بازار لوله، اتصالات و شیرآلات ایران
بازار لوله، اتصالات و شیرآلات ایران

اهمیت مقاومت لوله های پلی اتیلن

اهمیت مقاومت لوله های پلی اتیلن

مقاومت شیمیایی فوق‌العاده پلی‌ اتیلن در برابر انواع معرف‌های شیمیایی باعث شده است که از این سیستم‌ ها در طیف وسیعی از فرایندهای شیمیایی استفاده شود.

به همین ترتیب، لوله‌ های ساخته شده از این مواد نیز به دلیل مقاومت شیمیایی مواد سازنده مزیت‌ ها و ویژگی‌ های خاصی پیدا می‌کنند.

مقاومت شیمیایی لوله پلی‌ اتیلن نسبت به مواد خاص موجود در محیط و مواد موجود در سیالی که توسط لوله منتقل می‌شود (که به کاربرد لوله بستگی دارد)، با توجه به شرایط محیطی، مانند دما و فشار، از جمله معیارهای مهمی هستند که هنگام انتخاب نوع لوله مورد نیاز در فاز طراحی باید به آن ها توجه ویژ‌ه‌ای داشت.

به عنوان مثال، در سیستم انتقال آب آشامیدنی حاوی کلر، ترکیباتی از رزین پلی‌ اتیلن، که شامل افزودنی‌های ثابت‌کننده‌ مقاوم در برابر اثر اکسیداسیون ضدعفونی‌ کننده‌ های بر پایه کلر هستند، استفاده می‌شود.

اثرات عمومی مواد شیمیایی بر لوله‌های پلی‌ اتیلن

مقاوم در برابر: آب، محلول‌ های حاوی نمک‌های آلی، اسیدهای ضعیف، اسیدهای آلی قوی، محلول‌های قلیایی قوی و هیدروکربن‌ های آلیفاتیک

مقاومت خوب در برابر: اسیدهای قوی، اسیدهای هیدروفلوریک، چربی‌ها و روغن‌ ها

مقاومت محدود در برابر: الکل‌های با غلظت کم، استرها، کتون‌ها، اترها، هیدروکربن‌های معطر و روغن‌ های معدنی

گاهی بدون مقاومت: نفتای سبک، مخلوط سوخت

بدون مقاومت: هیدروکربن‌های مخلوط با کلر اشباع نشده، تربانتین

مقاومت کششی لوله پلی اتیلن در نقطه تسلیم و استحکام نهایی آن

مقاومت کششی لوله پلی اتیلن: آزمون کشش یکی از روش‌های قدیمی اندازه گیری استحکام فلزات و سایر مواد بوده است، که بوسیله آن، رفتار تنش / کرنش ماده مورد نظر طی کرنشی با نرخ ثابت، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. یکی از نقاط مورد نظر در بیشتر فلزات، نقطه‌ای است که ماده در آن تسلیم می‌شود – نقطه‌ای که گذار از پاسخ تنش / کرنش الاستیک (برگشت پذیر) به پلاستیک (برگشت ناپذیر) در آن نقطه انجام می‌شود. اهمیت نقطه تسلیم در طراحی با استفاده از مواد کشسان (الاستیک) از اینروست که اطمینان داشته باشیم در صورت اعمال تنش، فقط تغییر شکل الاستیک صورت بگیرد.

 

مقاومت حرارتی لوله پلی اتیلن چقدر است؟

مقاومت حرارتی پلی اتیلن ۰٫۴ W / m است.

در لوله های پلی اتیلن ضریب انتقال حرارت و مقاومت حرارتی در جایی اهمیت پیدا می می کند که دمای سیال درون لوله از دمای محیط بالاتر برود.

بنابراین میزان دمای سیال داخل لوله توسط لوله پلی اتیلنی یا لوله کاروگیت دو جداره به محیط انتقال میابد.این اتلاف دما از طریق دیواره لوله به محیط خارجی منتقل می شود.

این مقدار اتلاف دما با مقدار یا واحد (W) اندازه گیری می شود و با طول (متر_M) لوله رابطه مستقیم دارد.

برای محاسبه این مقدار محیط داخل لوله به عنوان واحدی ثابت در نظر گرفته می شود. نتیجه یک مقدار عددی مشخص است که به آن مقاومت حرارتی لوله پلی اتیلن گفته می شود و به انرژی از دست رفته در واحد طول (W/m) وابسته است.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید