امروز جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ ۱۶:۵۷

مقالات

مزایا و معایب سیستم‌های آبیاری قطره‌ای زیرزمینی

روان رود  ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
مزایا و معایب سیستم‌های آبیاری قطره‌ای زیرزمینی
با توجه به اینکه سیستم‌های آبیاری قطره‌ای زمینی دارای کارآمدی بالایی هستند، اما هر چیزی در این دنیا دارای مزایا و معایب خاص خود است، به همین دلیل در مورد سیستم‌های آبیاری قطره‌ای زیر زمینی نیز این مورد صدق می‌کند و می‌توان گفت که تمامی سیستم‌های آبیاری دارای مزایا و معایب هستند که با توجه به خواسته‌های خود می‌توانیم یکی از آن‌ها را انتخاب نماییم.
در این صورت می‌توان گفت که هیچ کدام از این سیستم‌ها نمی‌توانند به صورت کامل، انتظارات ما را از سیستم‌های آبیاری تحت فشار برطرف نمایند و در بین آن‌ها موردی را باید انتخاب کنیم که بیشترین نزدیکی را به نیازها و خواسته‌های ما دارد.
در برخی از موارد دیده شده که برای پوشش دهی کل زمین کشاورزی نیاز است که از چند نوع از این روش‌ها استفاده نماییم.

البته با توجه به این مطلب لازم می‌باشد که برخی از معایب، در شرایط متفاوت می‌تواند به عنوان مزیت و عیب برداشت شود به عنوان مثال استفاده از آبیاری قطره‌ای برای نهال‌های کوچک مناسب نمی‌باشد، زیرا ریشه‌های آن‌ها را ضعیف کرده و روی خاک می‌کشد و نمی‌توانند رشد نمایند و استحکام کافی را نیز پیدا نمی‌کنند و با وزش باد، از ریشه در می‌آیند در حالی که اگر این روش را برای همین نهال‌ها، زمانی که درخت شده‌اند استفاده شود بسیار مناسب می‌باشد.

در این بخش قصد داریم در مورد مزایا و معایب سیستم‌های آبیاری قطره‌ای زیرزمینی صحبت کنیم به نظر می‌رسد که ابتدا در مورد مزایای این سیستم صحبت کنیم برای شما بهتر می‌باشد زیرا می‌توانید با کاربرد‌های آن آشنا شوید.

مزایای سیستم‌های آبیاری قطره‌ای زیر زمینی
استفاده از سیستم‌های آبیاری قطره‌ای زیرزمینی دارای مزایای زیادی است و احتمالاً به همین دلیل است که استفاده‌های بیشماری از این سیستم می‌شود، اگر بخواهیم مزایای این سیستم را نام ببریم می‌توان گفت که مواردی مانند افزایش بهره وری، آبیاری و صرفه جویی انرژی و آب بر شمرد البته در زمین‌هایی که شکل منظم دارند این روش را می‌توان با استفاده از این متد و این سیستم به خوبی انجام داد.

با استفاده از سیستم آبیاری قطره‌ای زیرزمینی می‌توان از مواد معدنی که در آب محلول است محافظت کرد و به مصرف گیاه رساند.
با استفاده از این روش می‌توان، مواد مغذی در آب را تماما به گیاه انتقال داد ،زیرا در ابتدا از هدر رفتن آب جلوگیری می‌کنند و البته دیگر آفتابی نیست که بخواهد آب موجود پای گیاهان را تبخیر نماید، علاوه بر مزایایی که برای گیاهان دارد، به کم کردن هزینه‌ها نیز کمک می‌کند، زیرا باعث کاهش هزینه‌های مربوط به منابع انسانی می‌باشد که با توجه به تراوش در داخل زمین و افزایش استفاده از وسایل خودکار هم هدر رفت آب کمتر می‌شود و نیز نیاز به نیروی اضافه برای آبیاری گیاهان نداریم.

با توجه به اهمیت آب در کشاورزی و اینکه ایران در منطقه‌ای خشک واقع شده است و با بحران کم آبی روبرو است استفاده از سیستم‌های آبیاری که بتواند آب ر