امروز پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ ۱۱:۴۲

مقالات

آبگرمکن خورشیدی

انرژی خورشید منبع بی کران، قابل دسترس، رایگان و تجدیدپذیری است که استفاده از آن به میزان قابل توجهی از وابستگی ما به منابع تجدید ناپذیر انرژی(سوخت های فسیلی) می کاهد و گام بسیار موثری در امر حفاظت از محیط زیست، ذخیره منابع انرژی و گره گشای مسائل اقتصادی کشور خواهد بود.با توجه به موقعیت جغرافیائی ایران، مناطق وسیعی از کشور از شدت تابش بسیار بالایی برخوردار است و با افزایش روزافزون هزینه سوخت های فسیلی و انرژی برق، وقت آن است که مانند بسیاری از کشورها، به طور جدی از منابع نامحدود، پاک و رایگان انرژی های تجدید پذیر از قبیل انرژی خورشیدی به طور بسیار گسترده و وسیع استفاده نمائیم.

چیدمان و لوله کشی برج خنک کننده

خنک شدن محلول در ابزوربر و تقطیر مبرّد در کندانسور چیلر ضرورت استفاده از برج خنک کننده و طبیعتا لوله کشی های آن را اجتناب ناپذیر می سازد؛ اما چنانچه به منابع دیگری که تامین کننده آب خنک باشند دسترسی وجود داشته باشد ، می توان با در نظر گرفتن تمهیداتی از آنها استفاده نمو

بررسی مواد سرامیکی از دیدگاه مهندسی شیمی

چکیده ما به تعریف مواد سرامیکی و علم سرامیک میپردازیم بعد به طرز ساخت مواد سرامیکی میپردازیم برای ساخت هر ماده سرامیکی یک سری عملیات واحد هایی مثل خرد کردن وآسیاب کردن ، اختلاط جامدات و... وجود دارد که ما میتوانیم موازنه انرژی و جرم حول این عملیات واحد ها ببندیم برای همین ما یک ماده سرامیکی مثل سیمان را به عنوان مثال برای تمام مواد سرامیکی مورد بررسی قرار میدهیم به معرفی مختصری از عملیات واحد ها مربوط به ساخت کلینکر سیمان و بررسی آن ها از نظر مهندسی شیمی میپردازیم و بعد به مبحث کوره و بررسی آن از نظر مهندس شیمی میپردازیم و چون عملیات های ما مربوط به جامدات است به طور مختصری به مباحثی درباره جامدات نیز میپردازیم

آیا واقعا دستگاه تصفیه هوا توانایی تصفیه هوا را دارد؟

این روزها آلودگی و ذرات معلق هوا در زندگی شهری ما عجین شده و آمارهای خطرناکی از هوای آلوده دیده و شنیده می شود. البته گاها در زمان شدت آلودگی هوا راهکارهایی از جمله تعطیلی مدارس، اجرای طرح زوج و فرد از درب منازل، تعطیلی کارخانجات، ممانعت از تردد خودرو های فرسوده و... اجرا می شوند، اما همه ی این طرح ها موقتی هستند و بطور اساسی هیچ دردی از هوای آلوده و عواقب خطرناک آن درمان نمی کنن

آشنایی با تاریخچه‌ لوله‌ و پروفیل‌

ساخت‌ لوله‌ درزجوش‌ به‌ اوایل‌ قرن 19 میلادی برمی‌گردد. به دنبال‌ کشف‌ گاز در سال ‌1815 میلادی و استفاده‌ از آن‌ به عنوان‌ وسیله‌ای‌ برای‌ گرم‌ کردن‌ لوله‌ که‌ از طریق‌ پرس‌ ساخته‌ شده‌ بود، با به هم‌ جوش‌ دادن‌ لبه‌ها برای‌ اولین‌ بار تولید لوله‌ درزجوش‌ امکان‌پذیر گشت‌.

تاریخچه ریخته گری

ریخته گری یکی از قدیمی ترین روش های شناخته شده¬ای است برای به¬دست آوردن شکل مطلوب فلز. اولین کوره¬¬های ریخته¬گری از خاک رس ساخته می¬شدند و لایه¬هایی از مس و چوب به تناوب در آن چیده می شد. از نقطه نظر تاریخی ریخته گری را می توان به چند دوره تقسیم نمود.

مقاومت شیمیایی لوله کاروگیت

در این مقاله قصد داریم، در خصوص مقاومت شیمیایی لوله کاروگیت در برابر انواع مواد به بحث و بررسی بپردازیم. خوردگی شیمیایی در یک سیستم لوله‌کشی به معنای فرسایش سیستم به دلیل واکنش‌های شیمیایی مواد محیطی با مواد سازنده لوله رخ می‌دهد. در برخی موارد، این فرسایش به از بین رفتن استحکام ساختاری و کاهش طول عمر خط لوله منجر می‌شود. به این ترتیب، ماده به کار رفته در تولید لوله اولین چیزی است که میزان مقاومت لوله را در برابر مواد شیمیایی محیط و واکنش‌های شیمیایی با آنها تعیین می‌کند. لوله‌های ترموپلاستیکی، مانند لوله‌های پلی‌اتیلن کاروگیت، باید در برابر مواد شیمیایی اسیدی و قلیایی مقاوم باشند.

اثر آلودگی روی کیفیت زندگی

از بین مهمترین نیازهای انسان، هوا حیاتی‌ترین نیازی شناخته شده است که اگر اختلالی در آن ایجاد شود ادامه زندگی را غیرممکن خواهد کرد.در فاجعه مه دود لندن در سال 1952 4 هزار تن در مدت چند روز در اثر غلظت بالای آلاینده‌های هوا جان باختند.

کاربرد آب مغناطیسی در کشاورزی

با وجود آن‌که آبیاری سطحی به‌عنوان روش غالب در جهان محسوب می‌گردد، ولی به لحاظ نیاز به ارتقاء کالائی مصرف آب و افزایش روزافزون هزینه تأمین آب و نیز محدودیت منابع در دسترس، تمایل دولت‌ها به‌ویژه کشورهای توسعه‌یافته برای کاربرد آبیاری تحت‌فشار را افزایش داده است.

دستگاه تصفیه آب

در حالت کلی تصفیه آب به سیستم‌ها و یا فرآیندهایی اطلاق می‌گردد که برای جداسازی ذرات و یا آلودگی‌ها از آب به کار گرفته می‌شوند. حتی سیستم‌هایی که به طور کامل آب را تصفیه نمی‌کنند نیز ممکن است مصداق این واژه باشند. در واقع به هر فرآیندی که هر مقدار ذرات معلق، گردوغبار، باکتری و یا کلر موجود در آب را حذف نماید نیز تصفیه کننده آب گفته می‌شود. به عبارتی هر سیستمی که شامل فیلتری از هر نوعی باشد، یک دستگاه تصفیه آب است. واژه تصفیه آب می‌تواند سیستم‌های کوچک مانند تصفیه آب خانگی تا ابعاد بزرگتر مانند دستگاه تصفیه آب صنعتی و حتی تصفیه خانه‌های آب شهری را در بر گیرد.