امروز سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ ۱۶:۵۱

اخبار

کشت فراسرزمینی دانه های روغنی مزیت اقتصادی دارد

دانه های روغنی,تکنولوژی نوین کشاورزی
مسئول کمیته دانش و تکنولوژی های نوین کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان گفت: تولید داخلی دانه های روغنی مقرون به صرفه نیست اما کشت فراسرزمینی این محصولات در کشور اوکراین مزیت اقتصادی دارد.
کشت فراسرزمینی به معنی بهره برداری ازمنابع، عوامل، ظرفیت ها و امکانات سایر کشورها برای تولید محصولات کشاورزی مورد نیاز در راستای حفظ منابع پایه تولید داخلی و ارتقای امنیت غذایی و سایر نیازهای صنعتی کشور است.
محمد نصر عصر چهارشنبه در جلسه 'نشست هم اندیشی کشت فراسرزمینی'، افزود: به دلیل بالا بودن هزینه های تولید دانه های روغنی درداخل کشور، نه تولیدکنندگان داخلی به دنبال تولید این محصولات هستند و نه خریداری درداخل برای این تولیدات وجود دارد.
وی اضافه کرد: تاکنون نیز بیش از 90 درصد دانه های روغنی برای مصارف داخلی از خارج از کشور وارد می شود ؛ اما کشت فراسرزمینی این محصول، تولید آن را دارای توجیه اقتصادی می کند.
وی گفت: 2 سال اخیر کشت فراسرزمینی به عنوان راهکاری برای حفظ امنیت غذایی و تامین نیازهای کشور در نظر گرفته شده است.
نصر افزود: این نوع کشت سال های زیادی است که توسط بسیاری از کشورها اجرا می شود و در 2 سال اخیر است که در کشور ما مورد توجه قرار گرفته اما هنوز برای رویکرد به این روش دیر نشده است.
مسئول کمیته دانش و تکنولوژی های نوین کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان گفت: در سال های اخیر در جهان، داشتن آب سالم در نمودارهای صلح و امنیت قرار گرفته است.
وی افزود: همچنین تهی شدن آبخوان ها، ثابت شدن میزان عملکرد در واحد سطح (برخورد با سقف شیشه ای) و گرم شدن زمین از چالش های مهم تولیدات محصولات کشاورزی است.
نصر اضافه کرد: در حالیکه کشور و استان اصفهان با بحران آب و خشکسالی دست وپنجه نرم می کند بهترین راهکار برای ادامه کشاورزی بویژه برای محصولات کشاورزی آب بَر، کشت فراسرزمینی است.
وی ادامه داد: در 10 سال گذشته فقط 25 ماه آب در زاینده رود جاری بوده است که این موضوع موجب کاهش قابل توجه در تولیدات کشاورزی استان و به تبع آن کاهش درآمد حاصل از این بخش شده است و نرخ بیکاری بخش کشاورزی در استان اصفهان به 35 درصد رسیده است.
وی افزود: در کوتاه مدت و میان مدت نیز نمی توان برای تامین آب کشاورزی انتظاری داشت.
نصر اضافه کرد: در کشور ما بیش از 90 درصد کشت ها بصورت آبی انجام می گیرد و این در حالیست که در کشورهای اروپا، آمریکای جنوبی، آمریکای شمالی، روسیه از آبیاری دیم استفاده می شود.
وی تاکید کرد: با توجه به بحران خشکسالی باید آب برای محصولاتی استفاده شود که صرفه اقتصادی داشته باشد.
نصر گفت: در کوتاه مدت فقط سه راهکار برای مقابله با بحران آب در کشور برای بخش کشاورزی می توان در نظر گرفت که شامل کاهش سطح زیر کشت محصولات آب بَر، افزایش سطح زیر کشت گونه های مقاوم به خشکسالی و توسعه کشت فرا سرزمینی است.
وی افزود: اوکراین به دلایل دارا بودن آب فراوان، نیروی کار ارزان قیمت و احتمال پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا در آینده نزدیک، انتخاب مناسبی برای این نوع کشت است.
نشست هم اندیشی کشت فراسرزمینی به همت کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست با حضور جمعی از کشاورزان و فعالان این بخش درسالن اجتماعات اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد.
۲۸ دی ۱۳۹۶ ۱۰:۱۰
ایرنا |
تعداد بازدید : ۲۹۷

اظهار نظر


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید