امروز پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ ۱۱:۰۷

اخبار علمی و فناوری

پاداش چند هزار دلاری اپل برای یافتن باگ فیس‌تایم توسط یک پسربچه!
داستان پسربچه‌ نوجوانی که توانست باگ گروه فیس‌تایم را در iOS 12 کشف کند، اکنون بسیار مشهور شده و به نظر می‌رسد قرار است پایان خوشایندی نیز برایش داشته باشد!
۱۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۵
[ تعداد بازدید : ۲۵ ]
مرورگر اج از رده خارج خواهد شد
شرکت مایکروسافت که لقب سلطان دنیای ویگردی را با عرضه مرورگر اینترنت اکسپلورربدست آورده بود، اکنون پس از ناکامی مرورگر «اج» به دنبال بازنشسته کردن آن است.
۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۰
[ تعداد بازدید : ۱۰۵ ]
استفاده از فتوسنتز مصنوعی جهت تولید اتیلن
پژوهشگران توانستند با استفاده از فتوسنتز مصنوعی، اتیلن مورد استفاده به‌عنوان ماده‌ی اولیه در صنایع لاستیک و پلاستیک‌سازی را تولید کنند.
۰۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۸
[ تعداد بازدید : ۱۱۵ ]
آیا کارت سوخت مجازی جایگزین خوبی برای کارت سوخت معمولی است؟
کارت سوخت مجازی علاوه بر سهولت در بنزین زدن هزینه دریافت کارت سوخت را هم از بین می‌برد.
۰۱ آذر ۱۳۹۷ - ۹:۴۴
[ تعداد بازدید : ۱۱۳ ]
لایه اوزون به زودی به طور کامل ترمیم خواهد شد
برای آنکه روزی تولید گازهای گلخانه‌ای و سایر موادی که برای لایه اوزون مخرب هستند به طور کامل از میان برداشته شوند، به تغییرات اجتماعی در سطوح بی سابقه‌ای برای مبارزه با گرمایش جهانی نیاز خواهیم داشت. گزارشی که اخیرا سازمان ملل منتشر کرده است، نوید بخش این موضوع است. البته کماکان می‌توان گفت آنچه این گزارش می‌گوید نیمه پر لیوان است.
۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۷
[ تعداد بازدید : ۸۶ ]
نگاهی به یادگیری عمیق و ۲۳ کاربرد جالب آن
رویاهایی که حتی به ذهن ژول ورن هم خطور نمی‌کرد، حالا به واسطه هوش مصنوعی و یادگیری عمیق یکی یکی در حال پدیدار شدن هستند.
۱۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۰
[ تعداد بازدید : ۷۰ ]
حضور ۲۰هزار کارمند گوگل در تظاهرات روز جمعه
روز جمعه بیش از 20 هزار کارمند گوگل در اعتراض به سیاست‌های مدیران این شرکت در خصوص آزار و اذیت جنسی کارکنان این مجموعه در نقاط مختلف جهان به خیابان‌ها رفتند.
۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۹
[ تعداد بازدید : ۸۳ ]
کارمندان گوگل در سراسر جهان محل کار خود را ترک کردند
کارمندان گوگل در سراسر جهان نسبت به اقدامات این شرکت در برخورد با اتهامات آزار جنسی مدیران این شرکت اعتراض و محل کار خود را ترک کردند.
۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ۹:۵۷
[ تعداد بازدید : ۶۳ ]
شباهت عجیب نخبه ۱۱ ساله با دختری که انرژی هسته‌ای کشف کرد!
«یه خانوم دبیری چند وقت پیش با من تماس گرفت که آقای فلانی، ما در مدرسه مون یه دختر بچه سیزده سا... [حرفش را تصحیح می‌کند]شونزده ساله، کلاس سوم دبیرستان، رشته ریاضی فیزیک اومده میگه خانوم دبیر، من تو خونه‌مون انرژی هسته‌ای رو کشف کردم؛ اینو یه کاریش بکن! من گفتم تو مدرسه جلسه بذارین یه مقدار سؤال کنین ببینین چقدر جدی ا‌ست. جلسه گذاشتن، پرسیدن دیدن مثل اینکه جدی‌ است!»
۰۹ آبان ۱۳۹۷ - ۹:۴۳
[ تعداد بازدید : ۷۱ ]
کشف پروتئینی که کشاورزی در فضا را ممکن می‌کند
زندگی در سیاره‌ای دیگر با توجه تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین، هر روز بیش از گذشته رنگ حقیقت به خود می‌گیرد. اما این موضوع شاید در تئوری ساده باشد و در عمل کار بسیار پیچیده‌ای محسوب شود. ساخت محلی که انسان‌ها بتوانند خارج از جو زمین در آن زندگی کنند چالشی بزرگ و بسیار پیچیده برای مهندسین و دانشمندان است.
۰۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۰
[ تعداد بازدید : ۵۷ ]
جریمه ۱۵ میلیون یورویی اپل و سامسونگ
اپل 10 میلیون یورو و سامسونگ 5 میلیون یورو به دلیل کُند کردن عمدی گوشی‌های خود در ایتالیا جریمه شدند.
۰۳ آبان ۱۳۹۷ - ۹:۵۰
[ تعداد بازدید : ۷۸ ]
چاپگرهای سه بعدی و تبدیل غیر ممکن به واقعیت
ورود چاپگرهای سه بعدی به صحنه‌ی دنیای مدرن امروز، پیامدهای شگفت انگیزی داشته است. صرف‌نظر از ابعاد علمی و تکنولوژیکی این حضور موفق، مفهوم هنر نیز به شکلی متفاوت دگرگون شده است. در ادامه به طراحی هنرمندانه‌ی شیرهای آب خواهیم پرداخت که به لطف شکل قدیمی‌تر این ابزار و البته عنصر خلاقیت، از جهان غیر ممکن‌ها به دنیای واقعیت پای نهاده‌اند.
۰۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۲
[ تعداد بازدید : ۶۶ ]
تکنولوژی‌های تابستانی: بهترین ابزار‌هایی که با انرژی خورشید کار می‌کنند
برای اینکه از انرژی خوشیدی استفاده کنید، تنها کافی است یکبار برای خرید ابزاری که مجهز به پنل خورشیدی است؛ هزینه کنید. پس از آن نه هزینه برق خواهید داشت و نه نیاز به یک منبع برق که دستگاهتان را به آن متصل کنید. همه آنچه نیاز دارید نور خورشید است که در کشور ما به وفور یافت می‌شود، البته اگر گرد و غبار‌های مزاحم اجازه دهند. بنابراین بد نیست سری به گجت‌های معرفی شده در ادامه مقاله بزنید. همه این ابزارها مجهز به پنلی هستند که می‌توانند خود را با استفاده از نور خورشید شارژ کنند.
۰۲ آبان ۱۳۹۷ - ۹:۵۸
[ تعداد بازدید : ۶۷ ]
پل 55 کیلومتری که چینی ها روی آب ساخته اند
طولانی‌ترین پل آبی جهان در چین افتتاح شد. این پل که هنک کنگ، ماکائو و چین را به هم متصل می کند ۵۵ کیلومتر طول دارد.
۰۲ آبان ۱۳۹۷ - ۹:۵۱
[ تعداد بازدید : ۹۱ ]
عملیاتی کردن بمب افکن های پنهانکار برای اولین بار در جهان توسط ایران + فیلم
طبق تصاویری که صدا و سیما از لحظه پرتاب موشک های پهپادهای کشورمان به مواضع داعش نشان داد، ایران اولین کشوری در جهان می باشد که موفق شده است از بمب افکن های پنهانکار در عملیات های خود استفاده کند.
۰۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۴
[ تعداد بازدید : ۹۴ ]
Robo-fish به جای انسان به اعماق اقیانوس می‌رود و به نجات حیات زیر آب می‌پردازد
وبو فیش یک ماهی رباتیک است که چون ماهیان شنا کرده و می‌تواند در اعماق آلوده‌ترین آب‌ها که دسترسی انسان به آنها تقریبا غیرممکن و یا بسیار هزینه‌بردار و خطرناک است، غوطه‌ور شده و با کمک سنسورهایش، اطلاعات جامعی را به سرعت جمع آوری و ارسال کند.
۲۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۸
[ تعداد بازدید : ۴۳ ]
دانشمندان فاضلاب شهری را به نفت خام تبدیل کردند
یافته‌ی جدید محققان ممکن است در آینده‌ای نزدیک تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهری را به پالایشگاه‌های نفت تبدیل کند.
۲۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۲
[ تعداد بازدید : ۶۹ ]
استفاده از فتوسنتز مصنوعی جهت تولید اتیلن
پژوهشگران توانستند با استفاده از فتوسنتز مصنوعی، اتیلن مورد استفاده به‌عنوان ماده‌ی اولیه در صنایع لاستیک و پلاستیک‌سازی را تولید کنند.
۲۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۷
[ تعداد بازدید : ۸۷ ]
برترین میان رده سامسونگ امروز رونمایی می شود
کالاسودا- برترین میان رده سامسونگ امروز رونمایی می شود. کمپانی سامسونگ امروز موبایل Galaxy A9 را با چهار دوربین به صورت رسمی معرفی کرده و به نظر می رسد این گوشی هوشمند چهار در کنار موبایل Galaxy A7 شرایط خوبی را برای کاربرانی که قصد دارند یک گوشی موبایل با چند لنز دوربین اصلی خریداری کنند را فراهم خواهند کرد.
۲۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۱
[ تعداد بازدید : ۱۰۳ ]
سیستم اطلاعات و سرگرمی مرسدس بنز MBUX؛ چگونه است
سیستم اطلاعات و سرگرمی جدید MBUX مرسدس بنز، دارای نمایشگری عریض و توانایی‌هایی متفاوت با دیگر برندها است که همراه واقعیت افزوده و قابلیت دریافت فرامین صوتی ارائه می‌شود .
۲۲ مهر ۱۳۹۷ - ۹:۴۶
[ تعداد بازدید : ۶۵ ]
بررسی پتانسیل‌های احتمالی رقابت جهانی استارتاپ‌های ایرانی
استارتاپ‌های ایرانی در چند سال اخیر، پیشرفت‌های قابل توجهی داشته‌اند. اما آیا این بازیگران جوان، توانایی و تمایل رقابت با غول‌های جهانی را دارند؟
۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۸
[ تعداد بازدید : ۹۸ ]
با ریموت کنترل تلویزیون‌تان خداحافظی کنید
آیا به‌زودی ریموت کنترل تلویزیون‌ها منسوخ می‌شود؟ ریموت کنترل وسایل دیگر هم احتمالاً به‌زودی راهی قبرستان تکنولوژی‌های بلااستفاده خواهند شد. گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها به لطف بهره‌گیری از اپلیکیشن‌های متنوع، احتمالاً وظیفه ریموت کنترل تلویزیون‌ها را به عهده می‌گیرند. البته این تصاحب به همین حوزه محدود نمی‌ماند و گوشی‌های هوشمند همین حالا هم کنترل موارد زیادی مانند نورپردازی خانه، دما و سیستم‌های امنیتی را در دست گرفته‌اند.
۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۴
[ تعداد بازدید : ۱۰۷ ]
10 اپلیکیشن برتر اندروید سال 2017 کدامند؟
10 اپلیکیشن برتر اندروید سال 2017 کدامند؟ ملاک انتخاب بهترین اپ های اندروید چیست؟ آیا معروف ترین برنامه های اندروید، کاربردی ترین برنامه های اندروید نیز به حساب می‌آیند؟ بهترین اپلیکیشن رایگان اندرویدی مد نظر است یا پولی؟ بهترین اپلیکیشن های ایرانی کدام‌اند؟ آیا پرطرفدارترین اپلیکیشن های اندروید در جهان، پرطرفدارترین اپلیکیشن های اندروید در ایران هم هستند؟ در میان میلیون ها اپ موبایل موجود که روز به روز هم بر تعداد آن ها اضافه می شود، چه مواردی را باید برای معرفی اپلیکیشن های مفید و برتر اندروید در نظر داشت؟ اپلیکیشن های معروف کجای این لیست‌اند؟
۱۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۵
[ تعداد بازدید : ۲۶۳ ]
قفل رایانه شخصی را با گوشی باز کنید
امروزه بسیاری از رایانه های شخصی و لپ تاپ ها به امکانات امنیتی بیومتریک مجهز شده اند و رایانه های جدید مجهز به ویندوز ۱۰ از قابلیت شناسایی چهره هلو فیس برخوردارند. علاوه بر این بسیاری از گوشی های هوشمند جدید هم به اسکنر اثرانگشت مجهز هستند و لذا استفاده از این اسکنرها برای بازکردن قفل رایانه های شخصی ویندوزی می تواند ایده ای بسیار جذاب باشد.
۱۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۱
[ تعداد بازدید : ۲۳۸ ]
با این اپلیکیشن دیگر به هیچ وجه صبح ها خواب نمی مانید/ Puzzle Alarm Clock
Puzzle Alarm Clock یک ساعت هشدار است که به شیوه ای جدید شما را از خواب بیدار می کند. اگر با بیدار شدن در صبح مشکل دارید و یا پس از زنگ زدن ساعت، آن را خاموش می کنید و ناخواسته مجددا به خواب می روید، این نرم افزار را به شما پیشنهاد می کنیم. این نرم افزار با هر بار به صدا درآمدن آلارم یک نوع بازی فکری مثل انواع پازل یا معادلات ریاضی را نمایش می دهد و تا وقتی که آن را حل نکنید، صدای آلارم قطع نمی شود.
۱۶ مهر ۱۳۹۷ - ۹:۳۰
[ تعداد بازدید : ۲۵۴ ]
تولید اسلحه ای مرگبار برای سربازان آمریکایی + عکس
ارتش آمریکا موفق به تولید اسلحه ای شده که با هر بار فشردن ماشه چهار گلوله را در آن واحد شلیک می کند. لوله تفنگ این اسلحه به صورت ۶ میلی متری تولید شده است.
۱۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۱
[ تعداد بازدید : ۲۷۶ ]
رونمایی از نابغه 6 ساله در برنامه حالا خورشید+فیلم
رونمایی از نابغه 6 ساله در برنامه حالا خورشید+فیلم
۱۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۱
[ تعداد بازدید : ۱۵۶ ]
ابداع یک یخچال عجیب بدون برق ! + عکس
یک شرکت آمریکایی، نوعی یخچال قابل‌ حمل ارائه داده است که برای کار کردن، نیازی به برق ندارد.
۱۱ مهر ۱۳۹۷ - ۹:۵۳
[ تعداد بازدید : ۸۶ ]
اینترنت 5G خانگی بالاخره رونمایی شد
به تازگی خبری در مورد اینترنت 5G خانگی از سوی شرکت ورایزن منتشر شده است که نشان می دهد این شرکت بالاخره از آن رونمایی کرده است.
۱۱ مهر ۱۳۹۷ - ۹:۴۹
[ تعداد بازدید : ۷۷ ]
سقوط دلار، دامن موبایل را هم گرفت
تهران- ایرنا- قیمت گوشی های تلفن همراه که به دنبال بالارفتن نرخ ارز افزایش یافته بود اکنون به گفته رئیس اتحادیه دستگاه های مخابراتی، ارتباطی و لوازم جانبی، با سراشیبی نرخ دلار، روندی کاهشی به خود گرفته است.
۱۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۶
[ تعداد بازدید : ۸۴ ]
گوشی تاشو لنوو گوی رقابت را از سامسونگ و هوآوی می رباید؟
با تمام حرف و حدیث هایی که از سوی تولیدکنندگانی چون سامسونگ و هوآوی برای گوشی هوشمند تاشوی خود وجود داشت، به نظر می رسد لنوو گام های محکم تری در این زمینه برداشته و کم کم به زمان رونمایی از گوشی تاشوی خود نزدیک می شود.
۱۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۹
[ تعداد بازدید : ۷۹ ]
اخبار نوکیا 7X ؛ نوکیا با عرضه این گوشی هوشمند خود را به رقبا ثابت می کند
نوکیا 7X با رنگ های استیل و آبی یکی از خوش رنگ ترین گوشی های هوشمند سال جاری لقب می گیرد. کمپانی اچ ام دی گلوبال قصد دارد موبایل جدید خود را در دو نسخه معمولی و نسخه پلاس روانه بازار فروش کند. به نظر می رسد از نظر ظاهری نیز تفاوت های بسیاری خواهد داشت.
۰۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۳
[ تعداد بازدید : ۱۰۱ ]
تصاویر دوربین آیفون های جدید بیش از حد شفاف است!
برخی صاحبان آیفون های جدید شکایت دارند که دوربین جلویی این موبایل ها تصاویری بسیار صاف و شفاف ثبت می کند. به طوریکه به نظر می رسد با اپلکیشین های مخصوص ادیت شده است.
۰۸ مهر ۱۳۹۷ - ۹:۴۶
[ تعداد بازدید : ۷۰ ]
هک شدن اپل توسط هکر ۱۶ ساله استرالیایی
پسر ۱۶ ساله ای که نامش برای رسانه‌ها فاش نشده است، اپل را هک کرد، او توانسته بود از خانۀ خود در حومه شهر ملبورن به پردازندۀ مرکزی اپل دسترسی یابد و ۹۰ گیگابایت از فایل‌های امنیتی آن را دانلود کند؛ او به حساب مشتریان اپل نیز دسترسی یافته بود.
۰۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۳
[ تعداد بازدید : ۱۲۷ ]
چرا نمی‌توانیم رویاهایمان را به یاد آوریم؟
ما انسان‌ها یک سوم از عمر خود را در خواب هستیم که بخش زیادی از آن را هم مشغول خواب دیدن هستیم ولی اغلب هیچ یک از آنها را به یاد نمی آوریم و حتی در روزهایی هم که شانس به یاد آوردنشان را داریم، فقط در عرض یک دقیقه ممکن است همه‌شان از یادمان بروند و دوباره به سرزمین رویاها برگردند. در طول ساعات بیداری چنین تجربه‌ای از فراموشی سریع، ما را وادار به مراجعه به دکتر می کند تا در پی درمان آن باشیم! دربارۀ رویاها، فراموشی امری عادی است. اما چرا؟
۰۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۱
[ تعداد بازدید : ۱۵۹ ]
۱۱ ترفند واتس اپ ، کارهایی که نمی‌دانید، اما می‌توانید با واتس اپ انجام دهید !
واتس‌اپ به عنوان یکی از محبوبترین مسنجرها، همواره در هر نسخه از برنامه، ویژگیها و امکانات جدیدی قرار میدهد. قابلیتهای زیادی در این برنامه وجود دارد ولی ما در اینجا قصد داریم از بین این قابلیتها مهمترین و کاربردی‌ترینها را به شما معرفی کنیم.
۰۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۹
[ تعداد بازدید : ۱۸۷ ]
معرفی طرح مفهومی اولین گوشی پرنده دنیا + فیلم
به تازگی کانسپت یک گوشی عجیب و نوآورانه معرفی شده که می‌تواند به پرواز در بیاید و فیلم بگیرد!
به نقل از فون‌ورلد، در این دوره از مدرن سازی دنیا توسط ربات‌ها و هوش مصنوعی، تکنولوژی در حال رونق است. بدون شک تکنولوژی تغییرات مهمی در این سیاره به وجود آورده است.
۰۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۵
[ تعداد بازدید : ۱۸۴ ]
عرضه آفیس 2019 برای ویندوز و مک
مایکروسافت امروز نسخه رسمی آفیس ۲۰۱۹ را برای کاربران ویندوز و رایانه های مک عرضه می کند. این به روزرسانی برای کاربران خانگی و حرفه ای است که کماکان از آفیس ۳۶۵ استفاده نمی کنند.
۰۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۲
[ تعداد بازدید : ۶۸ ]
نانو افزودنی‌هایی که منجر به ارتقای محصولات پلیمری می‌شود
استفاده از نانو افزودنی‌ها یکی از مؤثرترین روش‌ها به‌ منظور بهبود خواص نهایی پلاستیک‌ است. یکی از بزرگترین معضلات در تولید محصولات پلیمری به ‌خصوص در پلیمرهای PP (پلی پروپیلن) و UPVC (Unplasticized Poly Vinyl Chloride)، شکنندگی قطعات نهایی تولید شده با این پلیمرها مانند لوله، اتصالات، پروفیل و پنل‌ها مخصوصا در دماهای پایین است.
۰۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۹
[ تعداد بازدید : ۵۴ ]
طراحی، ساخت و نصب بزرگترین مخازن کروی خاورمیانه در ماشین سازی اراک
اراک - ایرنا - مدیرعامل شرکت ماشین سازی اراک گفت: برای نخستین بار در خاورمیانه بزرگترین مخازن کروی در این شرکت طراحی و ساخته شده و هم اکنون در حال نصب در محل اجرای طرح است.
۰۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۵
[ تعداد بازدید : ۱۶۹ ]