ گونه عملیات جوشکاری قابلیت متصل شدن به هم و تشکیل اشکال مختلف سازه­ای را دارند.در این سیستم از رادهای گالوانیزه تمام رزوه نیز برای آویز گرفتن از سقف استفاده می­شود.
مهره قفل شونده
یکی از مهمترین قطعاتی که بین سیستم سنتی و مدولار تفاوت ایجاد می­ کند، مهره قفل شونده است. که در برندهای مختلف اسامی مانند Easy Lock یا Saddle دارد. به طور کلی این قطعه شامل یک لقمه فولادی از درون رزوه شده به همراه یک قسمت فلزی به عنوان نگهدارنده یا Holder است. این قطعه کاملاً متناسب با ابعاد و جزئیات مقطع پروفیل در ناحیه جدار باز آن طراحی می­شود لذا قابلیت نصب در هر نقطه روی جدار باز پروفیل و جابجایی در راستای طول پروفیل را دارد که با سفت کردن پیچی درون رزوه آن و درگیری دندانه­های مهره قفل شونده و پروفیل با یکدیگر، در همان نقطه به صورت ثابت قرار می­گیرد.

جهت نصب و الحاق ساپورت سنتی به اعضای سازه­ای نیز با توجه به شکل ساپورت و نوع آویزها از انواع انکرهای مکانیکی در صورت اتصال به بتن استفاده می­شود. در غیر این صورت قطعاتی به نام Beam Clamp جهت اتصال به مقاطع فولادی موجود در سازه به کار می­افتند. امروزه در دنیا شرکت­های زیادی در زمینه تولید و ارائه قطعات سیستم ساپورت مدولار مشغول به فعالیت هستند، در ایران برندهایی نظیر هیلتی و لینک ترکیه سهم قابل توجهی از بازار ساپورت مدولار تاسیسات را در اختیار دارند.
مزایای سیستم ساپورت مدولار نسبت به سنتی
افزایش قابل توجه سرعت و سهولت در ساخت و نصب ساپورت به دلیل حذف کامل عملیات جوشکاری. به عبارتی سخت­ترین مرحله در اجرای ساپورت مدولار برشکاری پروفیل­ها و رادها است.
حذف کامل عملیات روکش­کاری (مانند ضدزنگ) اعضای فولادی به علت گالوانیزه بودن تمامی اجزای ساپورت مدولار. این مزیت علاوه بر محافظت بهتر اعضا در برابر خوردگی می­تواند مانند مورد فوق عامل افزایش سرعت و سهولت اجرا نیز باشد.
قابلیت رگلاژ یا جابجایی در راستاهای مختلف که با مکانیزم­های شرح داده شده فوق بدست می­آید. این قابلیت شرایطی را فراهم می­کند که تجهیزات در راستای افقی و قائم به شکلی کاملا دقیق در محل تعیین شده مطابق طراحی­ها قرار گرفته و نصب گردند. در صورت عدم وجود امکان جابجایی ممکن است در اثر اشتباه در اجرا تجهیز مورد نظر روی یک یا چند ساپورت تماس نداشته باشد که این امر باعث بروز اضافه بار روی باقی ساپورت­ها می­شود لذا خطر بالقوه عدم کفایت ساپورت در برابر بارهای افزایش یافته وجود دارد.
امکان باز کردن ساپورت پس از اجرا و به کارگیری تاسیسات و مونتاژ و نصب مجدد، چراکه تمامی اتصالات با مکانیزم پیچ و مهره هستند. در مبحث تعمیر و نگهداری تاسیسات این قابلیت نقش حیاتی ایفا می­کند.


برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم اینجا کلیک کنید.