امروز شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ ۰۴:۵۰

اخبار

واردات پرتقال برای تنظیم بازار

واردات پرتقال برای تنظیم بازار
با وجود وعده‌های مسئولان مبنی بر ذخیره‌سازی‌ مناسب سیب و پرتقال شب عید و بی‌تأثیری سرمازدگی بر تأمین نیاز بازار، قیمت مرکبات در بازار افزایش یافته و بازهم واردات پرتقال از مصر و ترکیه راهکار نهایی تنظیم بازار شب عید شد.
با وقوع سرمازدگی باغ‌های مرکبات شمال کشور، مسئولان وزارت جهادکشاورزی با استناد به رشد تولید مرکبات در سال‌جاری اعلام کردند که هیچ مشکلی برای تنظیم بازار میوه و مرکبات شب عید وجود نخواهد داشت و تنها بخشی از تولید که مازاد بر نیاز بازار مصرف داخلی بوده، در این سرمازدگی از بین رفته است.

بر این اساس وزارت جهادکشاورزی چندین بار، اخبار منتشر شده مبنی بر کمبود سیب و پرتقال شب عید و صدور مجوز برای واردات این محصولات را رد و آن را جریان‌سازی‌ برخی افراد برای فراهم‌کردن زمینه واردات پرتقال و نارنگی خارجی تلقی کرد. اما افزایش بی‌رویه قیمت پرتقال تولید داخل(نرخ 12هزار تومانی پرتقال جنوب و حدود 5هزار تومانی پرتقال شمال) و افت شدید کیفی محصولات تولیدشده در شمال کشور موجب شد تا این وزارتخانه با عقب‌نشینی از مواضع قبلی خود تنظیم بازار میوه شب عید با استمداد از پرتقال‌های وارداتی از مصر و ترکیه را در دستور کار قرار دهد.

با وجود این عرضه کم سیب و پرتقال وارداتی و کیفیت پایین و سرمازدگی پرتقال‌های ترکیه‌ای موجب بالا ماندن قیمت‌ها در بازار میوه و مرکبات شب عید شده است. همچنین برخی از سیب و پرتقال‌های تنظیم بازاری شب عید راهی میوه‌فروشی‌های سطح شهر شده و با توجه به کمبود پرتقال با نرخ دولتی این اقلام با قیمت‌هایی به‌مراتب بیش از نرخ مصوب پرتقال‌های تنظیم بازاری به مصرف‌کنندگان عرضه می‌شود و خبری از نظارت بر کم و کیف قیمت و عرضه این اقلام در سطح بازار نیست.

توزیع قطره‌چکانی پرتقال
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران در مورد آخرین وضعیت توزیع میوه‌های تنظیم بازاری و قیمت آنها اعلام کرد: توزیع میوه‌های شب عید در واحدهای تحت پوشش اتحادیه از حدود ۴ روز پیش آغاز و 2 روز اول پرتقال‌های مصری وارداتی توزیع شد که کیفیت مناسبی داشت، روز چهارشنبه هفته گذشته نیز پرتقال ترکیه‌ای وارداتی توزیع شد؛ ضمن اینکه بخشی از تولید ترکیه هم دچار سرمازدگی شده بنابراین انواع کم‌کیفیت نیز در میان پرتقال‌های ترکی وجود داشت و جذب بازار شد.

حسین مهاجران افزود: روز پنجشنبه نیز پرتقال در اختیار واحدهای ما قرار نگرفت و مسئولان اعلام کردند برای روزجمعه به اندازه کافی پرتقال در اختیار این واحدها قرار می‌دهند. همچنین درحالی‌که قیمت جهانی پرتقال مصری از پرتقال ترکیه بالاتر است، سازمان مرکزی تعاون روستایی پرتقال ترکیه را ۴۰۰ تومان گران‌تر قیمت‌گذاری کرده است. به گفته وی، هرکیلوگرم پرتقال مصری ۳۰۰۰ تومان در اختیار واحدهای توزیع‌کننده قرار می‌گیرد و آنها این محصول را ۳۵۰۰ تومان به مصرف‌کنندگان عرضه می‌کنند.

همچنین هرکیلوگرم پرتقال ترکیه به قیمت ۳۴۰۰ تومان در اختیار واحدها قرار می‌گیرد و کیلویی ۳۹۰۰ تومان عرضه می‌شود. همچنین عرضه سیب درختی در بازار فراوان است و میزان عرضه این محصول در روز پنجشنبه به اندازه‌ای بود که فروشندگان آن را روی زمین چیده بودند که اگر این وضع عرضه ادامه پیدا کند، قیمت این میوه شکسته می‌شود. سیب درختی تنظیم بازاری ۳۱۰۰تومان در اختیار واحدهای عرضه قرار می‌گیرد و واحدها نیز این میوه را به قیمت هرکیلوگرم ۳۵۰۰ تومان به مردم عرضه می‌کنند.

انتقاد از واردات پرتقال ترکیه‌ای
نایب‌رئیس اتحادیه باغداران استان تهران با بیان اینکه سرمای بی‌سابقه آذر‌ماه در شمال و تصور دست‌اندرکاران مبنی بر عدم‌مرغوبیت لازم اکثر پرتقال‌های نوار خزری موجب شد تا در نهایت تصمیماتی مبنی بر واردات پرتقال جهت تنظیم بازار شب عید گرفته شود، افزود: عرضه پرتقال‌های یخ‌زده شمال به‌صورت بسته‌بندی و فله تا حدودی بازار را متشنج کرد که همین امر واردات را رقم زد.

مجتبی شادلو با انتقاد از واردات پرتقال از ترکیه افزود: با توجه به اینکه اکثر پرتقال‌های ترکیه به سبب سرمازدگی از سلامت کافی برخوردار نیست، از این‌رو انتظار می‌رفت که دولت پرتقال باکیفیت جهت مصارف شب عید وارد می‌کرد. به گفته وی، توزیع پرتقال‌های وارداتی مسئله‌ای مهم به شمار می‌رود و توزیع پرتقال‌های وارداتی در بازار آزاد به صلاح نیست. از این‌رو لازم است که عرضه این پرتقال‌ها در بازار به‌صورت مدیریت شده اتفاق افتد تا فضای عرضه میوه در روزهای پایانی سال برای عموم مصرف‌کنندگان خوشایند باشد.
۲۸ اسفند ۱۳۹۵ ۱۴:۱۱
همشهری |
تعداد بازدید : ۳۳۵

اظهار نظر


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید