امروز شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ ۲۲:۲۵

اخبار

هوای تهران برای همه افراد ناسالم است

هوای تهران برای همه افراد ناسالم است
تهران- ایرنا- معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران گفت: شاخص کیفیت هوای شهر تهران با افزایش 11 عددی و رسیدن به شاخص عددی 156 از شرایط ناسالم برای گروههای حساس، به ناسالم در وضعیت قرمز قرار گرفت.
براساس معیار سطح اهمیت بهداشتی، شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index=AQI) برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد مشخص شده است که به ترتیب از صفر تا 50 در شرایط پاک (سبز)، 51 تا 100 سالم ( زرد )(حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، 101 تا 150 در شرایط ناسالم برای گروه حساس(نارنجی)، 151 تا 200 در شرایط ناسالم (قرمز)، 201 تا 300 در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و 301 تا 500 در شرایط خطرناک (ارغوانی) است.
محمد رستگاری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: کیفیت هوای شهر تهران در 24 ساعت گذشته منتهی به ساعت هشت صبح امروز با افزایش 11 عددی میزان غلظت میانگین آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون، فراتر از حد سلامت بوده و بر روی عدد 156 قرار گرفت.
وی با اشاره به کاهش میزان غلظت آلاینده منواکسید کربن از 49 به 48 در این مدت، اظهار کرد: ذرات معلق با قطر کمتر از 10 میکرون نیز از 95 به 103(شرایط ناسالم برای گروه های حساس) افزایش داشته است.
رستگاری افزود: ایستگاه های فرمانداری شهرری (منطقه 20) با شاخص 209 (بسیار ناسالم) و شهرداری منطقه چهار و شادآباد(منطقه 18) هر2با شاخص عددی 183 بیشترین حجم آلاینده های جوی شهر تهران را در 24 ساعت گذشته داشتند.
وی گفت: ایستگاه های دانشگاه شهیدبهشتی، اقدسیه ( هر2 در منطقه یک) و پونک (منطقه 5) با شاخص های عددی 111، 119 و 126 کمترین آلودگی هوا را در این مدت داشته اند.
معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان تهران به شهروندان تهرانی به ویژه افراد مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی، زنان باردار، سالمندان و کودکان توصیه کرد از فعالیت های طولانی مدت و ورزش در فضای باز خودداری کنند.
به گزارش ایرنا، کمیته مواقع اضطرار آلودگی هوای پایتخت طی چها روز پیاپی (شنبه تا سه شنبه) به دلیل افزایش آلودگی هوا در محل استانداری تهران تشکیل داد .
طبق آخرین مصوبات این کارگروه در روزسه شنبه مقرر شد؛ مدارس تمام مقاطع تحصیلی شهر تهران و دیگر شهرستان های استان بجز دماوند، فیروزکوه و پردیس در روز چهارشنبه 26 آبان ماه تعطیل هستند.
براساس مصوبات این کمیته، تنها خودروهای دارای مجوز طرح ترافیک می توانند وارد محدوده زوج و فرد شوند و زمان اجرای این طرح نیز از ساعت 17 به 19 افزایش می یابد.
از دیگر مصوبات این کارگروه؛ توقف فعالیت معادن شن و ماسه آبرفتی غرب تهران تا عادی شدن وضعیت هوا، لغو ورزش های همگانی در پارک ها و مجموعه های ورزشی پایتخت، تشدید برخورد با خودروهای دودزا شامل خودروهای دولتی و غیردولتی و تشدید برخورد با موتورسواران دودزا و آلوده کننده شهر تهران است.
عدم بکارگیری خودروهای دودزا در اتوبوسرانی، توقف فعالیت های عمرانی آلوده کننده توسط شهرداری تهران، استفاده حداکثری از ظرفیت حمل و نقل عمومی شهر بویژه مترو و اتوبوسرانی، استقرار تیم های اورژانس در میادین اصلی شهر و اطلاع رسانی مناسب از طریق رسانه ها و صدا و سیما در زمینه توصیه های مراقبتی آلودگی هوای تهران از دیگر مصوبات این کمیته بود.
* برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با کانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
۲۶ آبان ۱۳۹۵ ۱۱:۰۶
ایرنا |
تعداد بازدید : ۶۸۴

اظهار نظر


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید