امروز سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ ۰۳:۳۸

اخبار

پولدارها سال 98 هم یارانه می‌گیرند

یارانه سال 98
بررسی ضمانت اجرایی مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس درباره حذف یارانه 3 دهک پردرآمد پولدارها سال 98 هم یارانه می‌گیرند با تعارف دولت و مجلس بر سر حذف یارانه پردرآمدها، به نظر می‌رسد سال 98 هم افراد پولدار همچنان یارانه می‌گیرند، زیرا نه دولت عزمی برای حذف یارانه آنها دارد و نه مجلس، قانون سفت و محکمی در این زمینه تصویب کرده است.
دولت در لایحه بودجه سال 98 قصد داشت کار حذف یارانه پردرآمدها را به استانداری‌ها واگذار کند، اما کمیسیون تلفیق این موضوع را از لایحه حذف و در مصوبه‌ای، خود دولت را موظف کرد با استفاده از تمامی بانک‌های اطلاعاتی در اختیار، نسبت به شناسایی و حذف سه دهک بالای درآمدی از فهرست یارانه‌بگیران اقدام کند.

حذف سه دهک بالای درآمدی از فهرست یارانه‌بگیران، چند سال است در قوانین بودجه می‌آید، اما دولت علاقه‌ای به اجرای آن ندارد و مجلس نیز تمایلی به بازخواست دولت برای اجرا نکردن قانون از خود نشان نمی‌دهد. این در حالی است که با توجه به وضعیت اقتصادی کشور، قطعا با حذف یارانه نقدی چند میلیون خانوار پردرآمد، می‌توان منابع حاصل از آن را صرف امور مهمی کرد.
در سال‌های اخیر استدلال دولت برای اجرا نکردن قانون حذف یارانه پولدارها نداشتن آمار و اطلاعات کافی از درآمد خانوارها بود. اما به‌تازگی با توزیع بسته حمایتی بین اقشار کم‌درآمد و تاکید بر اجرایی کردن این طرح براساس شاخص درآمدی خانوارها به نظر می‌رسد بانک‌های اطلاعاتی قابل اتکایی برای شناسایی افراد در اختیار دولت قرار دارد. در این حالت، بهانه همیشگی یعنی عدم حذف افراد پردرآمد باید کنار برود.
براساس آخرین گزارش مرکز آمار، جمعیت کشور 1/82 میلیون نفر است. همچنین مطابق گزارشی که سازمان برنامه ارائه کرده در شهریور امسال 9/76 میلیون نفر یارانه دریافت کرده‌اند. بر این اساس، نزدیک به 2/5 میلیون نفر یارانه دریافت نمی‌کنند.
حذف یارانه ثروتمندان موضوع تازه‌ای نیست و از ابتدای دولت یازدهم مطرح می‌شود، اما هیچ وقت این قانون به اجرا درنیامد.
مصوبه‌ای با حداکثر آرا
دکتر هادی قوامی، عضو کمیسیون تلفیق مجلس در مورد مصوبه حذف سه دهک جامعه به خبرنگار ما گفت: لایحه بودجه‌ای که دولت به مجلس آورد اختیار ابقا یا حذف یارانه نقدی را به استانداران داده بود که مورد موافقت کمیسیون تلفیق واقع نشد و حذف شد.

این مصوبه با مصوبه سال‌های گذشته متفاوت است
رحیم زارع، عضو دیگر کمیسیون تلفیق به جام‌جم گفت: مصوبه امسال با سال‌های گذشته تفاوت دارد و محکم‌تر نوشته شده است.
عضو کمیسیون اقتصادی افزود: ضمانت اجرایی این مصوبه قانونی است که در لایحه بودجه می‌آید و دولت موظف به اجرای آن است.
محمد حسن‌نژاد، دیگر عضو کمیسیون تلفیق در گفت‌وگو با خبرنگار ما در این زمینه توضیح داد: مصوبه‌ای که در بودجه به قانون تبدیل می‌شود دولت باید آن را اجرا کند و اگر این بار اجرایی نشود قطعا مجلس برخورد خواهد کرد.
البته برخی کارشناسان معتقدند سال آینده سال انتخابات مجلس شورای اسلامی است و شاید مجلسی‌ها روی این موضوع خیلی پافشاری نکنند.

مجلس نظاره‌گر است
بیژن عبدی، کارشناس مسائل اقتصادی گفت: متاسفانه باید بگویم حتی اگر دولت خود را موظف به اجرای این مصوبه کند، هیچ منبع آماری یا بانک اطلاعاتی شفافی درخصوص دهک‌های جامعه و افراد مستحق واقعی یارانه وجود ندارد.
وی افزود: در حال حاضر یارانه به چند قشر داده می‌شود؟ آیا راستی آزمایی در خصوص یارانه بگیران صورت گرفته است؟ طبق مطالعات میدانی به این نتیجه رسیده‌ام که بسیاری از بازنشستگان و طبقات محروم جامعه از فهرست یارانه گرفتن محروم شده‌اند.
این کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: هیچ آماری در خصوص دهک‌های یارانه بگیر جامعه در حال حاضر موجود نیست، به همین دلیل این مصوبه حساب‌شده نیست و بیشتر یک مانور سیاسی محسوب می‌شود، وگرنه اگر می‌شد طبقات را از هم تفکیک کنند، یارانه به افراد مستحق واقعی تخصیص داده می‌شد.
عبدی ادامه داد: دولت همواره اعلام کرده یارانه به اقشار ضعیف، محروم و فقیر جامعه داده‌ایم، به همین دلیل و با وجود پوشش‌دهی اندک آن، چیزی که در عمل اتفاق می‌افتد، دادن یارانه به همه است.
وی گفت: اطلاعات شفافی وجود ندارد که این میزان یارانه‌ای که قرار است به دهک‌های جامعه داده نشود در چه بخشی خرج می‌شود، متاسفانه هنوز هیچ راهکاری برای خلآ بانک اطلاعاتی اتخاذ نشده است، اگر دولت و مجلس راهکار مناسبی برای رفع این خلآ بدهند قطعاً عقل سلیم از حذف یارانه دهک‌های بیشتر جامعه نیز استقبال می‌کند.
این کارشناس مسائل اقتصادی در پاسخ به سوالی در خصوص این‌که مجلس چه ضمانت‌هایی را برای اجرایی شدن این امر توسط دولت اتخاذ می‌کند، افزود: نحوه قانونگذاری ما از سال‌های دور تاکنون دچار مشکل بوده است. مجلس تمام اختیارات اعم از تصمیم‌گیری، تصمیم‌سازی و نظارت را به دولت می‌دهد و خودش در گوشه‌ای نظاره‌گر است.
وی افزود: مصوبه مجلس درخصوص حذف دهک‌های بالای جامعه از یارانه کاری فرمالیته بوده، چون مجلس نه نظارتی روی مصوبه دارد و نه هیچ ضمانت اجرایی دارد و نهایت امر این است که مجلس برای اجرای آن قانون‌نویسی می‌کند و دولت اگر این مصوبه را اجرا نکرد هم دو وزیر دولت را فراخوانده و کارت زرد به آنها
می‌دهد.

۱۰ بهمن ۱۳۹۷ ۱۴:۰۶
خبر فوری |
تعداد بازدید : ۱۲۳

اظهار نظر


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید