امروز جمعه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۱:۰۴

مقالات

آبیاری قطره ای

آبیاری قطره ای

آبیاری قطره‌ای عبارت است از روشی که در آن آب با فشار کم از روزنه یا وسیله‌ای به نام قطره چکان از شبکه خارج و به صورت قطراتی در پای گیاه ریخته می‌شود.
پلکسی گلاس چیست ؟

پلکسی گلاس چیست ؟

پلکسی گلاس نوعی پلاستیک می باشد که ظاهری بسیار شفاف و شبیه به شیشه دارد.جنس پلکسی گلاس از نوعی پلی کربنات شفاف می باشد که نوعی پلیمر است.
انواع لوله با جنس های مختلف

انواع لوله و تعاریف آن

لوله ها را می توان به انواع مختلف از نظر جنس ، کاربرد و نحوه اتصالات دسته بندی نمود . لوله هایی که در سیستم آبرسانی و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد به شرح ذیل می باشد
شبیه سازی هیدرولیکی آبیاری بارانی

شبیه‌سازی هیدرولیکی لوله‌های فرعی (لترال‌های) آبیاری بارانی

یک برنامه کامپیوتری (مدل) به نام SprinklerMod برای طراحی و شبیه‌سازی هیدرولیکی سیستم‌های آبیاری بارانی تهیه گردید. در این مقاله به نحوه شبیه‌سازی توزیع فشار و دبی آبپاش‌ها در طول لوله‌های فرعی پرداخته می‌شود.
اکلیل الملک، ناخنک

اکلیل الملک، ناخنک ( گیاهان دارویی )

اکلیل الملک ، ناخنک گیاهی زیبا، یکساله یا دوساله که ارتفاع آن تا 130 سانتیمتر می رسد. ساقه آن منشعب، تنومند و عمودی است و برگهایی با سه برگچه دارد. هر یک از برگچه ها بیضوی یا کشیده، به طول 1-2 سانتیمتر و حاشیه دندانه دار است.
اکسیر ترکی

اکسیر ترکی ( گیاهان دارویی )

کسیر ترکی گیاه تنومند و پایایی است که ریزومهای آن منشعب و به ضخامت 3 سانتیمتر و طول چند دسیمتر است. در سطح پایین ریشه چه های متعدد و بر روی سطح بالایی برگهای شمشیری شکل به طول یک متر و به پهنای 15 میلیمتر دارد.
افسنتین ، افسنتین کبیر

افسنتین ، افسنتین کبیر ( گیاهان دارویی )

افسنتین ، افسنتین کبیر گیاهی با ریشه های چوبین، شاخه های گلدار آن گاهی تا یک متر هم می رسد. بسیار پر برگ و کرک است، برگهای پایینی گیاه دارای سه بریدگی و شانه ای است، اما برگهای بالایی بریدگیهای کمتری دارند.
تاج الملوک ، اقونیطون ، گرگ کش

تاج الملوک ، اقونیطون ، گرگ کش ( گیاهان دارویی )

تاج الملوک ، اقونیطون ، گرگ کش گیاهی است پایا با ریشه مخروطی و غده ای که هر ساله در کنار غده اصلی آن دوباره غده ای رشد می کند و لذا در تابستان دو نوع غده ( غده اصلی و غده جدید ) همراه با هم دیده می شوند.
اسفرزه

اسفرزه ( گیاهان دارویی )

اسفرزه ( اسپرزه ) گیاه علفی، یک ساله و به ارتفاع 10-35سانتیمتر از تیره بارهنگ است. برگهایی باریک، دراز، نوک تیز و مجتمع به شکل متقابل یا سه تایی بر روی ساقه دارد.
اسطوخودوس

اسطوخودوس ( گیاهان دارویی )

سطوخودوس دو گونه اسطوخودوس بوته های کوچکی است که ارتفاع آنها به 70 سانتیمتر می رسد و هر یک در قاعده حالت چوبی پیدا می کنند. پا جوشهای سبز و چهار گوش دارد. برگهای آن نیزه ای، باریک، به رنگ نقره ای تا خاکستری، کرکدار و لب برگشته است.
اسپیره

اسپیره ( گیاهان دارویی )

اسپیره گیاهی پایا با ریزومی ستبر است. برگهای آن شانه ای نامنظم است و برگچه های کوچکتر روی محور اصلی خوشه قرار دارند. رگبرگ برگچه ها خیلی برجسته است، سطح فوقانی آنها سرخ کم رنگ و سطح تحتانی نقره ای و کرکدار است.
اسپند

اسپند ( گیاهان دارویی )

اسپند گیاهی پرپشت، پایا با ساقه های گرد و منشعب زیاد است. برگهایی متناوب و تک شاخه ای به طول 5/1 سانتیمتر دارد که هر برگچه آن دوباره به سه برگچه دیگر تقسیم می شود.
ارگو

ارگو ( گیاهان دارویی )

ارگو شکل پاییزه یک قارچ انگلی است که بر روی گندم سیاه (چاودار) و بندرت غلات دیگر یا گیاهان تیره گندم یافت می شود. گل آلوده جاودار توده سیاهی شبیه دانه ذرت در یک تخمدان از بین رفته ایجاد می کند. این دانه ها 1-4 سانتیمتر درازا دارند،
آویشن شیرازی

آویشن شیرازی ( گیاهان دارویی )

آویشن شیرازی یک بوته ضعیف به ارتفاع 10 – 30 سانتی متر و بندرت خوابیده است. شاخه های آن کوتاه و چوبی است ( در آب و هوای سرد آویشن شیرازی گیاهی است یکساله و علفی ). طول برگ ها به 4 – 10 میلیمتر می رسد و متقابل، باریک یا بیضوی هستند.
آلوئه ورا ، صبر زرد ، چادروا

آلوئه ورا ، صبر زرد ، چادروا ( گیاهان دارویی )

آلوئه ورا، صبر زرد، چادروا گیاهی چند ساله با برگ های رزتی، گوشتی و بزرگ همیشه سبز هستند که بسته به انواع مختلف لکه ها، علایم و زواید مختلفی روی آن دیده می شود. گل های قرمز یا زرد بر روی ساقه گل دهنده ( به ارتفاع 60 – 80 ) قرار دارند.
آش انگور، خوشه انگور

آش انگور ، خوشه انگور ( گیاهان دارویی )

آش انگور ، خوشه انگور بوته یا درخت کوچک برگ ریزی به ارتفاع 2-3 متر، بندرت تا ارتفاع 5 متر و دارای پوست مایل به سیاه است. شاخه ها روبروی یکدیگر و پراکنده است و معمولا به خار ستبر منهتی می شود. برگهای آن بیضوی تا تقریبا گرد،
آراقیطون ، بابا آدم

آراقیطون ، بابا آدم ( گیاهان دارویی )

آراقیطون ، بابا آدم گیاهی است زیبا، دو ساله تا ارتفاع 2 متر که در سال اول برگهای آن به شکل طوقی قاعده ای است و در سال دوم محور گلدار آن خارج می شود. ریشه های آن به ضخامت 5 سانتیمتر و طول بیش از یک متر به طور عمودی در خاک می روید.

سایر فراورده های دارویی گیاهی

سایر فراورده های دارویی گیاهی دیگر فراورده های دارویی گیاهی که در تسکین موضعی مناسب هستند، عبارتنداز: بخورها که در رفع ناراحتی های دستگاه تنفس موثرند. در تهیه آنها از لیتر آب جوشیده با 5 – 10 قطره اسانس یا 25 میلی لیتر دم کرده گیاهی، در داخل ظرفی بزرگ ریخته و به مدت ده دقیقه بخور می دهند.

لوسیون و کمپرس ها ( گیاهان دارویی )

لوسیون و کمپرس ها در این روشها، مواد گیاهی آبکی چون دم کرده ها، جوشانده ها یا تنتورهای رقیق شده برای حمام کردن التهابات یا تحریک های پوستی به عنوان لوسیون به کار برده می شوند ( 500 میلی لیتر دم کرده، جوشانده و یا 25 میلی لیتر تنتور در 500 میلی لیتر آب به کار می رود ).

ضمادها یا مرهم ها ( گیاهان دارویی )

ضمادها یا مرهم ها به مخلوطی از مواد گیاهی تازه، خشک یا پودر شده که به طور مستقیم بر روی عضو آسیب دیده بدن قرار می دهند ضماد ( مرهم ) گفته می شود.

پمادها ( گیاهان دارویی )

پمادها پمادها بر خلاف کرم ها، فاقد آب هستند. در تهیه پمادها، مقداری وازلین یا پارافین نرم ( به کمک بخار پز ) را در ظرف شیشه ای ( پیرکس ) ریخته، سپس مواد گیاهی نرم یا خرد شده را اضافه کرد

کرم ها ( گیاهان دارویی )

کرم ها در ساخت کرم ها، مخلوطی از روغن یا چربی ( یک امولسیون ) به همراه آب تهیه می شود، به این صورت که ماده امولسیون کننده ( ار داروخانه ها قابل تهیه است ) را در یک ظرف شیشه ای نسوز ( پیرکس ) با حرارت غیر مستقیم ذوب کرده، سپس مقداری گلیسیرین، آب و مواد گیاهی ( به 150 گرم ماده امولسیون کننده، 75 گرم گلیسیرین، 80 میلی لیتر آب و 30 گرم گیاه خشک یا 75 گرم گیاه تازه اضافه می شود )،

شربت ها ( گیاهان دارویی )

شربت ها در برخی مواقع به جای دم کرده ها و جوشانده ها از شربت های ساخته شده از تنتور استفاده می شود. در این روش 500 گرم عسل یا شکر تصفیه نشده را در 250 میلی لیتر آب مخلوط کرده و به آرامی حرارت می دهند تا تمامی شکر و عسل حل شود و مخلوط قوام یابد ( حجم یک فنجان معادل 150 میلی لیتر، یک قاشق غذاخوری 20 میلی لیتر و یک قاشق چایخوری 5 میلی لیتر است ).

تنتورها ( گیاهان دارویی )

تنتورها در این روش با خیساندن مواد گیاهی طبیعی به نسبت یک قسمت و الکل اتیلیک پنج قسمت به صورت مخلوط ( 5:1 ) تنتور تهیه می شود.

جوشانده ها ( گیاهان دارویی )

جوشانده ها تهیه جوشانده از اجزایی چون ریشه، پوست تنه، ترکه، میوه و بذر در مقایسه با روش دم کردنی مناسب تر است.

دم کرده های روغنی ( گیاهان دارویی )

دم کرده های روغنی این روش تهیه مواد دارویی گیاهی سبب تسهیل در استخراج ترکیبات محلول در چربی گیاهان می شوند، که به دو روش داغ به کمک حرارت ملایم و سرد به وسیله نور خورشید انجام می گیرد.

دم کرده ها ( گیاهان دارویی )

دم کرده ها تهیه این فراورده دارویی با استفاده از قسمت های ظریف و تازه اندام های گیاهی چون برگ، گل یا اجزای خشک و برداشت شده امکان پذیر است.

روش های تهیه مواد دارویی گیاهی برای مصرف

گیاهان دارویی یا داروهای خام گیاهی به اشکال مختلف به صورت فراورده هایی مانند دم کرده، جوشانده، تنتور، شربت ها، ضمادها و سایر فراورده های دارویی قابل استفاده هستند. مراحل تهیه برخی از این فراورده ها آسان بوده، که در این بخش به طور خلاصه ارائه می شوند.

گیاهان دارویی

گیاهان داروئی میراث منطقه ای ولی با اهمیت جهانی هستند که ثروت عظیمی به جهان ارزانی داشته اند. گیاهان دارویی در طول تاریخ همیشه با انسان قرابت خاصی داشته اند و آثار دارویی و موارد استفاده آن بر هیچ کس پوشیده نیست. تنوع و کثرت گیاهان با خواص درمانی همه را شگفت زده کرده است.