امروز جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ ۲۳:۳۴

مقالات

انواع دستگاه جوش برای لوله پلی اتیلن

irpipe  ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
انواع دستگاه جوش برای لوله پلی اتیلن
برای اتصال و نصب صحیح لوله های پلی اتیلن در محل مناسب آن ها و افزایش راندمان خطوط لوله از روش های جوشکاری لوله پلی اتیلن استفاده می شود. برای تمام خطوط لوله انتقال دهنده آب و فاضلاب، برق و مخابرات و یا لوله های گازرسانی قوانین جوشکاری صادق هستند و مطابق با استانداردهای جهانی جوش اجرا می شوند.

تجهیزاتی که برای جوشکاری لوله های پلی اتیلنن به کار می روند، متنوع هستند؛ همان طور که می دانید دو روش اصلی اتصال لوله پلی اتیلن (جوش لب به لب – الکتروفیوژن) به دو شیوه متفاوت و طبق دستورالعمل خاصی انجام می شوند. بدیهی است که نوع تجهیزات و مدل دستگاه هایی که در هر یک از این روش ها مورد استفاده قرار می گیرند با یکدیگر متفاوت هستند.

مهم ترین دستگاه هایی که برای جوشکاری لوله پلی اتیلن به کار می روند به سه دسته اصلی دستگاه جوش لب به لب یا بات فیوژن، دستگاه جوش الکتروفیوژن و دستگاه جوش اکسترودر تقسیم بندی می شوند.

دستگاه جوش لب به لب یا بات فیوژن با نام جوشکاری با صغحه داغ نیز شناخته می شود. در این روش یک صفحه داغ بین دو لب لوله قرار داده می شود و با استفاده از حرارت صفحه، دو سر لوله ها ذوب می شوند و با هم مخلوط می گردند. در مرحله بعدی، صفحه داغ برداشته می شود و با اندکی فشار، دو لب لوله به هم متصل می گردد. محل اتصال هیچ گونه نشتی نخواهد داشت. از دستگاه جوش لب به لب (بات فیوژن) برای اتصال دو لوله پلی اتیلن با قطر بالا (لوله های آبرسانی شهری و روستایی) استفاده می شود.

دستگاه جوش الکتروفیوژن، رایج ترین و سریع ترین دستگاه اتصال دهنده لوله های پلی اتیلن به یکدیگر است. از این دستگاه برای اتصال انواع لوله های پلی اتیلن شبکه انتقال گاز استفاده می شود. جوشکاری با استفاده از دستگاه جوش الکتروفیوژن توسط دو الکترود داغ در محل اتصال لوله ها انجام می شود.

دستگاه جوش اکسترودر، نوع خاصی از دستگاه جوش است که بیشتر به منظور ترمیم محل جوش در لوله و اتصالات پلی اتلین مورد استفاده قرار می گیرد. گرانول های پلی اتیلن در محفظه این دستگاه قرار داده می شوند و با اِعمال حرارت، گرانول ها ذوب شده و وارد مجرای خروجی دستگاه می گردد. کنترل فرآیند جوشکاری در دستگاه جوش اکسترودر به وسیله یک اهرم و به صورت دستی قابل اجرا است. انواع دستگاه جوش لوله پلی اتیلن قیمت های مختلفی دارند؛ امکانات و قابلیت های دستگاه جوش بر روی قیمت آن ها تأثیرگذار است.

۲۵۷

اظهار نظر


برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم اینجا کلیک کنید.