امروز شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ ۰۱:۱۲

اخبار

آلودگی هوای تهران به رغم مشخص شدن سهم منابع آلاینده

آلودگی هوای تهران به رغم مشخص شدن سهم منابع آلاینده
تهران - ایرنا - رییس اداره حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: نقش منابع متحرک و ساکن در آلودگی هوای کلانشهرها از جمله تهران مشخص شده است اما با این وجود همچنان شاهد آلودگی هوا در پایتخت هستیم.
به گزارش خبرنگارعلمی ایرنا، محمد حسین بازگیر روز سه شنبه در کارگاه تغییر اقلیم اظهار کرد: وضعیت آلودگی تهران نشان می‌ دهد با وجود مشخص شدن منابع آلاینده، نتوانسته ‌ایم مسیر را درست هدایت کنیم و به هدف خود برسیم.
وی گفت: هوای بسیاری از شهرهای دنیا وضعیتی مانند تهران دارد، آیا آلودگی هوای تهران به جمعیت آن بستگی دارد؟ اگر اینطور باشد شهری مانند سئول با 25 میلیون جمعیت باید آلوده ترین شهر باشد.
وی افزود: آیا منبع آلودگی تهران فعالیت صنایع آن است؟ در حالی که ما هنوز از نظر فعالیت های صنعتی به خیلی از شهرهای دنیا نرسیده ایم، پس چرا باید شهر اراک با 500 هزار نفر جمعیت تا این حد آلوده باشد؟
بازگیر گفت: سهم منابع چه ثابت چه متحرک در آلودگی هوا مشخص شده است اما پس چرا این مشکل برطرف نمی شود؟ قطعا علت اصلی آن تغییر جایگاه مطالبه گران و پاسخگویان است، یعنی جای جواب دهندگان و پرسش کنندگان تغییر کرده است.
وی افزود: مطالبه گر بودن در این زمینه بسیار حائز اهمیت است و اگر به آن پرداخته نشود هر دستگاهی به راحتی از زیر بار مسوولیت شانه خالی می کند و از مطالبات حقوقی خود سر باز می زند.
رییس اداره حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: تغییر اقلیم هم یکی از مشکلاتی است که امروزه گریبانگیر محیط زیست دنیا شده است و مشکلاتی را در زمینه های مختلف از جمله منابع آبی، هوا و تنوع زیستی به وجود آورده است که در برخی کشورها با سرعت بیشتری اتفاق می افتد که امروز در کارگاه تغییر اقلیم این روند بررسی می شود.
بازگیر اظهار کرد: دنیا در 100 سال اخیر حدود 0.5 درجه گرمتر شده است در حالی در ایران شاهد افزایش دما تا دو درجه هستیم.
کارگاه تغییر اقلیم امروز با حضور خبرنگاران این حوزه که نقش مهمی در اطلاع رسانی موضوعات محیط زیستی دارند برگزار شد و مباحثی مانند روند تغییر اقلیم، تاثیر آن بر منابع آبی، هوا، تنوع زیستی و انواع بیماری ها مورد بررسی قرار گرفت.
۲۶ آبان ۱۳۹۵ ۰۹:۴۳
ایرنا |
تعداد بازدید : ۶۴۳

اظهار نظر


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید