بازار لوله، اتصالات و شیرآلات ایران

همه چیز درباره پلیمر

مقالات

۴ اسفند ۱۴۰۰ 362 بازدید
بازار لوله، اتصالات و شیرآلات ایران

همه چیز درباره پلیمر

همه چیز درباره پلیمر

پلیمر چیست: پلیمر یا بسپار یک نوع درشت مولکول است که از تعداد زیادی واحد تکرارشونده تشکیل شده است. در واقع واژه پلیمر از از دو واژه یونانی «Poly» به معنای چند و «Mer» به معنی قطعه است. واژه پارسی این درشت مولکول نیز از دو بخش «بس» به معنی بسیار و پار به معنی پاره یا قطعه است. پلیمر ها کاربرد فراوانی دارند و بسیار شناخته شده هستند. پلیمر یک ماده شیمیایی کاربردی است که از طریق واحد های تکرار شونده ایجاد می شوند. بسپار ها از طریق شبکه های سه بعدی، دو بعدی و تک بعدی به یکدیگر متصل می شوند. در واقع هر واحد تکرارشونده یک «مر» هست و ترکیب «پلی» با معنی چندین به همراه کلمه «مر» موجب به وجود آمدن کلمه “پلیمر” به معنای تعدا زیاد واحد تکرارشونده می شود.

حال شاید برایتان سوال پیش بیاید که ماده اولیه تولید پلیمرهای مصنوعی چیست: مواد پلیمری یا بسپار شامل مجموعه ای ازمواد شامل پلاستیک‌ها، لاستیک‌ها، چسب‌ها، رنگ‌ها، فوم‌ها، رزین‌ها و بسیاری از مواددیگر است که در زندگی روزمره کاربرد دارند. این مواد در قرن بیستم وارد زندگی بشر شده و موجب تغییرات گسترده ای در پیشرفت تکنولوژی و تغییر سبک زندگی بشر شده است.

تاریخچه پلیمر

تا اوایل قرن نوزدهم میلادی توجه زیادی به مواد پلیمری نشده بود بومیان آمریکای مرکزی از برخی درختان شیرابه‌هایی استخراج می‌کردند که شیرابه بعدها نام لاتکس به خود گرفت. در سال ۱۸۲۹ ، دانشمندان متوجه شدند که در اثر مخلوط کردن لاتکس طبیعی با سولفور و حرارت دادن آن ماده‌ای قابل ذوب ایجاد می‌شود که می‌توان از آن محصولات مختلفی نظیر چرخ ارابه یا توپ تهیه کرد. در سال ۱۹۰۹ میلادی فنل فرمالدئید موسوم به باکلیت ساخته شد که در تهیه قطعات الکتریکی ، کلیدها ، پریزها و وسایل مصرف زیادی دارد.

در اثنای جنگ جهانی دوم موادی مثل نایلون پلی اتیلن ، اکریلیک موسوم به پرسپکس به دنیا عرضه شد. نئوپرن را شرکت دوپان در سال ۱۹۳۲ ابداع و به شکل تجارتی ابتدا با نام دوپرن و بعدها نئوپرن عرضه کرد.

اولین قدم در زمینه صنعت پلاستیک توسط فردی به نام واسپاهیات انجام گرفت وی در تلاش بود ماده‌ای را به جای عاج فیل تهیه کند. وی توانست فرآیند تولید نیترات سلولز را زا سلولز ارائه کند. در دهه ۱۹۷۰ پلیمرهای‌هادی به بازار عرضه شدند که کاربرد بسیاری در صنعت رایانه دارند زیرا مدارها و ICهای رایانه‌ها از این مواد تهیه می‌شوند. و در سالهای اخیر مواد هوشمند پلیمری جایگاه تازه‌ای برای خود سنسورها پیدا کردند.

 

ساختار پلیمر ها به چه شکل است؟

اغلب بسپار ها از روش متداول پلیمریزاسیون و از مولکول های ساده مونومر به دست می آیند. برای مثال پلی اتیلن پلیری است که از پلیمریزاسیون با افزایش و چندین مولکول اتیلن به دست می آید. هر مولکول اتیلن یک مونومر نامیده می شود. با ترکیب مناسبی از حرارت، فشار و پیوند های دوگانه بین اتم های کربن شکسته شده و یک پیوند ساده کوالانسی جایگزین آن می شود. اکنون در انتهای آزاد این مونومر به رادیکال های آزاد تبدیل می شوند، به طوری که هر اتم کربن یک تک الکترون دارد که می تواند به رادیکال های آزاد دیگر افزوده شود. اینگونه مولکول هایی زیربنای پلیمر هستند و قابلیت انجام واکنش دارند، ایجاد شده و واحد های تکراری این مولکول ها در کنار هم پلیمر یا بسپار را تشکیل می دهند.

انواع پلیمر چیست؟

ما در صنایع مختلف بسیاری از نوع های گوناگون این ماده استفاده می کنیم. اما در حالت کلی دو نوع طبیعی و مصنوعی وجود دارد. پلیمر های طبیعی در طبیعت وجود دارند و از طبیعت به دست می آیند. پلیمر های مصنوعی نیز در پتروشیمی ها تولید می شوند و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

برخی از polymer های طبیعی مانند نشاسته، سلولز، پروتئین و اسید های نوگلئیک برای زندگی بشر نیز بسیار مهم هستند. کاربرد های این پلیمر های طبیعی عبارت اند از:

  • نشاسته (Starch):ممکن است این سوال پیش بیاید که آیا نشاسته پلیمر است، بله این نوع حاصل از گلوکز است که به عنوان اندوخته غذایی در گیاهان مورد استفاده قرار می گیرد.
  • سلولز (Cellulose): این پلیمر نیز از گلوکز ساخته شده و مادا اصلی تشکیل دهنده گیاهان است، نشاسته و سلولز در اصل حاصل غذاسازی و فتوسنتز گیاهان هستند.
  • پروتئین (Proteins): پروتئین ها پلیمری حاصل از آمینو اسید ها هستند که به طور معمول زنجیره ای بین 20 تا 1000 اسید آمینه را شامل می شوند که در سازمان ها و ساختار های پیچیده ای با هم ترکیب شده اند و یکی از مهمترین مواد غذایی هستند که باید به بدن انسان برسد.
  • اسید های نوکلئیک (Nucleic Acids): این اسید نیز پلیمری ناشی از نوکلئوتید هاست، برای مثال DNA و RNA از نمونه های نوکلئیتید ها هستند.

 

 

پلیمر های مصنوعی نیز از polymer هایی هستند که توسط انسان ها ساخته می شوند و در انواع و اقسام صنایع کاربرد دارند و مورد استفاده قرار می گیرند. پلیمر مصنوعی با مثال:

پلاستیک

پلاستیک ها موادی هستند که از مولکول های بزرگ و سنگین تشکیل شده اند و می توان آنها را با تحت فشار و حرارت قرار دادن، شکل داد و از آنها استفاده کرد. از ویژگی های خوب پلاستیک مقاومت زیاد آنها در برابر نیروی وارده است.

لاستیک

لاستیک ها نیز یکی از پلیمر های مصنوعی هستند که تغییر شکل آسانی ندارند ولی در دمای بالا تا 300% افزایش طول دارند و بعد از قطع شدن تنش به حالت اولیه خود بر می گردند.

کامپوزیت

کامپوزیت ها نیز موادی هستند که از دو سازنده کاملا متفاوت از نظر خواص مکانیکی درست می شوند. کامپوزیت ها نیز از بسپارهای پر کاربرد هستند.

رنگ

رنگ ها نیز نوعی polymer پوشش دهنده هستند که در تزئین و حفاظت نقش دارند.

چسب

به هر ماده معدنی یا عالی که قادر باشد مواد را از طریق سطحشان به هم متصل کند چسب می گویند و چسب ها نیز از پلیمر های مصنوعی هستند.

فوم

فوم ها مواد جامدی هستند که توسط یک گاز منبسط شده و حاوی تعداد بسیار زیادی حفره (Cell) با شکل و اندازه یکسان می باشند. فوم ها نیز نوعی دیگر از پلیمر های مصنوعی هستند که در صنایع زیادی کاربرد دارند.

ویژگی های پلیمر چیست؟

  • مقاومت در برابر ضربه
  • شکنندگی
  • شفافیت
  • انعطاف پذیری
  • جنس پلیمر خاصیت کشسانی دارد.

مطالب مفید دیگر :

پلاستیک چیست؟–  پلی اتیلن UHMWPE و مزایای آن

اشتراک گذاری
برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید