امروز سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ ۱۶:۱۹

اخبار

هوای پاک با کمک استارتاپ ها، رویای داشتن آسمان همیشه آبی

هوای پاک با کمک استارتاپ ها، رویای داشتن آسمان همیشه آبی
موضوع آلودگی هوا همواره از دغدغه کلانشهرهای بزرگ ایران و به ویژه پایتخت است که هنوز هم تدبیری گره‌گشا برای آن پیدا نشده است. انفجار جمعیت در برخی شهرهای تهران مثل اصفهان، تهران، مشهد باعث ایجاد آلودگی‌هایی از سمت مردم شده که ماهیت آن با ریزگردها متفاوت است و منشا انسانی دارد. با وجود مطرح شدن‌های چندباره این معضل در صحن علنی مجلس و تصویب لایحه‌هایی برای هوای پاک هنوز هم شاهد رد شدن مرز شاخص‌ها از وضعیت خطرناک در شهرهای بزرگ هستیم، اما آیا تا به حال با خود فکر کرده‌اید که هوای پاک با کمک استارتاپ ها شدنی است یا خیر؟
اینترنت اشیا و استارتاپ‌ها به مرحله‌ای رسیدند که قادر به کارهای شگفت انگیزی هستند

آیا فکر می‌کردید که زمانی با موبایل خود بتوانید یک تاکسی بگیرید؟ و یا از آن عجیب‌تر، با موبایل خود بفهمید در یخچالتان چه چیزی کم دارید؟ مثال اول مربوط به توسعه استارتاپ‌ها و مثال دوم به قضیه اینترنت اشیا مربوط می‌شود، دو عنوانی که می‌توانند به کمک پاکسازی هوای شهری بیایند و امروزه در بسیاری از نقاط جهان از این سیستم‌ها استفاده می‌شود. ایجاد درخت‌های مصنوعی در آلمان مبتنی بر اینترنت اشیا و یا نیمکت‌های تصفیه کننده هوا (ساخت شرکت Airlabs) در شهر لندن از جمله مواردی هستند که توانسته‌‌اند آلودگی هوا را در این شهرها کاهش دهند.

هوای پاک با کمک استارتاپ ها

شهرداری به دنبال هوای پاک با کمک استارتاپ ها

شهرداری تهران از استارتاپ‌های با ایده هوای پاک حمایت می‌کند

بعد از آلودگی‌های پی در پی هوا در چند روز اخیر شهرداری تهران صحبت از استقبال و حمایت این سازمان از ایده‌های استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه رفع آلودگی هوا به میان آورده است:

«ما به این مساله باور داریم که مقابله و برطرف کردن بسیاری از چالش‌های شهری که زندگی روزمره شهروندان پایتخت را تهدید می‌کند مانند ترافیک، آلودگی هوا و آلاینده‌های زیست محیطی، توجه ویژه‌‌ای به زیرساخت‌های ارتباطی و فناوری را می‌طلبد. از جمله شبکه‌های پهن باند، فیبر نوری یا فناوری‌های اینترنت اشیا که ما در دوره جدید نگاه جدی و ویژه‌ای به آن‌ها خواهیم داشت.»

هوشمندسازی شهرها به هوای پاک داشتن کمک می‌کند

«محمد فرجود»، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران، آلودگی هوای تهران را پیچیده و چندین وجهی می‌داند و همه مردم و ارکان‌های دولتی را پاسخگوی این وضعیت می‌داند و هوشمندسازی شهر را با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی یکی از راه‌حل‌های این موضوع معرفی کرده است.

کارشناسان باور دارند موضوعاتی مانند مدیریت پسماند، بازیافت، تولید انرژی از پسماند، اصلاح الگوی مصرف آب، تصفیه آب، تصفیه هوا، ترغیب مردم به استفاده از حمل و نقل عمومی و حتی مواردی چون اصلاح الگوی آبیاری در کشاورزی موضوعاتی هستند که می‌توان با فناوری آنها را مدیریت کرد.

هوای پاک با کمک استارتاپ ها

حتی اگر حجم سوخت ماشین‌ها تا 50 درصد کاهش یابد، بازهم با مشکل آلودگی روبرو خواهیم بود

«اکبر احمدزاده» از اساتید دپارتمان مهندسی دانشگاه علم و صنعت در گفتگو با دیجیاتو از امکانات زیرساخت اینترنت کنونی کشور که حالا به حد مناسبی برای استفاده از فناوری در زمینه کمک به آلودگی هوا رسیده می‌گوید: «اینترنت اشیا می‌تواند جدا از مساله کاهش مصرف انرژی، تجهیزات خودرویی و ترافیک شهری را به مدیریت خود در بیاورد تا شاهد کاهش مصرف سوخت باشیم.» به گفته وی پژوهش‌های جهانی نشان می‌دهد که اگر حجم سوخت ماشین‌ها تا 50 درصد کاهش یابد، بازهم با مشکل آلودگی روبرو خواهیم بود و باید افق دید روشن‌تری نسبت به این مساله ساخت.

وی ضمن ابراز خشنودی از ساخت فیلترهای هوشمند توسط مخترعان داخلی از کاهش 95 درصدی آلاینده‌ها در صورت استفاده گسترده از این فیلترها خبر می‌دهد:

«متاسفانه کمتر سازمان و ارگانی به دنبال رفع این معضل است و تا جایی که من اطلاع دارم بیشتر بخش‌های دولت موضوع را به گردن شهرداری می‌اندازند. شاید متولی اصلی را بتوان شهرداری شهرها دانست ولی عدم حمایت بقیه شرکت‌ها و یا بخش خصوصی در این زمینه، کار این سازمان را بسیار سخت می‌کند.»

ورود اینترنت نسل پنجم موبایل نویدبخش فناوری‌های پیشرفته‌ای برای پاکسازی هواست

احمدزاده از لانه‌های هوشمند پرنده در شهرهای اروپایی می‌گوید که از اختراعات بی‌نظیر بشر برای داشتن هوایی پاک است و ساخت دستگاه‌های مشابه در کشور را در صورت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ناممکن نمی‌داند:

«این لانه‌ها برخلاف دستگاه‌های دیگر تولید شده در این زمینه هیچ کار خاصی انجام نمی‌دهند و صرفا یک جایزه مثل وایفای رایگان را در اختیار افراد شهر قرار می‌دهند. امری که در ایران می‌تواند موجب تشویق مردم یک منطقه برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی شود و یا با دستکاری کردن این ایده اروپایی می‌توان با کمک فناوری اینترنت 5G و یا نسل چهارم وایفای تمهیدات دیگری را اندیشید.»

هوای پاک با کمک استارتاپ ها

سرویس‌های درخواست اتومبیل اشتراکی، راهی برای معضل تک سرنشینی

این کارشناس از لزوم استفاده مردم از اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های Carpooling یا همان اشتراک سرویس اتومبیل می‌گوید و قدمت استفاده از این برنامه‌ها را در اروپا به بیش از 50 سال پیش عنوان می‌کند. او معتقد است معضل تک سرنشینی در شهرهای بزرگ یکی از اصلی‌ترین دلایل آلودگی هوا به شمار می‌رود:

«این سیستم‌ها در قدیم به صورت تلفنی بود و امروزه در قالب اپلیکیشن‌های موبایل عرضه می‌شود که متاسفانه استقبال بسیار کمتری نسبت به سایر برنامه‌های مشابه درخواست تاکسی آنلاین دارند. علت این استقبال کم و شکست این برنامه‌ها برای خود من هم نامشخص است ولی احتمالا به عدم فرهنگ پذیرش چنین مساله‌ای در کشور برمی‌گردد و برای فرهنگسازی آن باید از رسانه‌ها کمک گرفت. کاربران بسیاری از این شبکه‌ها را دیدم که از سرویس‌های بد و یا رانندگان ناخلف آن اعتراض دارند که باید این زیرساخت‌ها هم توسط مدیران این کسب‌وکارها اصلاح شود.»

کمبود استارتاپ‌های زیست محیطی در کشور بیداد می‌کند

وی از کمبود استارتاپ‌های زیست محیطی با وجود پتانسیل بالای کاربرد آنها در کشور ایران متحیر است: «امروزه با توجه به وسعت این مشکل، این بخش اهمیت ویژه ای پیدا کرده و پتانسیل مهمی برای بحث های اقتصادی کشور به شمار می رود.»

در چند روز گذشته معضل آلودگی هوا در کشور بیداد کرده و تعطیلی مدارس،ادارات و سازمان‌های دولتی شهرهای مختلف را در پی داشت که به نظر می‌رسد این امر تنها راه چاره مسئولان برای پاکیزگی هوا باشد. تعطیلی که البته کارساز هم نیست و هربار هوا خودش به داد خودش می‌رسد و با بارش باران یا وزش باد کمی پاکیزه می‌شود.

با ظهور نسل پنجم اینترنت همراه و نسل بعدی وایفای زیرساخت‌های لازم برای اینترنت اشیا و یا تلاش استارتاپ‌ها برای رسیدن به هوای پاک راحت‌تر از گذشته شده و احتمالا در آینده شاهد تحولاتی شگرف در این زمینه، همپا با سایر کشورهای جهان خواهیم بود.

۷ آبان ۱۳۹۷ ۱۰:۱۶
دیجیاتو |
تعداد بازدید : ۲۲۲

اظهار نظر


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید