امروز دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ۲۱:۳۹

اخبار

زیرساخت‌های تبدیل‌ تهران به «شهر هوشمند»

زیرساخت‌های تبدیل‌ تهران به «شهر هوشمند»
ایسنا/ استاد تمام دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به اینکه در آینده تبادل دوسویه انرژی و اطلاعات در شبکه توزیع برق محقق خواهد شد، شبکه هوشمند توزیع برق را جزئی از شهر هوشمند دانست و تأکید کرد: با توجه به اینکه جهت‌گیری آینده دنیا به این سمت خواهد بود، ما نیز تحقیقات خود را بر این حوزه متمرکز کرده و در این راستا یک "ریزشبکه" تحقیقاتی را در دانشگاه صنعتی امیرکبیر پیاده‌سازی کرده‌ایم.
قره‌پتیان با بیان اینکه در حال حاضر بیش از هزار مقاله در مجلات و کنفرانس‌ها به اسم من و همکارانم که عمدتاً دانشجویانم هستند چاپ شده است، توضیح داد: در مسئله استنادات، صحبت این است که بقیه محققان چقدر به کار شما ارجاع داده‌اند و از آن استفاده کرده‌اند. زمانی که ارجاعات تمام محققان را به ترتیب صعودی به نزولی مرتب کنند و محققی جزو یک درصد اول فهرست محققان قرار گیرد، آن‌گاه آن محقق جزو یک درصد اول دانشمندان پراستناد دنیا محسوب می‌شود.

وی رشته تحصیلی تخصصی خود را مهندسی برق، گرایش قدرت عنوان کرد و گفت: زمینه کاری که بیشتر به آن وارد شده‌ایم، شبکه‌های هوشمند و به‌ویژه "ریزشبکه‌ها" (Micro grid) است. یک ریزشبکه، یک شبکه توزیع است که معمولاً شامل منابع تولید پراکنده، سیستم ذخیره انرژی و بارها است که می‌تواند به صورت متصل به شبکه و یا به صورت عملکرد جزیره‌ای مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

استاد تمام دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: به دنبال این هستیم که بتوانیم شبکه‌های توزیع برق فعلی را به شبکه‌ای تبدیل کنیم که در آن تبادل انرژی و اطلاعات به صورت دوسویه برقرار شود.

قره‌پتیان توضیح داد: در این راستا تحقیقات متنوعی انجام شده و جهت‌های گوناگونی دنبال می‌شود که یکی از آن‌ها حوزه ریزشبکه‌ها است. آنچه توانسته‌ایم به طور خاص پیاده کنیم، یک ریزشبکه با ابعاد کوچک در دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. این ریزشبکه به عنوان یک نمونه آزمایشگاهی تحقیقاتی در اختیار دانشجویان ارشد و دکتری قرار گرفته و آن‌ها می‌توانند تئوری‌ها و مباحث نظری خود را روی آن آزمون کنند.

معاون پژوهش‌وفناوری دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر ویژگی خاص این ریزشبکه را که در ایران تک است، وجود دستگاه چرخ طیار (flywheel) در آن دانست و اظهار کرد: این د