امروز جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ ۰۰:۲۲

اخبار

بر طبق آخرین برآورد جهانی؛

پیشرفت جهانی سلامت با کمبود کارکنان بهداشتی مواجهه است

نیمی از مرگ و میر جهان در سال ۲۰۱۷ ناشی از چهار عامل خطر است
کمبود کارکنان بهداشتی
بر طبق آخرین برآورد جهانی، موسسه اندازه گیری و ارزیابی سلامت (IHME) در دانشگاه واشنگتن، پیشرفت جهانی سلامت با کمبود کارکنان بهداشتی مواجهه است، همچنین چهار عامل فشار خون بالا، سیگار کشیدن، قند خون بالا و شاخص توده بدنی بالا نیمی از مرگ و میر جهان در سال ۲۰۱۷را به خود اختصاص داده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان؛ به نقل از مدیکال پرس، بر طبق آخرین برآورد جهانی، موسسه اندازه گیری و ارزیابی سلامت (IHME) در دانشگاه واشنگتن، پیشرفت جهانی سلامت با کمبود کارکنان بهداشتی مواجهه است، همچنین چهار عامل فشار خون بالا، سیگار کشیدن، قند خون بالا و شاخص توده بدنی بالا نیمی از مرگ و میر جهان  در سال 2017 را به خود اختصاص داده است.

آخرین تخمین های جهانی برای سلامتی جهان از مطالعه بارجهانی بیماریها (GBD) تخمین زده است که:

بهبود در میزان مرگ و میر جهانی به طور کلی کمتر بیان شد، و در برخی از کشورها در سال 2017 میزان آن ثابت مانده و یا بدتر شده است.

 

در سطح جهانی، نرخ باروری از سال 1950 کاهش یافته است. در 91 کشور، نرخ باروری به اندازه کافی برای حفظ جمعیت فعلی کافی نیست و در 104 کشور نرخ بالای باروری باعث افزایش جمعیت می شود.

نیمی از کشور ها تخمین زده اند که با کمبود نیروی کار در زمینه مراقبت های بهداشتی مواجه هستند، به ازای 10 پزشک برای 10 هزار نفر 47 درصد کمبود وجود دارد  همچنین به ازای هر 10 هزار نفر 30 پرستار و ماما نیاز است که 46 درصد کمبود وجود دارد.

در صورت عدم اقدام، تغییرات  نامطلوب ناگهانی (مانند جنگ و تروریسم و بحران مخدر) می تواند منجر به تغییرات منفی شود.

نیمی از مرگ و میر های جهانی توسط چهار عامل خطر یعنی فشار خون بالا، سیگار کشیدن، قند خون بالا و شاخص توده بدنی بالا (BMI) اتفاق می افتد.

کمردرد، اختلالات سردرد و اختلالات افسردگی، سه علت اصلی ناتوانی در سطح جهانی در سال 2017 بوده و به عنوان علت اصلی ناتوانی برای نزدیک به سه دهه به وقوع پیوسته اند.

آخرین برآوردهای جهانی برای سلامت جهان از مطالعات جهانی بار بیماریها (GBD)، منتشر شده در یک شماره ویژه The Lancet، نشان می دهد که پیشرفت جهانی در سلامت اجتناب ناپذیر است.

مطالعه GBD امسال برآورد می کند که بهبود در میزان مرگ و میر بزرگسالان در سال 2017 به میزان کم و به طور ثابت و یا در برخی از کشورها بدتر شده است. علاوه بر این، هیچ کشوری برای رسیدن به اهداف انکشافی ملل متحد برای بهبود سلامت تا سال 2030  هدف گذاری نداشته است.

مجموع نرخ باروری، که نشان دهنده میانگین تعداد فرزندان یک زن است که در طول عمر خود در آن زندگی می کند، از سال 1950 کاهش یافته است. در سال 2017، 91 کشور (از جمله سنگاپور، اسپانیا، پرتغال، نروژ، کره جنوبی و قبرس) جمعیت فعلی خود را حفظ نکردند، در حالیکه 104 کشور به دلیل بالا بودن نرخ باروری (مجموع باروری بیش از دو نفر) افزایش جمعیت را مشاهده کردند.

کمترین میزان باروری در قبرس بوده که در آن، به طور متوسط، یک زن در طول زندگی خود یک کودک به دنیا آورد، در حالی که در مقایسه با بالاترین میزان در نیجر، با نرخ باروری مجموع هفت فرزند است.

دکتر کریستوفر موری، مدیر موسسه اندازه گیری و ارزیابی سلامت (IHME) در دانشگاه واشنگتن، ایالات متحده می گوید: "این آمار نشان دهنده رشد و رونق فرزندان برای برخی از کشورها و" ورشکستگی "برای دیگران است. "میزان پایین تر باروری زنان به طور واضح نه تنها دسترسی به خدمات بهداشتی باروری و در دسترس بودن آن را نشان می دهد، بلکه بسیاری از زنان نیز انتخاب می کنند که زایمان را عقب بیندازند و یا رد کنند و فرصت های بیشتری برای تحصیل و اشتغال داشته باشند."

در صورت عدم اقدام، منجر به تغییرات منفی می شود؛ مثلا جنگ و تروریسم تهدیدی جدی برای سلامت جهانی است (با تعداد مرگ و میر مرتبط بین سالهای 2007 تا 2018 که 118 درصد افزایش یافته) و تعریف دوران اپیدمی وابسته به مواد مخدر همچنان ادامه دارد - با بیش از 4 میلیون مورد جدید و حدود 110 هزار مورد مرگ و میر در سال 2017 است.

علاوه بر این، نیمی از مرگ و میر جهانی (51.5٪، 28.8 میلیون نفر از 55.9 میلیون مرگ و میر) ناشی از چهار عامل خطر قابل پیشگیری در سال 2017 است، فشار خون بالا (4/4 میلیون مرگ و میر)، مصرف سیگار (7/1 میلیون مرگ و میر)، قند خون بالا (6/6 میلیون مرگ و میر) و شاخص توده بدن (4/7 میلیون مرگ و میر))، ارائه یک چالش بهداشت عمومی و فرصتی برای اقدام است.

GBD تنها ارزیابی سالانه، جامع و یکپارچه بررسی گرایش های جهانی در زمینه سلامت است، تخمین های جهانی و ملی برای حدود 280 علت مرگ، 359 بیماری و جراحت و 84 عامل خطر در 195 کشور و مناطق جهان را ارائه می دهد.

این مطالعه توسط موسسه اندازه گیری و ارزیابی سلامت (IHME) در دانشگاه واشنگتن، سیاتل (ایالات متحده آمریکا) هماهنگ شده است و شامل بیش از 3500 همکار از بیش از 140 کشور و مناطق است. این مطالعه در 7 مقاله جدید در The Lancet ارائه شده است که شامل تخمین های جمعیت و باروری، علل مرگ و معلولیت و اندازه گیری پیشرفت در برابر اهداف توسعه پایدار می باشد.

 

تفاوت های بین المللی در تعداد کارکنان بهداشتی

برای اولین بار، برآوردها شامل تجزیه و تحلیل جهانی از تراکم کارکنان بهداشت با استفاده از نظرسنجی ها و داده های سرشماری در مورد مشاغل مردم است. نویسندگان یادآور میشوند که ارقام نمیتوانند کیفیت مراقبت را ارزیابی کنند، فقط تعداد کارکنان بهداشتی در دسترس است.

از لحاظ تاریخی، در سال 2006، سازمان بهداشت جهانی (WHO) تخمین زده است که حداقل 10 پزشک، پرستار یا ماما در هر 10 هزار جمعیت باید وجود داشته باشد. با این حال، این ارزیابی تا به امروز به روز نشده است و نویسندگان مطالعه انتظار دارند که نیروهای بیشتری در زمینه بهداشت و درمان مختلف برای ارائه طیف گسترده ای از خدمات و دستیابی به مراقبت های بهداشتی جهانی مورد نیاز است. اگر چه هدف مشخصی نداشته است، سازمان ملل متحد قول داده است که نیروی کار سلامت در کشورهای در حال توسعه در زمینه توسعه پایدار را افزایش دهد (SDG) 3.c.1.

نویسندگان بر این باورند که داشتن بیش از 30 پزشک، 100 پرستار یا ماما و 5 داروساز برای هر 10 هزار نفر در جمعیت،  حداقل بازدهی برای دسترسی و کیفیت خدمات بهداشتی دارد.

به طور کلی در سال 2017 تخمین ها نشان می دهد که تنها 41 کشور از 195 کشور بیش از 30 پزشک در هر 10 هزار نفر جمعیت داشتند، در حالی که تنها 28 کشور بیش از 100 پرستار یا ماما را داشتند. تقریبا نیمی از (92.22٪  یعنی  92 از 195 کشور) از این کشورها دارای کمتر از 10 پزشک در هر  10 هزار نفر بودند، در حالی که 46.2٪ (90 کشور از195 کشور) کمتر از 30 پرستار یا ماما برای هر 10 هزار نفر داشتند.

کشورهایی که امتیاز بالاتری نسبت به سیستم های بهداشتی خود دارند از 0 (کمترین) تا 100 (بالاترین) بود، نویسندگان 15 کشور را به عنوان 100 و یک  کشور را به عنوان 0 رتبه بندی کردند.

پروفسور رافائل لزنو، استاد موسسه معیارهای سلامت و ارزیابی در دانشگاه واشنگتن، آمریکا می گوید: "تعادل پزشکان، پرستاران، ماماها و داروسازان در نیروی کار کشور، نوع مراقبت هایی را نشان می دهد که در دسترس مردم قرار دارد، در حالی که افزایش تعداد کل کارکنان بهداشتی برای بسیاری از کشورها مهم است. ضرورت دارد که این رشد تضمین ترکیب متنوع نیروی کار را فراهم می کند "

نویسندگان خاطرنشان می کنند که این مطالعه شامل پزشکان و پرستاران متخصص نمی باشد، که ممکن است برای درک کمبود نیروی کار برای بار مختلف بیماری های کشور مهم باشد. در آینده، مطالعه GBD، برآوردهای سلامت کارکنان را با استفاده از داده های شغلی جدید دنبال خواهد کرد.

 

بارجهانی  بیماریها در 2017  از دیگر یافته های کلیدی است

بیماری های غیر مسری (NCDs)، در سال 2017، بیشترین میزان مرگ و میر را در جهان به خود اختصاص داده اند (که 73.4 درصد از کل مرگ و میر، معادل حدود 41.1 میلیون مرگ و میر است). تعداد کل مرگ و میر ناشی از NCD ها از سال 2007 تا 2017 به میزان 22.7 درصد افزایش یافته است (از 33.5 میلیون نفر در سال 2007 به 41.1 میلیون در سال 2017). این در حالی است که در سال 2017، مرگ و میر 7.6 میلیون نفر بیشتر است. این تغییر در جدیدترین دوره، با کاهش 7.8٪ در سالهای 2003 -0.07 تا 2.1٪ در سالهای 2013 تا 177 کاهش یافت. بیشترین تعداد مرگ و میر ناشی از بیماری های عفونی مانند بیماری های قلبی عروقی (17.8 میلیون مرگ و میر)، نئوپلاسم ها (9.6 میلیون مرگ و میر) و بیماری های تنفسی مزمن (3.9 میلیون مرگ و میر) بوده است.

شیوع چاقی در تقریبا همه کشورهای جهان همچنان افزایش داشته و بیش از یک میلیون مرگ ناشی از دیابت نوع 2، تقریبا نیم میلیون (426،300 مرگ و میر) مرگ و میر ناشی از بیماری مزمن کلیوی مرتبط با دیابت بوده است. بیش از 180هزار مرگ و میر ناشی از سرطان کبد و سیروز در سال 2017 به علت استاتو هپاتیت غیر استروئیدی (NASH) اتفاق افتاده است.

کمردرد، اختلالات سردرد و اختلالات افسردگی، سه علت اصلی ناتوانی در جهان در سال 2017 و به عنوان علت اصلی در حدود سه دهه گذشته بوده  است، در حالی که دیابت به عنوان چهارم عامل اصلی ناتوانی در سطح جهانی ظاهر شده است. در سال 2017، 245.9 میلیون مورد جدید کمردرد وجود داشت، 995.4 میلیون مورد جدید اختلالات سردرد، 258.2 میلیون مورد جدید اختلالات افسردگی و 22.9 میلیون مورد دیابت جدید بود.

موری می گوید: جهان چندین داستان موفقیت را دیده است. "سرمایه گذاری های انجام شده در کشورهای فقیر که در زمینه مراقبت های قبل از زایمان و مشکلات آب و بهداشت صورت گرفته است، به طور واضح تغییرات زیادی در زندگی مردم ایجاد کرده است. برعکس، ترکیبی از افزایش خطرات متابولیسم و پیری جمعیت، روند ریسک مشکلاتی را در بیماری های غیر مسری ادامه خواهد داد. این نشان دهنده چالش و فرصت است، و ارزش مطالعه GBD را برای اطلاع رسانی از تصمیمات خوب سیاستگذاری و برنامه ریزی بهداشت و درمان استراتژیک برجسته می کند. "

نیمی از مرگ و میر جهانی (51.5٪، 28.8 میلیون نفر از 55.9 میلیون مرگ و میر) ناشی از چهار عامل خطر در سال 2017 فشار خون بالا، سیگار کشیدن، بالا بودن قند خون و شاخص توده بدنی بالا (BMI) است.  فشار خون بالا عامل اصلی ریسک بود، که باعث مرگ 10.4 میلیون نفر شد، به دنبال آن سیگار کشیدن (7.1 میلیون نفر)، گلوکز پلاسمای ناشتا (6.5 میلیون مرگ و میر) و شاخص توده بدنی بالا (4.7 میلیون مرگ و میر) است.

بار تب دنجی در طول زمان در اکثر کشورهای گرمسیری و نیمه گرمسیری افزایش یافته است و تعداد مرگ و میر بین سالهای 2007 تا 2017 به میزان 65.5 درصد افزایش یافته است (از 24500 تا 40500 مرگ و میر) و میزان مرگ و میر استاندارد شده با سن به میزان 40.7٪، 0.4 تا 0.5 مرگ و میر در هر 100 هزار نفر است. علاوه بر این، در سال 2017، 104.8 میلیون مورد جدید از بیماری دنج  مشاهده شده است. این بیماری استثنائی قابل توجه در بهبود تخمینی بیماری های بیماری های واگیردار است و ممکن است تغییرات در دامنه بردار اصلی آن Aedes aegypti را منعکس کند.

زنان دارای زندگی طولانی تر هستند، اما سالها در سلامت فقیر زندگی می کنند. در سطح جهانی، بین سال های 1950 و 2017، امید به زندگی از 48.1 سال به 70.5 سال برای مردان و از 52.9 سال به 75.6 سال برای زنان افزایش یافته است. در 180 کشور از 195 کشور، انتظار میرفت که زنان در سال 2017 بیش از مردان زندگی کنند، در حالی که سالهای  افزایش طول عمر از 1.4 سال در الجزایر تا 11.9 سال در اوکراین متغیر است. از سال های به دست آمده، نسبت سلامت فقیر در کشورهای مختلف متفاوت است. در بوسنی و هرزگوین، بوروندی و اسلواکی، کمتر از 20 درصد سالهای اضافی در سلامت ضعیف صرف شده بود، در حالی که در بحرین تمام سال هاي اضافی در سلامت ضعیف بود.

سرمقاله همراه با The Lancet می گوید: "GBD 2017 نگران کننده است. نه تنها آمارهای نشان می دهد که روند نزولی در حال پیشرفت است، اما اطلاعات دقیق تر دقیقا همانطور که پیشرفت های پراکنده ای را نشان می دهد، کاملا دقیق است.

GBD 2017 یک یادآوری است که بدون نظارت و تلاش های مداوم، پیشرفت به سادگی می تواند معکوس شود اما GBD نیز فکر کردن به طور متفاوتی را در این زمان بحرانی تشویق می کند. با فهرست بندی نابرابری های ارائه شده در مراقبت های بهداشتی و الگوهای جغرافیایی بیماری، تکرار GBD فرصتی برای حرکت را ارائه می دهد از برنامه عمومی UHC و به روش رویکرد دقیق تر به UHC GBD 2017 باید یک شوک الکتریکی داده شود که دولت های ملی و سازمان های بین المللی را متقاعد کند نه تنها تلاش های خود را دو برابر کنند بلکه پذیرش یک رویکرد تازه در مقابل تهدیدات رو به رشد داشته باشند".

۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۰:۰۴
خبرگذاری علم و فناوری اصفهان |
تعداد بازدید : ۸۷

اظهار نظر


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید