بازار لوله، اتصالات و شیرآلات ایران
بازار لوله، اتصالات و شیرآلات ایران

کاربرد لوله پلی اتیلن در آتش نشانی

کاربرد لوله پلی اتیلن در آتش نشانی

لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن در اجرای پروژه‌های بزرگ آتش نشانی برای تامین آب سال‌هاست که به عنوان بهترین گزینه مورد استفاده پیمانکاران و مجریان سیستم‌های آتش نشانی قرار گرفته است .

لوله و اتصالات پلی اتیلن و کاربرد آن در سیستم آتش نشانی

لوله‌کشی سیستم آتش نشانی با توجه به حساسیت بالای ایمنی مجتمع‌های بزرگ صنعتی ( نیروگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها ) باید دارای مشخصات منحصر بفردی باشد که این سیستم‌ها ( سیستم آتشنشانی ) را همیشه آماده بکار نگه دارد که در زمان ایجاد حادثه بتواند جلوی فاجعه‌های بزرگ را بگیرد .

برخی از استاندارد های FM Approvals استاندارد EN 12201-2، BS EN 12201-2، برای کیفیت لوله های پلی اتیلن در سیستم های آتش نشانی است. لوله پلی اتیلن قبل از نصب باید توسط آزمایشگاه های کیفیت کارخانه ی تولید کننده لوله HDPE آزمایش شود و گزارشات آزمایش باید به خریدار ارائه شود. سیستم های لوله های داخلی و لوله های HDPE قابل استفاده در محیط های ویژه آتش نشانی عمدتا برای حداکثر فشار کاری که مورد استفاده قرار می گیرند نباید کمتر از ۱۵۰ psi /10 bar باشند .

انواع لوله های آتش نشانی عبارتند از

نواری یا پارچه ای
پلیمری (پلاستیکی)
های خرطومی
فلزی

بهترین عنصر برای ساختمان لوله های مرکز اتش نشانی و حتی برای سرویس های خاموش کردن اتش میتوان به لوله های پلی اتیلن اشاره کرد، البته برای لوله های اطفای حریق در مراکز اتش نشانی باید از استاندارد خاصی در تولید لوله های پلی اتیلن استفاده کرد.لوله کشی سیستم اتش نشانی با توجه به حساسیت بالای ایمنی مجتمع های بزرگ صنعتی باید دارای مشخصات منحصر به فردی باشد که این سیستم ها را همیهشه اماده بکار نگه دارند که در زمان بروز حادثه بتوان از وقوع فاجعه های بزرگ جلوگیری کرد.
لوله و اتصالات پلی اتیلن با داشتن مشخصات فنی عالی برای تحمل فشارهای بالای کاری،خواص ضد خوردگی، عدم رسوب گذاری، لوله و اتصالات پلی اتیلن به عنوان بهترین انتخاب مجریان و کارفرمایان در طول سالهای گذشته مطرح بوده است. در اجرای پروژه های بزرگ اطفا حریق (اتش نشانی) برای تامین اب سالهاست که به عنوان بهترین گزینه مورد استفاهد پیمانکاران و مجریان سیستم های اتش نشانی قرار گرفته است.

 

مزایای لوله های پلی اتیلن در سیستم آتش نشانی (Fire Fighting)

 • مقاومت در برابر خوردگی گالوانیکی

 • مقاومت در برابر پوسیدگی، سایش و ضربه

 • خاصیت انعطافپذیری مناسب

 • خاصیت جمع شوندگی

 • سازگار با آب های اسیدی

 • طول عمر بالا – استفاده بیشتر با هزینه های پایین تر

 • سبکی وزن

 • نرم با ضریب اصطکاک پایین

 • مقاومت عالی در برابر زمین لرزه و رانش زمین

 • قابلیت اتصال بسیار محکم، بدون نشتی و در عین حال انعطافپذیر

 • مقاومت بالا در برابر اشعه فرا بنفش خورشید

 • دارا بودن خصوصیات هیدرولیکی بسیار مناسب

 • هزینه پایین تعمیر و نگهداری

 • جوش پذیری

 

 

مقاومت بالای لوله‌های پلی اتیلنی

استفاده از انواع لوله پلی اتیلن مخصوص آتش‌نشانی بسیاری از مشکلاتی چون خوردگی میکروبی، عدم استحکام مناسب در مقابل زمین‌لرزه، دشواری اجرا و… که در کلیه سیستم‌های آتش‌نشانی قدیمی وجود داشت را برطرف کرده‌است. اما مهم‌ترین ویژگی لوله‌ها و اتصالات پلی اتیلن در سیستم‌های آتش‌نشانی داشتن مقاومت بالا در برابر خوردگی و عمل اکسیداسیون است که این ویژگی عامل اصلی افزایش عمر مفید این نوع لوله است. به همین دلیل لوله پلی اتیلن به انتخابی اول در اجرای سیستم‌های آتش‌نشانی تبدیل شده‌است. وجود ضریب کشش بالا و استحکام کافی در برابر فشارات خارجی و ضربه‌ای در ساختار این لوله باعث شده تا مقاومت بسیار زیادی در برابر ارتعاشات زمین‌لزره و جابه‌جایی لایه‌های خاک داشته‌باشد.

کاربردهای لوله پلی اتیلن آتش‌نشانی

لوله پلی اتیلن یکی از پرکاربردترین لوله‌های مصرفی در سیستم‌های آتش‌نشانی است که به دلیل داشتن مزایای ویژه و متمایز در پروژه‌های بزرگ نیروگاهی، ساختمان‌ها و برج‌های عظیم، فرودگاه‌ها و صنایع پتروشیمی و همچنین واحد‌های آتش‌نشانی در طی سالیان متوالی مورد توجه قرار گرفته‌است.

قیمت انواع لوله پلی اتیلن مخصوص آتش‌نشانی

انواع لوله پلی اتیلن آتش‌نشانی مانند سایر لوله‌های پلی اتیلنی بر اساس متراژ و کیفیت ساخت که در ابعاد مختلفی تولید می‌شوند قیمت‌ها متفاوتی دارند. هرچه گرید و خلوص مواد اولیه استفاده شده در ساختار این نوع لوله‌ها بیشتر باشد به همان اندازه قیمت تمام شده بیشتر خواهد بود.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید