امروز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۰:۵۸

اخبار

مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران ایران:

رقابت کارخانجات لبنی علت افزایش قیمت شیرخام است

افزایش قیمت شیرخام
تهران- ایرنا- مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران ایران گفت: یکی از دلایل افزایش قیمت شیر خام رقابت میان خود صنایع لبنی برای جذب بیشتر محصول است و کارخانجات باید خودشان باید رقابت را تعدیل کنند
به گزارش روز شنبه ایرنا از وزارت جهادکشاورزی، «علیرضا عزیزاللهی» درباره افزایش قیمت شیر خام در هفته های اخیر گفت: قیمت پایه شیر خام به گونه ای باید تعیین شود که به مصالح تولیدکننده، کارخانجات و مصرف کننده باشد.
وی با اشاره به این که از سال 93 تا اوایل سال 97 قیمت پایه هر کیلوگرم شیرخام 1440 ثابت مانده بود، اظهار داشت: کارخانجات لبنی در این مدت، شیر خام را زیر قیمت مصوب و حدود 1100 تا 1200 تومان و با مدت پرداخت سه تا چهار ماهه خریداری می کردند.
به گفته وی، «در پی درخواست های مکرر دامداران برای افزایش قیمت شیر خام با توجه به افزایش هزینه های تولید در مرداد ماه امسال، کارگروه تنظیم بازار قیمت پایه هر کیلوگرم از این محصول را 1570 تومان مصوب کرد و البته این رقم کمتر از پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی و اتحادیه دامداران مرکزی ایران بود.»
عزیز اللهی ادامه داد: قیمت شیر خام مصوب دولت با 3.2 درصد چربی، 3 درصد پروتئین و بار میکروبی زیر یک میلیون است و چنانچه شیر تولید شده بار میکروبی کمتر داشته باشد و چربی آن بالای 3.2 درصد باشد، جایزه دارد و این جوایز به قیمت شیر خام اضافه می شود.
وی گفت: بنابراین اگر برخی کارخانجات لبنی هر کیلوگرم شیر خام را بالای 2000 تومان خریداری می کنند، احتمالا شیر با کیفیت و با درصد چربی و بار میکروبی کمتر دریافت می کنند.

** تولید شیرخام کاهش نیافته است
این مقام صنفی ادعای کاهش تولید شیرخام در کشور را رد کرد و گفت: میانگین تولید شیرخام در دامداری های صنعتی هر سال بین هفت تا هشت درصد رشد دارد اما جذب شیرخام در مراکز جمع آوری از دامداری های سنتی نسبت به سال قبل تغییر محسوسی نداشته است.
عزیزاللهی افزود: هر سال با توجه به افزایش جمعیت گاو اصیل در واحدهای دامداری صنعتی، رشد متوسط تولید در این واحد ها را داریم.
«طبق گزارش مرکز آمار ایران، واحدهای دامداری صنعتی در سال 95 حدود چهار میلیون و 800 هزار تن و در سال 96 نزدیک به 5.2 میلیون تن شیر خام تولید کردند.»
وی اظهار داشت: از حدود 10 میلیون تن شیر خام تولیدی در کشور، 5 میلیون تن در واحدهای صنعتی تولید و تقریباً تمام آن توسط کارخانجات لبنی جذب می شود.
عزیزاللهی درباره تولید شیرخام در واحدهای دامداری سنتی و روستایی و عشایری تصریح کرد: طبق آماری که از مرکز جمع آوری شیر خام دریافت کرده ایم، میزان جذب شیر خام از واحدهای دامداری سنتی نسبت به سال قبل تغییر محسوسی نداشته و این مرکز امسال هم به میزان سال گذشته شیرخام از این دامداری ها جمع آوری کرده است.
«80 درصد شیر خام مورد نیاز کارخانجات لبنی کشور از طریق دامداری های صنعتی و 20 درصد از واحدهای دامداری روستایی و عشایری تامین می شود که با این میزان تولید علاوه بر تامین نیاز داخل، یک میلیارد دلار محصولات لبنی صادر می شود.»
این مقام صنفی تاکید کرد: هیچ مستنداتی برای کاهش شیرخام در داخل وجود ندارد؛ اگر تولید شیر خام کم شده باشد باید جمعیت گاو نیز کاهش می یافت در حالی که طبق گزارش مرکز آمار ایران هر سال نزدیک به یک میلیون و 300 هزار راس کشتار دام سنگین داریم و امسال کشتار غیر طبیعی در زمینه دام گزارش نشده است.

** کارخانجات درصدد اخذ مجوز واردات شیرخشک هستند
مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران ایران، استدلال هایی که برای کاهش تولید شیر مطرح شده را غیرفنی و غیرکارشناسی خواند و افزود: این توجیح ها برای اخذ مجوز واردات شیر خشک صورت می گیرد.
وی درباره افزایش تقاضا برای شیرخام گفت: سال گذشته، کارخانه های لبنی 6.5 میلیون تن شیر خام تقاضا داشتند و امسال تقاضای نزدیک به هشت میلیون تن را مطرح کرده اند.
به گفته عزیز اللهی، امسال با تغییرات نرخ ارز، انگیزه برای صادرات محصولات افزایش یافته و برخی کارخانجات لبنی به دنبال افزایش صادرات محصولات خود هستند به طوری که آنها می خواهند شیر خشک را با ارز حمایتی وارد و محصول نهایی را با قیمت آزاد صادر کنند.
وی درباره خرید شیرخام توسط کارخانجات شیر خشک گفت: نزدیک به یک سال است که کارخانجات شیر خشک، شیر خام تولید داخل را جذب می کنند و امسال قیمت بیشتری برای آن می پردازند.
مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران ایران یادآور شد: اکنون 12 خط تولید شیر خشک در ایران وجود دارد که روزانه نزدیک به 2500 تن شیر خام دریافت می کنند.
وی اضافه کرد: کارخانجات شیرخشک، سال گذشته در قالب خرید توافقی با سازمان مرکزی تعاون روستایی، شیر خام خریداری می کردند، اما امسال به طور مستقل هر کیلوگرم شیر را با قیمت حدود 2100 تومان خریداری می کنند.

** دامداران برای افزایش قیمت گوشت قرمز، گاو شیری را حذف نمی کنند
عزیز اللهی ادامه داد: 100 درصد کشتار دام سنگین بر اساس مقررات کشور در کشتارگاه های صنعتی انجام می شود.
وی درباره افزایش کشتار دام شیری با توجه به افزایش قیمت گوشت قرمز گفت: هر چند قیمت گوشت قرمز افزایش داشته، اما قیمت شیر هم بهبود یافته است؛ یک دامدار به علت افزایش قیمت گوشت قرمز، گاو شیری خود را که درآمد مستمر و بلندمدت ایجاد می کند، حذف نمی کند.
به گزارش ایرنا، بهای شیر و فرآورده های لبنی در حدود 2ماه گذشته به صورت هفتگی رو به افزایش بوده است به شکلی که اغلب کارخانجات لبنی بالاتر از نرخ های مصوب ستاد تنظیم بازار، محصولات خود را عرضه می کنند.
رضا باکری دبیر انجمن صنایع لبنی هفته گذشته علت اصلی افزایش قیمت ها را رشد بهای شیرخام و نیز افزایش هزینه های تولید و بسته بندی دانست و اعلام کرد که باید ستاد تنظیم بازار در نرخ ها بازنگری کند.
سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نیز چندی پیش از ارسال پرونده تخلف 9 برند معتبر صنعت لبنیات به سازمان تعزیرات حکومتی خبر داده بود اما مصرف کنندگان همچنان با روند افزایشی نرخ ها در بازار مواجه هستند.
۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۰۹:۴۸
ایرنا |
تعداد بازدید : ۶۱

اظهار نظر


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید