امروز شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ ۰۴:۴۴

اخبار

ترویج کشاورزی صنعتی راهکار توسعه منطقه مغان است

ترویج کشاورزی صنعتی راهکار توسعه منطقه مغان است
سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل گفت: رویکرد کشاورزی صنعتی باید در منطقه مغان توسعه یابد و برای توسعه صنعت کشاورزی نگاه ویژه به ظرفیت های محلی و استانی در دستور کار قرار بگیرد.
به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اردبیل، جعفر فهیمی در جریان بررسی مسائل و مشکلات عمرانی بیله سوار مغان افزود: سرمایه گذاری در ایجاد صنایع تبدیلی به ویژه در اراضی پایاب سدخدا آفرین یکی از فاکتورهای مهم توسعه و اشتغال در این منطقه است.

وی در زمینه طرح پایاب سد خداآفرین به عنوان فرصت توسعه منطقه اظهار کرد: این طرح عظیم 62 هزار هکتار از اراضی منطقه بیله سوار و پارس آباد را زیر پوشش قرار می دهد و برای 26 هزار نفر اشتغال زایی می کند و با تکمیل آن یک میلیون و 400 هزار تن محصولات کشاورزی استان افزایش می یابد.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل با اشاره به اینکه ناحیه دوم عمرانی این طرح با 55 درصد پیشرفت در حوزه شهرستان بیله سوار قرار دارد افزود: ناحیه سوم عمرانی این طرح با 6 درصد پیشرفت کاری و ناحیه چهارم نیز با عقد قرارداد و مطالعات در دستور کار جهاد کشاورزی و آب منطقه ای اردبیل و شرکت های فعال در آن منطقه است.

فهیمی بهسازی و توسعه الگوی کشت محصولات با ارزش افزوده بالا و زهکشی 3400هکتار از اراضی شهرستان بیله سوار را نمونه شاخصی از اقدامات جهاد کشاورزی در راستای اقتصاد مقاومتی در شهرستان دانست و افزود: برای تکمیل زهکشی این اراضی 74 میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده و این طرح با پیشرفت 40 درصدی در حال اجرا است.

وی طرح تبدیل یک هزار هکتار از اراضی دیم به سامانه آبیاری مدرن را توسط تعاونی قزل سنبل جعفرآباد از جمله اقدامات مهم جهاد کشاورزی در شهرستان بیله سوار ذکر کرد و افزود: با مشارکت 129 نفر از بهره برداران که 85 درصد سهم توسط دولت ارائه می شود و 15 درصد توسط آورده شخصی بهره برداران حدود 160 میلیارد ریال برای توسعه این تعاونی هزینه خواهد شد.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل اظهار کرد: راهکارها و حمایت های لازم از شهرداری بیله سوار می شود تا این سازمان در کنار ارائه خدمات شهری به توسعه درآمد پایدار شهری و ارائه خدمات مطلوب تر و توسعه شهری بیانجامد.

فهیمی همچنین در بازدید از کتابخانه مرکزی بیله سوار با اشاره به اینکه این طرح 90درصد پیشرفت فیزیکی دارد افزود: اعتبارات لازم برای تکمیل آن از طریق راه و شهرسازی از طریق سازمان برنامه و بودجه تامین و تکمیل شود.

وی در بازدید از تصفیه خانه شهر بیله سوار نیز با اشاره به اینکه این طرح با پیشرفت فیزیکی 95درصدی هنوز راه اندازی نشده گفت: برای تکمیل آن نیاز به 10 میلیارد ریال اعتبار است که از طریق مکاتبه با مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور مشکلات تصفیه خانه بیله سوار مطرح می شود.

فهیمی بیان کرد: مشکل مطالعه آب و فاضلاب شهر جعفرآباد تکمیل شده و اعتبار برای توسعه مخزن ذخیره و فرسودگی شبکه آب و فاضلاب شهری شهرستان در نظر گرفته خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه گامهای مهمی در راستای تامین آب شرب روستایی در 170 روستای شهرستان توسط دولت در حال انجام است گفت: فاز اول طرح آبرسانی به 22 روستای خلیفه لو امسال به بهره برداری رسید و 540 میلیارد ریال برای توسعه این طرح در روستاها نیاز است و با بررسی طرح جامع مطالعه آب های مرزی سه شهرستان بیله سوار ، پارس آباد و گرمی اعتبارات لازم برای تامین کمبود آب روستاهای شهرستان ها و راه اندازی تصفیه خانه های آب و فاضلاب روستایی در سال آینده فراهم می شود.
۲۵ اسفند ۱۳۹۵ ۱۲:۲۴
باشگاه خبرنگاران |
تعداد بازدید : ۲۶۴

اظهار نظر


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید