امروز دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ۲۱:۴۱

اخبار

فروش مستقیم ارز صادرکنندگان به واردکنندگان در سامانه جامع تجارت

فروش مستقیم ارز صادرکنندگان به واردکنندگان
گامی دیگر در راستای تسهیل استفاده از ارزهای صادراتی برای واردات برداشته شده و قرار است از ابتدای اردیبهشت سال‌جاری فروش مستقیم ارز صادرکنندگان به واردکنندگان در سامانه جامع تجارت آغاز شود.
گامی دیگر در راستای تسهیل استفاده از ارزهای صادراتی برای واردات برداشته شده و قرار است از ابتدای اردیبهشت سال‌جاری فروش مستقیم ارز صادرکنندگان به واردکنندگان در سامانه جامع تجارت آغاز شود. این روش به واردکنندگان این امکان را می‌دهد که ارز مورد نیاز خود را سریع‌تر از فرآیند بانکی تامین کنند؛ ضمن اینکه صرافی‌ها نیز از فرآیند مبادله حذف می‌شوند و فروش ارز صادراتی به واردات بی‌واسطه انجام خواهد شد.

اگرچه بخشنامه‌های ارزی سال ۹۷ برای رفع تعهد ارزی، این امکان را به صادرکنندگان می‌داد که ارز حاصل از صادرات خود را برای واردات کالاهای مورد نیاز خود یا واردات کالا توسط تجار دیگر استفاده کنند، ولی دست‌اندازهای واردات در سال گذشته موجب شد تا این روش نتواند تا اواخر سال ۹۷ به‌عنوان یکی از روش‌های رفع تعهد ارزی مورد استفاده قرار بگیرد. اما بخش‌خصوصی که بارها در این خصوص، اعلام کرده بود که این روش با توجه به ضوابط واردات و محدودیت‌های ثبت سفارش، کارآیی لازم را ندارد، با برگزاری جلسات متعدد با متولیان دولتی تجارت، سعی در برقراری این راه کرد. چراکه پیش از آن تنها عرضه ارز در سامانه نیما برای رفع تعهد ارزی مورد استفاده قرار می‌گرفت. پس آن در ماه پایانی سال بالاخره تلاش‌ها به‌ثمر نشست و دست‌انداز استفاده از ارز صادراتی برای واردات و صادرات در مقابل واردات غیر برطرف شد. تاثیر رفع این دست‌اندازها به‌گونه‌ای بود که منابع خبری از تسریع بازگشت ارز صادراتی در اسفندماه ۹۷ خبر دادند.

روز سه شنبه هفته گذشته بود که روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد: «با توجه به سیاست‌های ارزی اجرا شده و در راستای تسهیل امور تجارت خارجی کشور از محل واگذاری امتیاز پروانه‌های صادراتی ظرف یک ماه گذشته بالغ بر ۵/  ۱ میلیارد دلارواردات انجام شده است. ضمن اینکه در راستای اجرای سیاست تجارت خارجی بدون نفت کشور، فرآیند تسهیل تجارت خارجی واردات از محل صادرات غیرنفتی به‌صورت ویژه پیگیری شده و تا پایان فروردین ماه سال ۱۳۹۸ ارتباط مستقیم بین واردکنندگان و صادرکنندگان در سامانه جامع تجارت برقرار خواهد شد.» حال مسوول ارزی سامانه جامع تجارت با اشاره به فعال شدن بخش فروش مستقیم ارز صادرکنندگان به واردکنندگان در این سامانه از ابتدای اردیبهشت ۹۷، جزئیاتی از نحوه فروش ارز حاصل صادرات به واردکنندگان را تشریح کرده است.

حسین تاجیک در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، در تشریح جزئیاتی از بخش ارزی سامانه جامع تجارت که قرار است به‌زودی فعال شود و ارتباط بین واردکنندگان و صادرکنندگان را برای مبادله ارزی میان این دو فراهم آورد، اظهار کرد: سال گذشته یکی از روش‌هایی که برای بازگشت ارز حاصل از صادرات مطرح شد، روش واردات در مقابل صادرات بود، ولی بهره‌مندی از این روش برای هر دو گروه صادر