بازار لوله، اتصالات و شیرآلات ایران

بازیافت پلی اتیلن و اهمیت آن

مقالات

۱۲ آبان ۱۴۰۰ 511 بازدید
بازار لوله، اتصالات و شیرآلات ایران

بازیافت پلی اتیلن و اهمیت آن

بازیافت پلی اتیلن و اهمیت آن

بازیافت

امروزه با افزایش مصرف پلیمرها شاهد افزایش ضایعات این مواد نیز هستیم که به طبع آن مساله بازیافت ضایعات و مشکلات زیست محیطی اهمیت بیشتری می یابد. بازیافت موثر و توسعه کاربردهای جدید برای محصولات تهیه شده از پلیمرهای بازیافتی می تواند مشکل تجمع ضایعات و آلودگی محیط زیست را کمتر کند. “پلی اتیلن ” ( PE ) پلاستیک صنعتی بسیار مفید و کاربردی است که در دهه گذشته شاهد افزایش سریع مصرف این ماده پلیمری در صنعت و محیط زیستمان بوده ایم.

پلی اتیلن چیست؟

پلی اتیلن ، ماده ای است که اگر بازیافت آن به خوبی صورت پذیرد و ناخالصی های مواد بازیافتی آن حذف شود، علاوه بر صرفه جویی اقتصادی قابل ملاحظه خواص فیزیکی و مکانیکی ضایعات می تواند به خوبی خواص پلی اتیلن نو باشد و قیمت مواد بازیافتی کمتر از یک پنجم بهای مواد نو است. علاوه بر این، استفاده از ضایعات به پاکسازی محیط زیست و جلوگیری از انباشت ضایعات پلاستیکی در طبیعت کمک کند.

 

بازیافت پلی اتیلن

تحقیقات نشان داده است ایجاد پیوند بین گروه های عاملی سازگار کننده و PE بازیافتی ضمن ایجاد سازگاری در آلیاژ نهایی موجب بهبود خواص مکانیکی از جمله استحکام کششی و مقاومت ضربه ای می شود. از نتیجه این کار می توان در کاربردهایی که به مقاومت ضربه ای و کششی بالایی نیاز دارد مانند تسمه های بسته بندی محموله های حجیم در بنادر به عنوان جایگزین تسمه های فلزی استفاده کرد.از دیگر کاربردهای PE بازیافتی می توان به استفاده از آن به عنوان الیاف در صنایع نساجی , لوازم خانگی و ورزشی، صنایع خودرو سازی و تولید پانل های اسفنجی عایق دار برای مصارف ساختمانی اشاره کرد. پلی اتیلن در زمینه های مختلف چون الیاف، فیلمها، غشاها، بطری های نوشیدنی، فیلم برای قالبگیری فشاری و صنایع بسته بندی فیلمهای رادیوگرافی , نوارهای ویدیویی و لوله ‌های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد

فرآیند بازیافت پلی اتیلن

به طور کلی ۳ روش بازیافت پلی اتیلن و البته به طور کلی برای بازیافت پلیمرها وجود دارد:

  1. بازیافت مکانیکی

  2. بازیافت شیمیایی

  3. بازیافت انرژی

 

 

 

 

 

لازم به یادآوری است که قبل از فرایند هر نوع فرایند بازیافت می بایست ضایعات جمع آوری, تفکیک و یا جداسازی شوند. عملیات جداسازی در بازیافت بسیار مهم است. زیرا اگر جداسازی به خوبی انجام نشود محصولات بازیافتی کیفیت بالایی نخواهند داشت.

 

بازیافت پلی اتیلن و اهمیت آن

 

هنگام فرایند بازیافت مواد پلاستیکی, باید نوع پلیمری که باید بازیافت شود مد نظر قرار ‌گیرد. به این علت که اگر انوع پلیمر جدا از انواع دیگر بازیافت نشود، فرایند بازیافت با اشکال روبه رو خواهد شد. بدین صورت فرض کنید که پلی اتیلن ها با هم، پلی پروپیلن ها با هم و پلی آمیدها با هم بازیافت می شوند.هنگام فرایند بازیافت باید ابتدامواد پلاستیکی را خرد کرده وسپس ذوب کنندو مجدداً مورد استفاده قرار می گیرند؛ از آنجا که نقطه ذوب موادهای مختلف،متفاوت است بنابراین اگر ترکیبی از مواد پلاستیکی مختلف نظیر ظروف یک بار مصرف با انواع مختلف خرد و سپس ذوب شوند، ترکیب ناهمگونی بوجود می آورند.
با توجه به انواع بازیافتهای مکانیکی، فیزیکی و شیمیایی کهبرای این پلیمر مورد استفاده قرار می گیرند، بازیافت PE تا به حال، یکی از موفق ترین نمونه های بازیافت پلیمرها بوده است.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید