امروز سه شنبه ۶ تیر ۱۳۹۶ ۱۱:۲۰

مقالات

لوله های فلزی پلیمری

لوله های فلزی پلیمری لوله هایی هستند که ساختمان آنها از سه لوله تو در تو تشکیل شده است به طوری که لوله داخلی از پلیمر ، لوله میانی از فلز ( مانند آلومینیوم یا فلز رنگی دیگر جوشکاری شده ) و لوله بیرونی از پلیمر است .
گازهای گلخانه ای و نقش آنها در گرم تر شدن کره زمین

گازهای گلخانه ای و نقش آنها در گرم تر شدن کره زمین

گازهای گلخانه ای به گازهایی گفته می شود که تراکمشان در جو، دیواره ای ایجاد می کند که نقش آن مانند شیشه گلخانه ها است. انتشار بیش از حد گازهای گلخانه ای زمین را گرم تر کرده و عواقب ناگواری به وجود خواهد آورد.

طرح و محاسبه سیستم لوله کشی آب و فاضلاب ساختمان

پیش بینی وسایل بهداشتی مناسب و کافی، توزیع صحیح آب و دفع فاضلاب همواره از مسائل بسیار حائز اهمیت در معماری ساختمانها می باشند که در صورت عدم کفایت می توانند مشکلات فراوانی برای ساکنین آنها پدید آورند. در این فصل با چگونگی طراحی صحیح و محاسبات شبکه لوله کشی آب و فاضلاب ساختمان آشنا خواهیم شد.

آب و فاضلاب و هوا در کرج

منابع آب آشامیدنی محله ی شما چیست؟

کودهای مناسب برای شالیزار

کودهای مناسب برای شالیزار کودهایی که در مزارع شالی‌کاری بکار می‌رود عبارتند از: کودهای سبز، کودهای دامی و کودهای شیمیایی.
سپتیک تانک

سپتیک تانک (septic tank )

به طور کلی تصفیه فاضلاب در انباره های تعفن به طور ناقص انجام می گیردو آنهم برای جمعیتی محدود. این تصفیه ناقص تنها موجب می شود که دفع فاضلاب به زمین آسانتر انجام گرفته و دفع آن به منابع طبیعی در روی زمین زیان کمتری را به محیط زیست وارد سازد ولی در هر صورت دارای معایب یک تصفیه ناقص می باشد. سپتیک تانک از نظر کار خود نیز دارای این عیب است که قسمتی از مواد ته نشین شده در کف انبار به علت تعفن و تولید گازها همراه این گاز به سطح فاضلاب در انباره آمده و موجب اختلال در کار سپتیک تانک می شود. همچنین ممکن است این مواد همراه فاضلاب بیرون آید.
تاریخچه کشاورزی در جهان

تاریخچه کشاورزی در جهان

کشاورزی یا برزگری فرآیند فراوری خوراک، الیاف و دیگر فراورده‌های دلخواه از راه کاشت گیاهان ویژه‌است. کشاورزی در کل سه مرحله دارد به نام‌های کاشت، داشت و برداشت. کشاورزی فرایند تولید غذا، علوفه، الیاف و دیگر محصولات بوسیله ازدیاد اصولی گیاهان بومی و حیوانات اهلی است. امروزه واژه کشاورزی تمام فعالیت های لازم جهت تولید غذا، علوفه و الیاف را تحت پوشش قرار میدهد، که شامل همه روش های ازدیاد و فراوری دام نیز می شود.

فایبرگلاس چیست؟ چگالی فایبرگلاس، مزایا و کاربردهای آن در صنعت

فایبرگلاس کامپوزیتی از الیاف شیشه با مواد پلیمری است که از پشم شیشه به عنوان مادهٔ تقویت کننده و از مواد پلیمری به عنوان مواد زمینه استفاده می‌شود.
پرورش قارچ در ایران

پرورش قارچ

چرا قارچ؟ به چند دلیل ضروری است که همه خانواده ها کشت قارچ را به صورت جدی حتی برای یکبار هم که شده تجربه کنند و آن را به تمام اعضای خانواده خود آموزش دهند.

انواع پمپ

می دانیم که مایعات دارای شکل ثابتی نیستند به همین دلیل برای جابجایی آن ها از روش اختلاف فشار استفاده می شود تا بتوان آن ها را انتقال داد. که برای این کار از پمپ ها یا تلمبه استفاده می شود.عملیاتی که برای ایجاد اختلاف فشار و جابجایی مایعات مورد استفاده می شود را پمپاو کویند.
شیرآلات

انواع شیرآلات و نحوه ی کار هر یک

از تجهیزات مهم صنعت آب و فاضلاب به شیرها می‌توان اشاره کرد که یادگیری و آشنایی با انواع آنها، نحوه کار هریک از آنها نیز مهم کاربردی می‌باشد.
تشخیص ترکیدگی لوله

دستگاه تشخیص ترکیدگی لوله چگونه کار می‌کند؟

قطعا بسیاری از شرکتهای لوله بازکنی و تخلیه چاه را دیده‌اید که بر روی تبلغات خود نوشته‌اند: «تشخیص ترکیدگی لوله»، «دستگاه تشخیص ترکیدگی لوله»، «دستگاه نشت یاب»، «دستگاه تشخیص نشتی» و عناوین مختلفی که هکایت از وجود دستگاه تشخیص ترکیدگی لوله و نشت یاب دارد. با این همه تبلیغ و توجه نسبت به این دستگاه، آیا این دستگاه آنطور که گفته می‌شود کار می‌کند؟ اکثر شرکتهای لوله بازکنی و تخلیه چاه در بخش خدمات خود تشخیص ترکیدگی لوله را قرار داده‌اند. تشخیص ترکیدگی لوله با استفاده از دستگاه نشب یاب چگونه است. چگونه می‌توان با استفاده از دستگاه تشخیص ترکیدگی لوله وجود نشتی را در لوله‌ها و دیوارهای ساختمان پیدا کرد. در این مطلب می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم.
معایب عایق پشم شیشه

مزایا و معایب پشم شیشه

پشم شیشه از جمله عایق های گرم بوده و ساختار الیافی و فیبری دارد. پشم شیشه معمولا از شیشه بازیافتی به همراه مقدار ماسه معمولی و رزین مخصوص ساخته می شود و مقاومت حرارتی بسیار خوبی از خود نشان می دهد. به دلیل ساختار بسیار مشابه پشم شیشه با پشم سنگ، استاندارد ASTM، در بسیاری از موارد، استاندارد مشترکی برای هر دو عایق های پشم سنگ و پشم شیشه درنطر گرفته و به طور خلاصه به آنها پشم های معدنی (Mineral Wool) می گوید. پشم شیشه در اقطاع مختلف از جمله لوله ای، فله ای، پتویی و لحافی در بازار عرضه می شود و یکی از پرکابردترین انواع عایق های گرم محسوب می شود.
آبیاری

هر آنچه در زمینه آبیاری نیاز هست که بدانیم

آبیاری بکارگیری مصنوعی آب در زمین و خاک می‌باشد. به عبارت دیگر، آبیاری پخش آب روی زمین جهت نفوذ در خاک برای استفاده گیاه و تولید محصول است. هر چند فقط ۱۵ درصد از زمینهای کشاورزی دنیا تحت آبیاری قرار دارند و ۸۵ درصد بقیه به صورت دیم و بدون آبیاری مورد استفاده قرار می‌گیرند اما نیمی از تولیدات کشاورزی و غذای مردم جهان از همین زمینهای آبی حاصل می‌شود؛ که این خود نشان دهنده اهمیت و نقش آبیاری در بخش کشاورزی است.
گیاه آلوئورا

٤٠‌میلیون تومان درآمدزایی با ٤‌میلیون تومان سرمایه!

حدود ٨‌سال پیش بود که «آلوئه‌ورا» برای اولین‌بار به سبد مصرف خانواده‌های ایرانی راه پیدا کرد. حالا دیگر دیدن برگ‌های باریک و بلند این گیاه خانواده کاکتوس در فروشگاه‌ها، نه‌تنها برای بسیاری از مشتریان عادی شده است که بازار ایران شاهد انواع و اقسام محصولات فرآوری شده آلوئه‌ورا یا همان صبر زرد به زبان بومی خودمان است.
آبیاری قطره ای

اجرای آبیاری قطره ای

آبیاری قطره ای روشی است که در آن آب توسط قطره چکانهایی که در مجاورت گیاه قراردارند به محدوده ریشه انتقال می یابد .
آبیاری قطره ای

آبیاری قطره ای

آبیاری قطره‌ای عبارت است از روشی که در آن آب با فشار کم از روزنه یا وسیله‌ای به نام قطره چکان از شبکه خارج و به صورت قطراتی در پای گیاه ریخته می‌شود.
پلکسی گلاس چیست ؟

پلکسی گلاس چیست ؟

پلکسی گلاس نوعی پلاستیک می باشد که ظاهری بسیار شفاف و شبیه به شیشه دارد.جنس پلکسی گلاس از نوعی پلی کربنات شفاف می باشد که نوعی پلیمر است.
انواع لوله با جنس های مختلف

انواع لوله و تعاریف آن

لوله ها را می توان به انواع مختلف از نظر جنس ، کاربرد و نحوه اتصالات دسته بندی نمود . لوله هایی که در سیستم آبرسانی و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد به شرح ذیل می باشد
شبیه سازی هیدرولیکی آبیاری بارانی

شبیه‌سازی هیدرولیکی لوله‌های فرعی (لترال‌های) آبیاری بارانی

یک برنامه کامپیوتری (مدل) به نام SprinklerMod برای طراحی و شبیه‌سازی هیدرولیکی سیستم‌های آبیاری بارانی تهیه گردید. در این مقاله به نحوه شبیه‌سازی توزیع فشار و دبی آبپاش‌ها در طول لوله‌های فرعی پرداخته می‌شود.
اکلیل الملک، ناخنک

اکلیل الملک، ناخنک ( گیاهان دارویی )

اکلیل الملک ، ناخنک گیاهی زیبا، یکساله یا دوساله که ارتفاع آن تا 130 سانتیمتر می رسد. ساقه آن منشعب، تنومند و عمودی است و برگهایی با سه برگچه دارد. هر یک از برگچه ها بیضوی یا کشیده، به طول 1-2 سانتیمتر و حاشیه دندانه دار است.
اکسیر ترکی

اکسیر ترکی ( گیاهان دارویی )

کسیر ترکی گیاه تنومند و پایایی است که ریزومهای آن منشعب و به ضخامت 3 سانتیمتر و طول چند دسیمتر است. در سطح پایین ریشه چه های متعدد و بر روی سطح بالایی برگهای شمشیری شکل به طول یک متر و به پهنای 15 میلیمتر دارد.
افسنتین ، افسنتین کبیر

افسنتین ، افسنتین کبیر ( گیاهان دارویی )

افسنتین ، افسنتین کبیر گیاهی با ریشه های چوبین، شاخه های گلدار آن گاهی تا یک متر هم می رسد. بسیار پر برگ و کرک است، برگهای پایینی گیاه دارای سه بریدگي و شانه ای است، اما برگهای بالایی بریدگیهای کمتری دارند.
تاج الملوک ، اقونیطون ، گرگ کش

تاج الملوک ، اقونیطون ، گرگ کش ( گیاهان دارویی )

تاج الملوک ، اقونیطون ، گرگ کش گیاهی است پایا با ریشه مخروطی و غده ای که هر ساله در کنار غده اصلی آن دوباره غده ای رشد می کند و لذا در تابستان دو نوع غده ( غده اصلی و غده جدید ) همراه با هم دیده می شوند.
اسفرزه

اسفرزه ( گیاهان دارویی )

اسفرزه ( اسپرزه ) گیاه علفی، یک ساله و به ارتفاع 10-35سانتیمتر از تیره بارهنگ است. برگهایی باریک، دراز، نوک تیز و مجتمع به شکل متقابل یا سه تایی بر روی ساقه دارد.
اسطوخودوس

اسطوخودوس ( گیاهان دارویی )

سطوخودوس دو گونه اسطوخودوس بوته های کوچکی است که ارتفاع آنها به 70 سانتیمتر می رسد و هر یک در قاعده حالت چوبی پیدا می کنند. پا جوشهای سبز و چهار گوش دارد. برگهای آن نیزه ای، باریک، به رنگ نقره ای تا خاکستری، کرکدار و لب برگشته است.
اسپیره

اسپیره ( گیاهان دارویی )

اسپیره گیاهی پایا با ریزومی ستبر است. برگهای آن شانه ای نامنظم است و برگچه های کوچکتر روی محور اصلی خوشه قرار دارند. رگبرگ برگچه ها خیلی برجسته است، سطح فوقانی آنها سرخ کم رنگ و سطح تحتانی نقره ای و کرکدار است.
اسپند

اسپند ( گیاهان دارویی )

اسپند گیاهی پرپشت، پایا با ساقه های گرد و منشعب زیاد است. برگهایی متناوب و تک شاخه ای به طول 5/1 سانتیمتر دارد که هر برگچه آن دوباره به سه برگچه دیگر تقسیم می شود.
ارگو

ارگو ( گیاهان دارویی )

ارگو شکل پاییزه یک قارچ انگلی است که بر روی گندم سیاه (چاودار) و بندرت غلات دیگر یا گیاهان تیره گندم یافت می شود. گل آلوده جاودار توده سیاهی شبیه دانه ذرت در یک تخمدان از بین رفته ایجاد می کند. این دانه ها 1-4 سانتیمتر درازا دارند،
آویشن شیرازی

آویشن شیرازی ( گیاهان دارویی )

آویشن شیرازی یک بوته ضعیف به ارتفاع 10 – 30 سانتی متر و بندرت خوابیده است. شاخه های آن کوتاه و چوبی است ( در آب و هوای سرد آویشن شیرازی گیاهی است یکساله و علفی ). طول برگ ها به 4 – 10 میلیمتر می رسد و متقابل، باریک یا بیضوی هستند.
آلوئه ورا ، صبر زرد ، چادروا

آلوئه ورا ، صبر زرد ، چادروا ( گیاهان دارویی )

آلوئه ورا، صبر زرد، چادروا گیاهی چند ساله با برگ های رزتی، گوشتی و بزرگ همیشه سبز هستند که بسته به انواع مختلف لکه ها، علایم و زواید مختلفی روی آن دیده می شود. گل های قرمز یا زرد بر روی ساقه گل دهنده ( به ارتفاع 60 – 80 ) قرار دارند.
آش انگور، خوشه انگور

آش انگور ، خوشه انگور ( گیاهان دارویی )

آش انگور ، خوشه انگور بوته یا درخت کوچک برگ ریزی به ارتفاع 2-3 متر، بندرت تا ارتفاع 5 متر و دارای پوست مایل به سیاه است. شاخه ها روبروی یکدیگر و پراکنده است و معمولا به خار ستبر منهتی می شود. برگهای آن بیضوی تا تقریبا گرد،
آراقیطون ، بابا آدم

آراقیطون ، بابا آدم ( گیاهان دارویی )

آراقیطون ، بابا آدم گیاهی است زیبا، دو ساله تا ارتفاع 2 متر که در سال اول برگهای آن به شکل طوقی قاعده ای است و در سال دوم محور گلدار آن خارج می شود. ریشه های آن به ضخامت 5 سانتیمتر و طول بیش از یک متر به طور عمودی در خاک می روید.

سایر فراورده های دارویی گیاهی

سایر فراورده های دارویی گیاهی دیگر فراورده های دارویی گیاهی که در تسکین موضعی مناسب هستند، عبارتنداز: بخورها که در رفع ناراحتی های دستگاه تنفس موثرند. در تهیه آنها از لیتر آب جوشیده با 5 – 10 قطره اسانس یا 25 میلی لیتر دم کرده گیاهی، در داخل ظرفی بزرگ ریخته و به مدت ده دقیقه بخور می دهند.

لوسیون و کمپرس ها ( گیاهان دارویی )

لوسیون و کمپرس ها در این روشها، مواد گیاهی آبکی چون دم کرده ها، جوشانده ها یا تنتورهای رقیق شده برای حمام کردن التهابات یا تحریک های پوستی به عنوان لوسیون به کار برده می شوند ( 500 میلی لیتر دم کرده، جوشانده و یا 25 میلی لیتر تنتور در 500 میلی لیتر آب به کار می رود ).

ضمادها یا مرهم ها ( گیاهان دارویی )

ضمادها یا مرهم ها به مخلوطی از مواد گیاهی تازه، خشک یا پودر شده که به طور مستقیم بر روی عضو آسیب دیده بدن قرار می دهند ضماد ( مرهم ) گفته می شود.

پمادها ( گیاهان دارویی )

پمادها پمادها بر خلاف کرم ها، فاقد آب هستند. در تهیه پمادها، مقداری وازلین یا پارافین نرم ( به کمک بخار پز ) را در ظرف شیشه ای ( پیرکس ) ریخته، سپس مواد گیاهی نرم یا خرد شده را اضافه کرد

کرم ها ( گیاهان دارویی )

کرم ها در ساخت کرم ها، مخلوطی از روغن یا چربی ( یک امولسیون ) به همراه آب تهیه می شود، به این صورت که ماده امولسیون کننده ( ار داروخانه ها قابل تهیه است ) را در یک ظرف شیشه ای نسوز ( پیرکس ) با حرارت غیر مستقیم ذوب کرده، سپس مقداری گلیسیرین، آب و مواد گیاهی ( به 150 گرم ماده امولسیون کننده، 75 گرم گلیسیرین، 80 میلی لیتر آب و 30 گرم گیاه خشک یا 75 گرم گیاه تازه اضافه می شود )،

شربت ها ( گیاهان دارویی )

شربت ها در برخی مواقع به جای دم کرده ها و جوشانده ها از شربت های ساخته شده از تنتور استفاده می شود. در این روش 500 گرم عسل یا شکر تصفیه نشده را در 250 میلی لیتر آب مخلوط کرده و به آرامی حرارت می دهند تا تمامی شکر و عسل حل شود و مخلوط قوام یابد ( حجم یک فنجان معادل 150 میلی لیتر، یک قاشق غذاخوری 20 میلی لیتر و یک قاشق چایخوری 5 میلی لیتر است ).

تنتورها ( گیاهان دارویی )

تنتورها در این روش با خیساندن مواد گیاهی طبیعی به نسبت یک قسمت و الکل اتیلیک پنج قسمت به صورت مخلوط ( 5:1 ) تنتور تهیه می شود.

جوشانده ها ( گیاهان دارویی )

جوشانده ها تهیه جوشانده از اجزایی چون ریشه، پوست تنه، ترکه، میوه و بذر در مقایسه با روش دم کردنی مناسب تر است.

دم کرده های روغنی ( گیاهان دارویی )

دم کرده های روغنی این روش تهیه مواد دارویی گیاهی سبب تسهیل در استخراج ترکیبات محلول در چربی گیاهان می شوند، که به دو روش داغ به کمک حرارت ملایم و سرد به وسیله نور خورشید انجام می گیرد.

دم کرده ها ( گیاهان دارویی )

دم کرده ها تهیه این فراورده دارویی با استفاده از قسمت های ظریف و تازه اندام های گیاهی چون برگ، گل یا اجزای خشک و برداشت شده امکان پذیر است.

روش های تهیه مواد دارویی گیاهی برای مصرف

گیاهان دارویی یا داروهای خام گیاهی به اشکال مختلف به صورت فراورده هایی مانند دم کرده، جوشانده، تنتور، شربت ها، ضمادها و سایر فراورده های دارویی قابل استفاده هستند. مراحل تهیه برخی از این فراورده ها آسان بوده، که در این بخش به طور خلاصه ارائه می شوند.

گیاهان دارویی

گیاهان داروئی میراث منطقه ای ولی با اهمیت جهانی هستند که ثروت عظیمی به جهان ارزانی داشته اند. گیاهان دارویی در طول تاریخ همیشه با انسان قرابت خاصی داشته اند و آثار دارویی و موارد استفاده آن بر هیچ کس پوشیده نیست. تنوع و کثرت گیاهان با خواص درمانی همه را شگفت زده کرده است.