امروز سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۸:۲۴

مقالات

اتصال لوله و اتصالات پی وی سی

اتصال لوله و اتصالات پی وی سی

حهت اتصال لوله و اتصالات پی وی سی روشهای مختلفی وجود دارد که به آن میپردازیم.

خط تولید لوله

روش تولید انواع لوله گازی بر سه حالت است . از خروجی این سه حالت ،3 نوع لوله بدست می‌اید که بر حسب نوع از آن برای تولید اتصالات گازی استفاده میشود.
پشم شیشه و آزبست

آیا پشم شیشه آزبست دارد ؟

پشم شیشه در صنعت به طور گسترده ای به عنوان عایق مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع این محصول پس از دمیدن در شیشه مذاب با بخار و فشار به دست می آید. در نهایت الیاف بسیار ظریفی تولید می گردد که در مراحل بعد تولید به صورت توده پشم شیشه در می آید. پشم شیشه ضد آتش و ضد اسید بوده و محصولی سبک و انعطاف پذیر می باشد. از موارد مصرف پشم شیشه می توان به صنعت ساختمان، کشتی سازی و اتومبیل اشاره کرد. استفاده از پشم شیشه در ایران و در حال حاضر به طور گسترده ای رواج یافته است ولی تفاوت های پشم شیشه و ماده خطرناک آزبست همواره برای خریداران این محصول مورد سوال بوده است.
چگونه با فناوری نانو می‌توان از انرژی و آب کمتر مواد غذایی بیشتری تولید کرد؟

استفاده از فناوری نانو ،انرژی و آب کمتر ، تولید مواد غذایی بیشتر

هر چه از عمر زمین بیشتر می‌گذرد جمعیت زیادتر و منابع کمتر می‌شود. اکنون در برهه‌ای از زمان هستیم که اهمیت استفاده‌ی بهینه از انرژی بیش از هر زمان دیگری خودش را نشان می‌دهد. نانو از جمله فناوری‌هایی است که راهکارهای مفیدی در عرصه‌ی بهینه‌سازی انرژی پیش پای ما گذاشته است. در ادامه با زومیت همراه باشید تا با راهکار این فناوری در حوزه‌ی غذا و کشاورزی آشنا شویم.

بهینه سازی لوله انتقال آب فشار قوی سد بتنی شهریار با استفاده از الگوریتم اجتماع مورچه ها

امروزه نیروگاه­های برق آبی از مهم­ترین منابع تولید انرژی برق بشمار می­روند. در میان اجزای تشکیل دهنده تاسیسات برق آبی، پنستاک از جایگاه ویژه­ای برخوردار است. پنستاک لوله­ای است فشار قوی که جریان آب را از مخزن سد یا از هر بار آبی بالا به سمت توربین­های نیروگاه هدایت می­کند. اهمیت پنستاک بدلیل هزینه­ی بالای ساخت، نصب و نگهداری آن می­باشد به طوری که درصد قابل توجهی از هزینه­های ساخت نیروگاه به این سازه هیدرولیکی اختصاص می­یابد. لذا طراحی بهینه آن می­تواند نقش بسزایی در کاهش هزینه احداث نیروگاه­های برق آبی داشته باشد. در سال­های اخیر استفاده از روش­های بهینه­سازی کاوشی برای طراحی بهینه سازه­های مختلف مهم­ترین موضوع تحقیق بوده است. از بین الگوریتم­های کاوشی، روش بهینه­سازی اجتماع مورچه­ها به عنوان یک ابزار قوی و مناسب در بسیاری از زمینه­ها مورد توجه بوده است. در این تحقیق ابعاد لوله­های پنستاک با استفاده از روش اجتماع مورچه­ها بهینه­یابی شده است. بدین منظور الگوریتم سیستم مورچگان (ACS) اجتماع مورچه­ها انتخاب شده و پنستاک سد شهریار واقع در میانه به عنوان مطالعه موردی مورد بررسی قرار گرفته است. نتایج بدست آمده حاکی از آن است که الگوریتم ACS از قابلیت بالایی در بهینه­سازی برخوردار بوده و توانسته است وزن پنستاک را به میزان قابل قبولی کاهش دهد.
قنات چیست؟

قنات چیست؟

قنات‌ها هزاران سال است که در ایران و سرزمین‌های اطرافش، آب مورد نیاز برای آبیاری مقرون به‌صرفه‌ی محصولات کشاورزی و نیز آب آشامیدنی انسان‌ها را تأمین می کنند.

مزایای استفاده از پوشش داخلی برای خطوط لوله

پوشش های تک لایه و چند لایه بر پایه رزین های اپوکسی(زینک ریچ اپوکسی ،اپوکسی پلی آمیدی، پلی آمینی و MIO) کیفیت اجرای پوشش داخلی دو جزیی اپوکسی مایع در شرکت توسعه شبکه آبرسانی به گونه ای است که علاوه بر عامل بازدانده خوردگی، باعث کاهش زبری سطح داخلی لوله ها شده و منجر به الگوهای منظم جریان سیال در خط لوله می گردد. با استفاده از پوشش داخلی لوله، طوفانی شدن جریان سیال در خط انتقال کاهش می یابد ومواد سیال به صورت منظم و لایه ای در خطوط لوله جاری خواهد شد.
سیستم آبیاری هوشمند می‌ شود؛ حذف نیروی انسانی و کنترل با اینترنت

سیستم آبیاری هوشمند می‌ شود؛ حذف نیروی انسانی و کنترل با اینترنت

محققان ایرانی در یک شرکت دانش بنیان موفق شدند سیستمی طراحی و تولید کنند که قادر است به صورت هوشمند و با استفاده از سنسور قارچی، زمین‌های کشاورزی را آبیاری کند.
۵ فناوری جدید در صنعت کشاورزی جهان

۵ فناوری جدید در صنعت کشاورزی جهان

با ورود تکنولوژی‌هایی چون اینترنت اشیا در صنعت کشاورزی انتظار تغییر و تحول قابل توجهی در آینده خواهیم داشت.
کولر آبی و گازی

تفاوت کولرهای ابی و گازی

طبق پیش‌بینی‌ها گفته شده متاسفانه در اکثر شهر های کشور ما در ۱۰ الی ۲۰ سال آینده دچار بحران شدید کم‌آبی خواهند شد. مسلما این بحران یکی از سخت‌ ترین دوران‌های زندگی در این کشور را رقم خواهد زد زیرا نه تنها هزینه تصفیه و انتقال آب بسیار زیاد است، بلکه مناطق مرکزی ایران از هر طرف با منابع آب فاصله زیادی دارند. هر کولر آبی بسته به ظرفیت آن به طور متوسط بین ۳۰ تا ۴۵ لیتر آب در ساعت مصرف می‌کند (یعنی در شبانه‌روز مقداری تقریباً معادل ۷۰۰ لیتر). به بیانی ساده، واحدی مسکونی با مساحت ۱۵۰ تا ۱۷۰ متر با کولر 7000 CFM تقریباً ۸۰۰ لیتر آب را در طی شبانه‌روز تبخیر می‌کند. به همین علت است که کولرهای گازی امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند.

تصمیم‌گیری چند معیاره,فرایند تحلیل سلسله مراتبی,فرایندهای بی‌هوازی,تصفیه فاضلاب

برای بررسی تأثیر اشعه گاما بر گندزدایی آب و فاضلاب، نمونه‌های آب خام و آب فیلتر شده تصفیه‌خانه آب اصفهان، نمونه‌های پساب ثانویه خروجی تصفیه‌خانه فاضلاب شمال اصفهان، پساب ثانویه زلال‌سازی شده با زمان ماند یک روز و پساب ثانویه فیلتر شده جمع‌‌آوری شد. با استفاده از دستگاه درمانی60CO مولد اشعه گاما با نرخ انتشار اشعهCGy/min 405/38، نمونه‌های آب در دزهای Gy160-20 و نمونه‌های پساب در دزهایGy 240-80 پرتودهی گردید. برای تعیین میزان کلیفرم قبل و بعد از پرتودهی، بر روی نمونه‌ها کشت میکربی انجام شد. بر اساس نتایج آزمایش‌های میکربی، تقریباً 100 درصد کلیفرم‌های کل و مدفوعی در نمونه‌های آب در دزGy 160 از اشعه گاما غیر فعال شدند. کارایی اشعه گاما در غیر فعال‌سازی کلیفرم‌های کل پساب در دز Gy240 ، بسته به کیفیت آنها متفاوت بود و برای نمونه‌های پساب ثانویه، زلال شده و فیلتر شده به‌ترتیب 56، 83، 64 درصد بود. کاهش کلیفرم‌های مدفوعی نیز به‌ترتیب 46، 58، 81 درصد به‌دست آمد. همچنین کاهش مؤثر (5 تا 80 درصد) بار کلیفرمی نمونه‌های پساب، در دزهای Gy240- 120 مشاهده شد. طبق منحنی‌های دز– پاسخ، با افزایش دز پرتو، غیر فعال‌سازی کلیفرم‌ها به‌صورت خطی افزایش می‌یابد. با دز گامای مورد استفاده در این مطالعه در نمونه‌های آب، راندمان حذف کامل کلیفرم‌ها حاصل گردید. اما برای نمونه‌های فاضلاب با وجود راندمان‌های بالای80 درصد در نمونه‌های فیلتر شده پساب، هنوز استاندارد زیست‌محیطی مرتبط با پارامترهای میکربی پساب برآورده نمی‌شود، بنابراین لازم است دزهای بالاتر اشعه مورد استفاده قرار گیرد.

انتخاب فرایند بهینه تصفیه فاضلاب با استفاده از روش AHP

در این مقاله، روش فرایند تحلیل سلسله مراتبی (AHP) که مبتنی بر دانش کارشناسی است، برای انتخاب بهترین فرایند تصفیه بی‌هوازی فاضلاب در شهرکهای صنعتی مورد استفاده قرار گرفت. این روش برای تصمیم‌گیری‌های چند معیاره پیچیده، به‌منظور دستیابی به نتایج علمی و قابل قبول استفاده می‌شود. فرایندهای تصفیه بی‌هوازی، شامل بستر لجن بی‌هوازی با جریان رو به بالا (UASB)، راکتور بی‌هوازی بستر ثابت با جریان رو به بالا (UAFB)، راکتور بافلدار بی‌هوازی (ABR)، فرایند تماس بی‌هوازی و لاگون بی‌هوازی است. این گزینه‌ها، بر اساس معیارهای فنی، اقتصادی، زیست‌محیطی و مدیریتی و زیر معیارهای مربوطه وزن‌دهی شد و نتایج با استفاده از نرم افزار Expert Choice مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت. بر این اساس فرایندهای UAFB، ABR، UASB، لاگون بی‌هوازی و فرایند تماس بی‌هوازی به‌ترتیب در اولویتهای اول تا پنجم قرار گرفتند. در نهایت، تحلیل حساسیت که اثر تغییرات پارامترهای ورودی روی نتایج را نشان می‌دهد، برای معیارهای اصلی فنی، اقتصادی، زیست‌محیطی و مدیریتی انجام گرفت.
آب و فاضلاب

تصفیه و ضد عفونی آب و فاضلاب

امروزه حفظ منابع آب ، یعنی حیاتی ترین ماده ای که بشر به آن نیاز دارد بطور فزاینده ای مورد توجه مجامع مختلف بین المللی قرار گرفته است . رشد روزافزون جمعیت و در نتیجه بهره برداری بیش از حد از منابع محدود آب از یک طرف و آلوده شدن آنها بسبب فعالیتهای گوناگون زیستی ، کشاورزی و صنعتی بشر از طرف دیگر همگی دست به دست همدیگر داده و زنگ خطر بحران آب را در سالهای آینده به صدا در آورده است
آبیاری تحت فشار چیست ؟

آبیاری تحت فشار چیست ؟

بطور کلی به هر روش آبیاری که درآن آب با فشاری بیش از یک اتمسفر ( فشار نسبی ) در سطح اراضی بوسیله لوله توزیع شود آبیاری تحت فشار گفته می شود . در یک نوع تقسیم بندی ساده ، روشهای آبیاری به دو نوع آبیاری ثقلی و آبیاری تحت فشار تقسیم خواهد شد .آبیاری تحت فشار نیز به دو نوع آبیاری بارانی و آبیاری قطره ای قابل تفکیک است.
همزاد دیجیتالی، موجودی که شرکت‌های فناوری از داده‌های ما می‌سازند

همزاد دیجیتالی

موجودی که شرکت‌های فناوری از داده‌های ما می‌سازند , استفاده‌ی مداوم از گجت‌ها‌ی هوشمند و ثبت داد‌ه‌ با این دستگاه‌ها، اطلاعاتی کامل از شخصیت و رفتارهای کاربران در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهد.
موتور یا پیشرانه احتراقی چیست

موتور یا پیشرانه احتراقی چیست

در این مقاله قصد داریم به بررسی تاثیرگذارترین اختراع بشر، یعنی موتور (انجین) از معرفی و تاریخچه، تا بررسی انواع و آینده‌ی آن‌ها بپردازیم.
اوتیسم

اوتیسم؛ آشنایی که غریب است

اوتیسم نوعی اختلال عصبی -رفتاری است که طی آن فرد قادر به برقراری روابط اجتماعی نیست و در بیشتر موارد با کاهش توانایی فرد در یادگیری زبان و مهارت‌های ارتباطی همراه است. این بیماری می‌تواند موجب بروز رفتارهای خشن و تکراری فرد نیز بشود. به دلیل طیف گسترده‌ای از اختلالات، رفتارها و شدت ناتوانی به این بیماری نقص طیف اوتیسم یا به اختصار ASD گفته می‌شود
تبلت

تبلت زدگی حاد!

امروزه کمتر خانواده شهری را میتوان سراغ گرفت که با معضلی به نام خیره شدن مستمر کودکان خود به صفحات انواع مونیتور روبهرو نباشد. نور تجهیزات الکترونیکی مانند گوشی هوشمند، تبلت و لپتاپ بسیار مضر است شروع سال تحصیلی، فرصت و بهانه مناسبی برای انجام معاینات چشم فراهم میآورد. والدین با برنامه ریزی مناسب جهت انجام معاینات ادواری با شروع فصل مدرسه و بیشتر شدن ساعات مطالعه دانش آموزان، احتمال بروز و ظهور عارضه های چشمی نیز افزایش مییابد.
ریاضی

بررسی دلایل اُفت ریاضیات در ایران

بستن راه ورود فارغ‌التحصیلان ریاضی به تدریس خطای بزرگی است/ضرورت حمایت دولت از علوم پایه