امروز شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ ۰۴:۴۲

اخبار کشاورزی

سایه کم رنگ بیمه بر زراعت برنج در مازندران
در حالی که شرکت آب منطقه ای و جهاد کشاورزی مازندران همواره نسبت به کمبود آب کشاورزی برای سال زراعی جاری بویژه زراعت برنج هشدار می دهند ،اما همچنان پوشش بیمه ای برای این محصول راهبردی که منبع اصلی درآمد کشاورزان این خطه از شمال کشور است ، نادیده گرفته می شود.
۱۵ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۸
[ تعداد بازدید : ۶۸ ]
تجهیز بیش ازیک میلیون هکتار از اراضی کشاورزی به سامانه‌های نوین آبیاری
یک مقام مسئول گفت: تاکنون از 8.7 میلیون هکتار اراضی آبی کشور،یک میلیون و 745 هزار هکتار به سامانه نوین‌آبیاری تجهیز شدند.
۱۵ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۷
[ تعداد بازدید : ۷۶ ]
کشور‌های برتر ذخایر سنگ آهن خام
ایران با در اختیار داشتن ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تن ذخایر سنگ آهن خام به عنوان دهمین کشور در فهرست ۱۰ کشور برتر دارای ذخایر این ماده معدنی در جهان قرار گرفت.
۱۵ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۳
[ تعداد بازدید : ۷۰ ]
کشاورزی،  بخش اصلی مصرف داخلی کالای ایرانی است
یک مقام مسئول گفت: کشاورزی بخش اصلی مصرف داخلی کالای ایرانی است که توجه به آن از واردات محصولات جلوگیری می‌کند.
۱۵ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۲
[ تعداد بازدید : ۳۵ ]
محلات دو میلیون و 700 هزار گلدان گل بهاری به بازار نوروز عرضه کرد
مدیر جهاد کشاورزی محلات با بیان اینکه گل های بهاره امسال در سطح حدود 10 هکتار فضای گلخانه‌ای محلات تولید شده، افزود: امسال دو میلیون و 700 هزار گلدان گل بهاری از محلات در بازار نوروزی عرضه شده است.
۲۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۲
[ تعداد بازدید : ۹۵ ]
بیشترین طرح‌های سامانه کارا مربوط به بخش کشاورزیست
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام گفت: بخش کشاورزی با 5 هزار و 178 طرح، بخش صنعت با 904 طرح و بخش خدمات نیز با 572 طرح سه بخش اول مورد تقاضای متقاضیان استان است.
۰۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۶
[ تعداد بازدید : ۸۸ ]
کاشت بیش از 2 میلیون نهال در تهران در روز درختکاری
رییس سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران از کاشت 2 میلیون 95 اصله نهال در شهر تهران همزمان با هفته منابع طبیعی و روز درختکاری خبر داد.
۰۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۵
[ تعداد بازدید : ۷۵ ]
خانه ملت برای کاهش مشکلات بخش کشاورزی آمادگی دارد
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: خانه ملت همسو با دولت برای کاهش مشکلات کشاورزی و ایجاد تحول و نوسازی این بخش آمادگی کامل دارد.
۲۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۹
[ تعداد بازدید : ۱۰۸ ]
کشت فراسرزمینی دانه های روغنی مزیت اقتصادی دارد
مسئول کمیته دانش و تکنولوژی های نوین کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان گفت: تولید داخلی دانه های روغنی مقرون به صرفه نیست اما کشت فراسرزمینی این محصولات در کشور اوکراین مزیت اقتصادی دارد.
۲۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۰
[ تعداد بازدید : ۱۰۱ ]
سرمایه گذاری جدید در ایجاد مجتمع های گلخانه ای است
مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی گفت: سرعت بخشی به تکمیل زیر ساخت مجتمع های گلخانه ای ضروری است و باید برای تجهیز منابع جدید و جذب سرمایه گذاری های جدید تلاش شود.
۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۳
[ تعداد بازدید : ۴۹ ]
جذب 286 میلیاردریال اعتبار در بخش مکانیزاسیون کشاورزی آذربایجان شرقی
قائم مقام و معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی از جذب 286 میلیارد ریال اعتبارات خط 5 مکانیزاسیون کشاورزی در این استان از ابتدای سال جاری تا زمان حاضر خبرداد.
۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۰
[ تعداد بازدید : ۳۵ ]
حمایت وزارت جهاد کشاورزی از زعفرانکاران با خرید توافقی 50 تن زعفران
ایرنا- در پی انتشار خبری در برخی رسانه ها مبنی بر بی فایده بودن خرید توافقی زعفران،مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی در توضیحاتی با رد این ادعا اعلام کرد:خرید توافقی 50 تن زعفران کشاورزان بی سابقه بوده و ضمن حمایت از تولیدکنندگان موجب حذف دلالان و آرامش و رونق بازار این محصول ارزآور شده است.
۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۹:۵۲
[ تعداد بازدید : ۴۱ ]
ایران گرفتار خشک‌ ترین سال آبی
ایران به یکی از خشک‌ ترین مناطق جهان تبدیل شده‌ و بحران کم آبی تمام کشور را در برگرفته است. در این زمینه الگوی مصرف صحیح آب های سطحی و زیرزمینی امر مهمی به شمار می رود که با اطلاع رسانی همگانی، تدوین برنامه جامع آموزشی و بهبود زیر ساخت ها می توان گام های اساسی برای مدیریت منابع آبی برداشت.
۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۹:۴۶
[ تعداد بازدید : ۴۲ ]
تغذیه به موقع خاک؛ راهکار نجات خاک از خطر فرسودگی
رئیس مؤسسه تحقیقات خاک و آب کشور گفت: راهکار نجات خاک، کشاورزی حفاظتی و تغذیه به موقع خاک با کودهای آلی است.
۰۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۵
[ تعداد بازدید : ۵۹ ]
سخنگوی سازمان غذا و دارو:محصولات تراریخته وارداتی از راههای قانونی سالم است
کاشان- ایرنا- سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: سلامت برنج ها و محصولات تراریخته ای که از راههای قانونی وارد کشور شده و زیرنظر این سازمان ترخیص می شود را تضمین می کنیم و مردم هیچ نگرانی از مصرف آنها نداشته باشند.
۰۲ دی ۱۳۹۶ - ۹:۴۶
[ تعداد بازدید : ۴۷ ]
کاهش بارندگی در آمریکا قیمت جهانی گندم را افزایش داد
قیمت گندم صبح روز دوشنبه در معاملات آتی بازار شیکاگو به بالاترین سطح در یک هفته گذشته رسید و احتمال می رود در پایان معاملات امروز برای سومین جلسه متوالی بالا رود، زیرا بازار نگران صدمه دیدن کشت گندم زمستانه آمریکا به دلیل کاهش بارندگی ها در این کشور است.
۲۹ آذر ۱۳۹۶ - ۹:۵۹
[ تعداد بازدید : ۶۳ ]
نرخ 20 برابری فرسایش خاک در ایران
براساس آمارها فرسایش هر تن خاک، خسارتی معادل 28 دلار در پی دارد. معضلی که کارشناسان محیط زیست آن را تایید و وضعیت فرسایش خاک کشور را بحرانی توصیف کردند.
۲۹ آذر ۱۳۹۶ - ۹:۵۳
[ تعداد بازدید : ۴۱ ]
توسعه گلخانه، تنها راه نجات کشور از بحران کم آبی
رییس جهاد کشاورزی استان تهران گفت: افزایش حداقل 10 برابری مصرف آب و تولید نسبت به فضای گلخانه و فضای آزاد تاثیر بسزایی در نجات کشور از بحران کم آبی است.
۲۸ آذر ۱۳۹۶ - ۹:۵۲
[ تعداد بازدید : ۴۱ ]
مقام نخجوان: انرژی و کشاورزی زمینه های مناسب همکاری با ایران است
رییس مجلس عالی جمهوری خودمختار نخجوان در دیدار وزیر اموراقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران گفت: تبادل انرژی برق، خرید گاز از ایران و توسعه روابط در زمینه محصولات کشاورزی از محورهای مناسب همکاری 2 طرف است.
۲۸ آذر ۱۳۹۶ - ۹:۳۴
[ تعداد بازدید : ۳۷ ]
بهره وری اندک آب در ایران / بحران آب با حذف برخی محصولات کشاورزی حل نمی شود
مصرف بالای آب در بخش کشاورزی این نگرانی را به وجود آورده که با ادامه چنین روندی، بحران آب در کشور پررنگ تر شود؛ مسئله ای که در نهایت به آسیب های زیستی و اجتماعی ختم خواهد شد.
۲۸ آذر ۱۳۹۶ - ۹:۳۲
[ تعداد بازدید : ۴۴ ]
رشد تقاضا، عامل گرانی گوجه فرنگی زمستانی
مدیرکل دفتر امور محصولات علوفه ای و جالیزی معاونت امور زراعی وزارت جهاد کشاورزی گفت: افزایش مصرف گوجه فرنگی تازه خوری در زمستان و کاهش سطح زیرکشت این محصول در برخی استان ها به گرانی این محصول در بازار منجر شده است.
۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۸
[ تعداد بازدید : ۳۵ ]
رشد 44 درصدی بهای سبزی های تازه در یک سال گذشته
آمار بانک مرکزی از قیمت خرده فروشی کالاهای اساسی، از رشد 44.5 درصدی بهای سبزی های تازه و افزایش 26.4 درصدی میوه های تازه در یک سال منتهی به 24 آذر ماه امسال حکایت دارد.
۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۵
[ تعداد بازدید : ۹۴ ]
4.3 میلیون هکتار ازاراضی کشاورزی کشور به علت شوری محدودیت کشت دارد
رئیس موسسه تحقیقاتی خاک و آب گفت: از مجموع اراضی زیرپوشش کشت آبی در کشور، 4.3 میلیون هکتار به دلیل شوری در درجه های مختلف محدودیت کشت دارد.
۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۹:۳۱
[ تعداد بازدید : ۵۴ ]
تولید سالانه 500 تن کمپوست در سیستان و بلوچستان
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: سالانه 500 تن انواع کمپوست برای تقویت بهره وری خاک در این استان تولید و مورد استفاده قرار می گیرد.
۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۹:۴۴
[ تعداد بازدید : ۵۲ ]
پدیده دیرزیستی در انتظار درختان بومی خوزستان
معاونت پژوهش و فناوری دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه آزاد اسلامی اهواز با انتقاد از کاشت نشدن نهال های بومی گفت: گونه های بومی موجود در سطح شهر متعلق به دهه های گذشته است و این درختان با پدیده دیرزیستی و یا همان پایان عمر مفید یک درخت مواجه هستند.
۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۹:۴۲
[ تعداد بازدید : ۴۵ ]
اعزام تیم‌های جهادی به مناطق زلزله زده برای احیای دامداری و کشاورزی
رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور گفت: از هفته آینده تیم های جدیدی از دامپزشکان بسیجی با برنامه ریزی مدون در زمینه پایش بیماری های دامی، بررسی وضعیت تغذیه دام ها و بهینه سازی جایگاه های نگه داری آن به روستاهای مرزی قصرشیرین و بخش ازگله اعزام می شوند.
۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۷
[ تعداد بازدید : ۴۰ ]
واردات موز ۲۱درصد بیشتر شد
بر اساس آمارهای تجارت خارجی، واردات ۴۶۰ هزار تن موز به کشور در ۸ ماهه امسال با رشد ۲۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل رو به رو شده است.
۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۹:۵۴
[ تعداد بازدید : ۴۴ ]
ایرانشهر قطب تولید گندم در جنوب سیستان و بلوچستان
معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه ایرانشهر گفت: این منطقه با توجه به ظرفیت های کشاورزی بالا، به قطب تولید محصول راهبردی گندم در جنوب استان تبدیل شده است.
۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۹:۵۵
[ تعداد بازدید : ۴۳ ]
پیش بینی تولید 60 هزار تن گندم آبی و دیم در شهرستان ساوه
معاون فنی اداره جهاد کشاورزی شهرستان ساوه گفت: میزان برداشت گندم از مزارع آبی و دیم این شهرستان در سال زراعی جاری، حدود 60 هزار تن برآورد شده است.
۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۹:۴۷
[ تعداد بازدید : ۴۴ ]
افزایش 10 درصدی تولید عسل در جنوب کرمان
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: بیش از 405 تن عسل مرغوب و با کیفیت در جنوب کرمان تولید شده که نسبت به سال گذشته بیش از 10 درصد رشد داشته است.
۲۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۲
[ تعداد بازدید : ۳۹ ]
کاهش 50 درصدی بیمه محصولات کشاورزی در کامیاران
مسئول صندوق بیمه کشاورزی شعبه کامیاران از کاهش 50 درصدی بیمه اراضی زیر کشت گندم این شهرستان نسبت به سال گذشته زراعی خبر داد.
۲۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۱
[ تعداد بازدید : ۴۶ ]
نرخ بالای بهره بانکی، بلای جان کشاورزان
ابراهیمی گفت: وام بانکی به بخش کشاورزی با نرخ‌های سنگین ارائه می‌شود که این امر باعث افزایش هزینه‌های تولید و کاهش حضور در بازار‌های خارجی می‌شود.
۲۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۷
[ تعداد بازدید : ۸۶ ]
انتقاد وزیر جهاد کشاورزی از عدم حفاظت مناسب ذخایر خاک کشور
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه وضعیت حفاظت منابع خاک کشور مناسب نیست، گفت: فرسایش آبی و بی توجهی، از عمده ترین علل اوضاع نامساعد منابع خاکی به شمار می رود.
۲۱ آذر ۱۳۹۶ - ۹:۴۳
[ تعداد بازدید : ۴۴ ]
فائو: ذخایر جهانی غلات در سال زراعی آتی بیش از ٣٣٠ میلیون تن می‌شود
تهران- ایرنا- سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اعلام کرد: مجموع ذخایر جهانی غلات در سال زراعی 2018-2017 با رشد بی‌سابقه‌ 726 میلیون تنی به رقم سه هزار و 331 میلیون تن می رسد.
۲۰ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۴
[ تعداد بازدید : ۳۶ ]
بهبود وضعیت خاک کشاورزی، نیازمند اعتبار است
اکبری گفت: برای بهبود وضعیت خاک کشاورزی، باید اعتبار لازم از سوی سازمان برنامه و بودجه تخصیص داده شود.
۱۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۳
[ تعداد بازدید : ۴۱ ]
تراز تجاری محصولات کشاورزی، منفی‌تر از سال قبل/صادرات کاهش یافت
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران، با اشاره به تراز تجاری منفی محصولات کشاورزی نسبت به سال گذشته، گفت: صادرات سیب و پسته کاهش و واردات کالاهای اساسی افزایش یافت.
۱۹ آذر ۱۳۹۶ - ۹:۵۴
[ تعداد بازدید : ۴۲ ]
گندم با وجود ممنوعیت واردات، تا پشت دروازه گمرکات آمد
مستندات حاکی است حجم زیادی گندم مدتی است به گمرکات وارد شده و صاحبان این محموله ها در تلاشند با زیرسوال بردن کیفیت گندم داخلی، اجازه ترخیص محموله هایشان از گمرکات را بگیرند.
۱۹ آذر ۱۳۹۶ - ۹:۴۷
[ تعداد بازدید : ۳۷ ]
افزایش ۳۰ درصدی تولید چغندر در قوچان
رئیس جهاد کشاورزی قوچان گفت: تولید چغندر در قوچان امسال ۳۰ درصد افزایش داشته است.
۱۹ آذر ۱۳۹۶ - ۹:۲۹
[ تعداد بازدید : ۴۱ ]
ایران جزو ۷ کشور آسیایی دارای بیشترین هدر رفت آب و فرسایش خاک است
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: ایران یکی از ۷ کشور آسیایی است که متاسفانه بیشترین هدر رفت آب و فرسایش خاک را دارا می باشد.
۱۹ آذر ۱۳۹۶ - ۹:۲۲
[ تعداد بازدید : ۳۳ ]
"وارادات قند و شکر" در زمان برداشت چغندرقند
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: در سال‌های اخیر واردات قند و شکر دقیقاً در زمان برداشت محصول از مزارع انجام شده است که این مسئله سبب شده تولیدات داخلی در انبارهای کارخانجات باقی بماند.
۱۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۱
[ تعداد بازدید : ۴۸ ]