بازار لوله، اتصالات و شیرآلات ایران

چرا لوله پلی اتیلن سیاه است ؟

وبلاگ

۶ بهمن ۱۴۰۰ 1555 بازدید
بازار لوله، اتصالات و شیرآلات ایران

چرا لوله پلی اتیلن سیاه است ؟

چرا لوله پلی اتیلن سیاه است ؟

لوله‌ پلی اتیلن

مواداولیه تولیدلوله‌ های پلی اتیلن بدون رنگ میباشد واین بدون رنگ بودن درتمامی گریدهای پلی اتیلن عمومیت دارد.

لوله پلی اتیلن تنها یکی ازمیلیونها محصول پلیمیری است که بامواد پلی اتیلنی تولیدمی‌شود .

لوله‌های پلی اتیلن با توجه به کاربردهایی که دارندبه رنگ های مختلفی تولید می‌ شوند که اغلب لوله‌ های پلی اتیلن به رنگ مشکی می ‌باشند

که رنگ مشکی باعث ایجادمقاومت لوله‌های پلی اتیلن دربرابر اشعه UV خورشید می‌شود .

لوله‌ های پلی اتیلن درابتدا وهنگامی که این صنعت نوپابود بامواد PE63 و PE80 تولید می شدند

که این موادبه صورت بیرنگ بودند ( مواد پلی اتیلن سفید ) و برای رنگی نمودن و مشکی کردن لوله‌ ها از مواد افزودنی بنام مستربچ استفاده می‌کردند .

اضافه نمودن مواد افزودنی به مواد اولیه باید طبق فرمول و بادقت زیادی انجام شود که این کار نیاز به دستگاه ‍‌های دقیق ومدرن داشت .

اما این اضافه نمودن در ۹۹ درصد کارخانه ‌های تولید کننده لوله پلی اتیلن جهان به صورت دستی بوده و هنوز هم به همین روش سنتی و دستی می ‌باشد و پراکنش مواد و دوده به صورت استاندارد و منظم انجام نمی ‌پذیرد و برای اینکه مستربچ ‌ها به صورت دقیق به مواد اولیه اضافه شود خطوط تولید لوله پلی اتیلن نیزمند قطعه‌ای به نام گراویمتریک هستند که وظیفه اندازه‌گیری مواد ورودی به اکسترودر رادارد.

 

 

باپیشرفت صنعت پلی اتیلن وتولید مواد PE100 پلی اتیلن تولیدکنندگان معتبرومطرح مواد پلی اتیلن اقدام به تولیدمواد اولیه مشکی نمودند و این مواد مخصوص لوله‌ های پلی اتیلن بوده و مشخصا باید توسط اکسترودر باید به لوله تبدیل شود . لوله پلی اتیلن مشکی که با مواد خود رنگ مشکی تولید شده است از کیفیت بسیار بالاتری نسبت به لوله‌هایی که با مواد سفید و مستربچ تولید می‌شوند داراهستند.

لوله‌های پلی‌اتیلن مشکی دارای موادآنتی UV میباشدلذاجاذب نور بوده وگرمارا درخود نگه میدارد این امرباعث داغ شدن و انبساط لوله می‌گردد بنابراین لازم است که در هنگام جا به جایی دقت لازم اعمال گردد تا از شکستگی ، خمیدگی و یا تغییر شکل دائمی جلوگیری به عمل آید .لوله نیوپایپ

حتی المقدورازجابجا نمودن لوله‌ های داغ که مدت طولانی درمعرض تابش نورخورشید قرارگرفته اندبایداجتناب شود .برای تولید گرانول پلی اتیلن سنگین گرید لوله پلیمر را با مستربچ سیاه (دوده یا کربن بلک ) اکسترود (مخلوط) می‌کنند .

بنابراین جز اصلی دیگر لوله دوده یا کربن بلک است. مستربچ سیاه دوده شامل کربن بلک , رزین پلی اتیلن و دیگر افزودنیها همچون آنتی اکسیدانت و لوبریکانت ها خواهد بود. ۲۵ تا ۴۰درصد مستربچ راکربن بلک تشکیل میدهد.پلی اتیلن مورداستفاده میتواندLDPE,LLDPE ,MDPE,HDPEباشد.

بیشتر بدانید : اهمیت مقاومت لوله های پلی اتیلن

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید