امروز سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ ۱۵:۳۵

اخبار

بنا بر تصمیم شرکت مایکروسافت؛

مرورگر اج از رده خارج خواهد شد

مرورگر اج
شرکت مایکروسافت که لقب سلطان دنیای ویگردی را با عرضه مرورگر اینترنت اکسپلورربدست آورده بود، اکنون پس از ناکامی مرورگر «اج» به دنبال بازنشسته کردن آن است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان سمنان؛شرکت مایکروسافت در پی توسعه‌ی یک مرورگر جدید مبتنی بر کرومیوم برای ویندوز ۱۰ است و در نظر دارد تا مرورگر اج را کنار بگذارد.

مرورگر edgeکه همزمان با عرضه ویندوز ۱۰ در سال ۲۰۱۵ عرضه شد، در سه سال گذشته موفق نبوده و بخش عمده کاربران وب ترجیح می دهند از مرورگرهای کروم و فایرفاکس استفاده کنند.

مایکروسافت، مرورگر جدید خود را مبتنی بر یک موتور رندرینگ جدید با نام EdgeHTML توسعه داده است. مایکروسافت اج با هدف اینکه یک مرورگر بسیار سریع، سبک و امن باشد توسعه یافته است؛ حال آنکه اج با مشکلاتی در زمان انتشار روبرو شد که باعث شد تا کاربران چندان استقبال گرمی از آن نداشته باشند. البته روند جذب کاربران فقط مشکل ابتدایی این مرورگر نبوده است، چراکه تا امروز شاهد این موضوع هستیم که کاربران و توسعه‌دهندگان تمایلی به مهاجرت و استفاده از این مرورگر نداشته‌اند.

همین امرموجب شده است تا مایکروسافت تصمیم بگیرد این مرورگر سریع، سبک و امن را علیرغم همه قابلیت هایش بازنشسته کند و در تلاش برای عرضه مرورگر جدیدی باشد.

واما مرورگری جدید در راه

این مرورگر با استفاده از یک موتور پایه جدید به نام Chromium طراحی خواهد شد پیش از این نسخه ای از آن در مرورگر کروم مورد استفاده قرار گرفته بود. این مرورگر که فعلا اسم کد Anaheim برای آن انتخاب شده، برای کاربران ویندوز ۱۰ عرضه می شود.

کارشناسان معتقدند استفاده از موتور Chromium در مرورگر ویندوز خبرخوشحال کننده ای محسوب می شود، زیرا کاربرد آن باعث باز شدن نرم تر و روان تر وب سایت ها شده و دسترسی به محتوای وب را روی گوشی های هوشمند نیز ساده می کند. هنوز مشخص نیست مرورگر جدید چه زمانی عرضه می شود.

ویندوزسنترال در گزارشی جدید مدعی شده که مایکروسافت پس از موفق نشدن مرورگر اج در پی آن است تا استفاده از این مرورگر و موتور EdgeHTML را کنار بگذارد. به‌نظر می‌رسد مایکروسافت به‌سراغ موتور کرومیومی خواهد رفت که توسط گوگل برای مرورگر کروم مورد استفاده قرار گرفته و از محبوبیت زیادی نیز برخوردار است. کدنام مرورگر جدید گوگل Anaheim است و جایگزین اج در نسخه‌های بعدی ویندوز ۱۰ خواهد شد. رابط کاربری و ظاهر مرورگر آناهایم و اج تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.

چیزی که در این بین واضح و مشخص است، این است که مایکروسافت استفاده از اج و موتور EdgeHTML را کنار می‌گذارد. استفاده از موتور کرومیوم به این معنی است که تجربه کار با مرورگر جدید مایکروسافت بسیار شبیه به کروم خواهد بود. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که کاربران آناهایم دیگر مشکلاتی را که در اج شاهد آن بودند، تجربه نخواهند کرد. البته باید به این نکته اشاره کرد که موتور مرورگر اج برای سیستم‌های عامل اندروید و iOS متعلق به این دو پلتفرم است؛ از این‌رو شاهد تغییرات آنچنانی در این دو نسخه نخواهیم بود.

ویندوزسنترال پیش‌بینی کرده که در ۶ ماهه‌ی اول سال ۲۰۱۹ میلادی شاهد معرفی این مرورگر از سوی مایکروسافت باشیم. این مرورگر در حال حاضر در دست توسعه است و به‌نظر می‌رسد اینسایدرهای حلقه‌ی Fast مایکروسافت در حال کار با این مرورگر هستند. باید دید که آیا این مرورگر قادر است تا با رقبایی نظیر کروم، فایرفاکس و اپرا رقابت کرده و جایگاه مایکروسافت را در این حوزه بهبود بخشد؟

۱۵ آذر ۱۳۹۷ ۱۳:۴۰
خبرگذاری علمی و فناوری |
تعداد بازدید : ۱۹۰

اظهار نظر


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید