امروز جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ ۱۶:۴۱

مقالات

چرا باید از شیوه آبیاری قطره‌ای استفاده نماییم

روان رود  ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
چرا باید از شیوه آبیاری قطره‌ای استفاده نماییم
محصولات کارخانه‌ای با استفاده از آب رسانه‌‌ها از طریق لوله‌‌های قطره‌ای یا نوارها با استفاده از دست و یا حتی با استفاده از شلنگ آب پاش‌‌های بالای سرشان و یا با استفاده از آب و یا با استفاده از کف سر از طریق زیر آب با استفاده از ترکیبی از این تحویل‌‌ها آبیاری می‌شوند.
سیستم‌‌های آب پاش با شلنگ و یا آب پاشی دستی به شدت به هدر رفتن آب کمک می‌کند امروزه کشور ما به دلیل کمبود آب نمی‌‌تواند کشاورزی به درستی را داشته باشد بسیاری از زمین‌های کشاورزی امروزه به طور کامل از بین رفته‌‌‌اند چرا که حتی سفره‌های آب زیرزمینی نیز کاملاً تخلیه شده است و دیگر نمی‌‌توان از آنها استفاده کرد و محصولات زیادی را از آنها دریافت نمود.

به همین دلیل هم محصولات کشاورزی روز به روز کاهش یافته و همچنین دیگر نمی‌‌توانیم مانند گذشته از محصولات استفاده نماییم و همین امر سبب می‌شود تا هزینه‌های محصولات بالا برود و قدرت خرید مردم کاهش یابد.
در واقع این روش‌‌های آبیاری موجب مرطوب کردن شاخ و برگ‌‌ها می‌شود که این امر باعث افزایش پتانسیل بیماری‌‌ها و بسیاری از صدمات با آنها می‌شود.
تاریخچه آبیاری قطره‌ای نشان می‌دهد، شیوه آبیاری قطره‌ای و آبگیری جزء یکی از کارآمدترین و کنترل شده‌‌‌ترین روش‌های آبیاری می‌باشد.
همچنین از آنجا که شاخ و برگ مرطوب نمی‌‌شود احتمال کاهش بیماری و آسیب دیدگی بسیار وجود دارد.
 

چرا باید از شیوه آبیاری قطره‌ای استفاده نماییم1

شیوه آبیاری قطره‌ای آب‌‌های از دست رفته را در هنگام آبیاری سنتی از بین می‌برد و می‌تواند میزان آب اعمال شده روی زمین را کنترل کند.

از نظر تئوری با از بین بردن سیستم آبیاری سنتی می‌توانیم از هدر رفتن بیش از اندازه آب نیز جلوگیری نماییم و همچنین می‌توانیم آب را در زمین‌های کشاورزی کنترل نماییم تا به اندازه کافی به توان از آب‌‌ها استفاده نمود.کنترل شیوه آبیاری قطره‌ای با استفاده از یک تانسیومتر که در محیط در حال رشد قرار دارد تا یک رایانه کوچک برای روشن کردن یا خاموش کردن سیستم هنگام رسیدن تنشی که ما خودمان از پیش برای آن تعیین می‌کنیم و همچنین رطوبت برنامه‌ریزی شده نشان داده شده است که باعث کاهش میزان آبیاری و همچنین از بین رفتن محصولات می‌شود. حتی می‌توانیم به جرأت بگویم که این نیز آن را کاملاً به صفر می‌رساند.

از فروشگاه تجهیزات آبیاری قطره ای می‌توانیم کلیه تجهیزات موردنیاز برای آبیاری قطره‌ای را خریداری کنیم.در سیستم‌‌های آبیاری سطح قرار می‌گیرد و از طریق سینی‌‌های مخصوص جمع آوری مانند نزدیکی‌‌ها در زیر ظرف جمع می‌شود سینی‌‌های آب بسته به نوع و فاصله آن‌‌ها می‌توانند با مهار آب در داخل خانه در حال تخلیه از زمین میزان هدر رفته آب را بسیار کاهش دهد این دستگاه‌‌ها بسیار ارزان و قابل استفاده چندین مرتبه هستند به آبی که در آن‌‌ها جمع شود باید زمان کافی داد تا تخلیه شوند و یا جذب گیاهان شود.

برای جلوگیری از بروز مشکلات و بیماری‌‌ها هنگامی ک