بازار لوله، اتصالات و شیرآلات ایران
بازار لوله، اتصالات و شیرآلات ایران

کاربرد لوله پلی اتیلن در گرمایش از کف

کاربرد لوله پلی اتیلن در گرمایش از کف

با افزایش روز افزون جمعیت و همچنین کاهش منابع انرژی، مصرف بهینه انرژی امری بدیهی می‌باشد.

در این راستا نقش سیستم‌های گرمایشی بهینه ساختمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی در کنترل و بهینه‌سازی مصرف انرژی مهم و قابل تامل می‌باشد. سیستم حرارتی گرمایش از کف که انتقال حرارت به صورت تشعشعی (تابشی) سهم زیادی در فرآیند گرمایشی آن دارد.
سیستم گرمایش از کف به عنوان راحت‌ترین، سالم‌ترین و طبیعی‌ترین روش برای گرمایش شناخته شده است.

همانطور که افراد در یک روز سرد زمستانی توسط تشعشع خورشید احساس گرما می‌نمایند در این روش نیز گرما را بوسیله انتقال حرارت تشعشعی (تابشی) از کف دریافت می‌کنند و یقیناً احساس آسایش بیشتری خواهند نمود.
زمانی که مجموعه‌ای از لوله‌های به هم پیوسته در کنار هم قرار می‌گیرند به طوری که گرما و حرارت را به طور مساوی در سطوح منتقل کنند به آن سیستم گرمایش از کف گفته می‌شود. در چنین سیستم‌هایی آب‌های 40 تا 45 درجه سانتی‌گراد از طریق موتورخانه‌ها پخش می‌شود به طوری که توزیع این آب به طور انعطاف پذیر است.

در سیستم گرمایش از کف, گرما به صورت تابشی به محیط منتقل می‌شوند.
یکی دیگر از مزایای استفاده از سیستم گرمایش از کف در روش‌های ذوب برف و یخ می‌باشد بطوریکه از این روش برای ذوب یخ یا برف موجود در پیاده‌روها، لنگرگاه‌های بارگیری، جاده‌ها، ورودی ساختمان‌ها و بیمارستان‌ها، باند فرود هواپیما و زمین‌های ورزشی از جمله زمین فوتبال و غیره که دسترسی آسان و سریع به محل الزامی است می‌توان استفاده کرد. بطوریکه این روش علاوه برکاهش هزینه‌های برف روبی و نمک پاشی، در حفظ ساختار موارد گفته شده بسیار موثر خواهد بود.
لوله پلی اتیلن در گرمایش از کف

لوله پلی اتیلن pex

برای استفاده از لوله پلی اتیلن در گرمایش از کف دو نوع لوله پلی اتیلن داریم:

۱-لوله پلی اتیلن PEX

۲-لوله پلی اتیلن PE-RT

در حال حاضر بیشتر از لوله پلی اتیلن PEX استفاده می شود اما در حقیقت PE-RT با هدف اولیه جایگزینی PEX طراحی شده ولی به علت عدم تحمل حرارت و فشار بالاو مقاوت کمتر در برابر کلر تاکنون موفق به داشتن سهم بالا در برابر سایر لوله‌های تاسیساتی نمیباشد.

لوله پلی اتیلن PEX پلیمری است گرما سخت که پس از طی مراحل به نام شبکه‌ای شدن (Cross linking) و پیدایش تغییرات ساختاری، از پلی اتیلن سنگین (HDPE) به دست می‌آید. شبکه‌ای شدن به روش‌های گوناگون قابل اجرا است. در تمامی شیوه‌های مبتنی بر فناوری‌های گوناگون هدف آن است که از راه واکنش‌های رادیکال، بین شاخه‌های منفرد موجود در یک توده‌ی انبوه ارتباط و اتصال برقرار نمود. تعداد و تراکم این باندهای اتصال تعیین کننده‌ی ، درصد شبکه‌ای شدن است. این درصد موجب تمایز انواع پکس از یک دیگر و یا حتی پکس‌هایی است که تحت یک نام ارائه می‌شوند.

 

 

PE-RT چیست؟

(PE-RT ( Polyethylene pipe of raised temperature resistance یا “پلی اتیلن با مقاومت دمایی ارتقا یافته” پلی اتیلنی 8 کربنی است با سطحی بسیار شفاف, شیشه‌ای و زیبا که به آن پلی اتیلن اکتان PEOC نیز گفته میشود. از تولید این پلی اتیلن مدت زیادی نیست که میگذرد و فقط چند شرکت محدود در دنیا آنرا تولید میکنند. این پلیمر با هدف اولیه جایگزینی PEX طراحی شده ولی به علت تحمل حرارت و فشار کمتر و عدم مقاومت بالا در برابر کلر تاکنون موفق به داشتن سهم بالا در برابر سایر لوله‌های تاسیساتی نمی باشد.

موارد مصرف لوله‌های PE-RT :

لوله‌های تولید شده با این پلیمر مطابق استانداردهای مربوطه و مبحث 16 مقررات ملی ساختمان صلاحیت استفاده در سیستم‌های آبرسانی و حرارتی متوسط تا 60 درجه در ساختمان‌ها را دارند.

در سیستم گرمایش از کف گرما به صورت تابشی ویکسان به سطح منتقل شده و باعث گرم شدن سطح زمین می شود بدون اینکه تغییری در ساختار محل های مورد استفاده ایجاد کند

 

 

گرمایش از کف یکی از دلچسب ترین روش های گرمایشی است و امروزه استفاده از این روش به دلیل :

۱-صرفه جویی در سوخت

۲- عدم استفاده از فضای اصلی خانه

۳- تمیز ماندن دیوار ها و پاکیزگی هوای تنفسی مورد استقبال قرار گرفته است.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید