بازار لوله، اتصالات و شیرآلات ایران

گالوانیزه چیست؟

مقالات , آموزش

۶ آبان ۱۴۰۰ 502 بازدید
بازار لوله، اتصالات و شیرآلات ایران

گالوانیزه چیست؟

گالوانیزه چیست؟

گالوانیزه، آهنی است که با روی پوشیده شده و به مقاومت بالا معروف است. روی باعث می شود آهن از هرگونه زنگ زدگی در امان بماند و به عمر آن اضافه شود. گالوانیزه به دلیل مقاومتی که دارد در جوامع مختلف دارای محبوبیت است و قدمت آن را می توان به حدود ۱۵۰ سال پیش نسبت داد. در ادامه ی این مطلب به ارائه ی اطلاعات بیشتری درباره گالوانیزه چیست ، گالوانیزاسیون و ویژگی های آن می پردازیم. امروزه مقدار زیادی از فلز روی تولیدی در جهان برای پوشش گالوانیزه مصرف می شود. به فرایند گالوانیزه شدن ، گالوانیزاسیون می گویند.

فرو رفتن آهن در مخزنی از روی مذاب شده جهت پوشش‌دهی سطح آهن توسط روی را گالوانیزاسیون با روش غوطه‌وری گرم می‌گویند. در این روش از آهن در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی محافظت می شود. این روش یکی از روش های پرکاربرد در برابر زنگ‌زدگی می‌باشد که در گذشته ها نیز از این روش برای گالوانیزه کردن استفاده می شد. روش گالوانیزاسیون نسبت به روشهای دیگری که برای جلوگیری از زنگ‌زدگی استفاده می‌شود هزینه‌ی کمتری دارد. لایه‌ی محافظ شکل گرفته دو ویژگی مهم را دارد

۱- چسبندگی به فلز اولیه

۲- مقاوم بودن در برابر اصطحکاک

انواع گالوانیزه چیست ؟

– گالوانیزه گرم: گالوانیزه گرم یکی از روش های قدیمی در گالوانیزه کردن فلزات است. با فرو بردن ورق های آهن در محلول مذاب روی در دمای 460 درجه سانتی گراد انجام می شود. هنگامی که فلز مورد نظر یعنی آهن یا فولاد در محلول غوطه ور شدن ، واکنش های شیمیایی ایجاد می شود. در طول انجام این واکنش ها شاهد تشکیل چند لایه از آهن و روی هستیم. بعد از اینکه فلز را از محلول خارج کردیم روی با اکسیژن واکنش نشان داده و یک پوشش محافظ و آلیاژی بر روی فلز ایجاد می شود. این پوشش می تواند مقاومت لازم را در فلز به وجود آورد.

– گالوانیزه سرد: با قرار دادن ورق های آهن در حمام روی متصل به تجهیزات الکترونیکی که از طریق آنها جریان الکتریکی عبور می کند ، لایه روی مورد نیاز تولید می شود. این روش بر روی فلزاتی با ضخامت کمتر انجام می شود. معمولا ضخامت این فلزات حدود 25 میکرون است و بعد از اتمام فرآیند گالوانیزاسیون شاهد سطحی براق تر و زیباتر نسبت به گالوانیزاسیون گرم هستیم.

ورق های گالوانیزه در چه صنایعی استفاده می شوند ؟

لوازم خانگی

در ساخت انواع لوازم خانگی مانند وسایل گرمایشی ، سرمایشی ، لباسشویی و …. از ورق های گالوانیزه استفاده می شود. زیرا این ورق ها کاملا مقاوم هستند و دارای سطحی زیبا و براق می باشند. البته از ورق هایی گالوانیزه سرد برای تولید این محصولات استفاده می شود.

تابلو سازی

تابلوهای تبلیغاتی مانند چلنیوم از بهترین ابزارها برای نصب بر سردرب فروشگاه ها و مغازه ها محسوب می شود. یکی از اهداف خرید و فروش ورق آهن می توان به همین موضوع اشاره کرد. در سال های نه چندان دور که تکنولوژی استفاده از این تابلوها در اختیار ما وجود نداشت از تابلوهای بنری و پلاستیکی استفاده می کردیم. اما در حال حاضر این نوع از تابلوها جای خود را به تابلو چلنیوم داده اند. تابلوهای تبلیغاتی توسط متریال مختلفی تولید می شوند که یکی از آن ها ورق های گالوانیزه است. به همین دلیل تابلوهای تبلیغاتی مدت زمان بسیار طولانی تری نسبت به تابلوهای قدیمی سالم می مانند.

صنعت خودروسازی

از ورق های گالوانیزه نه تنها در ساخت خودور بلکه در تولید قطعات داخلی آن نیز استفاده می شود.پس جهت خرید ورق سیاه باید بدانید که این ورق ها به دلیل مقاومت و دوام طولانی مدت به عنوان گزینه ای مناسب برای بکار گیری در این صنعت شناخته می شوند.

مزیت های ورق گالوانیزه چیست؟

از جمله مزیت های استفاده از ورق گالوانیزه به شرح زیر است:

 1. هزینه کمتردر انجام عمل گالوانیزینگ
 2. کاهش هزینه برای نگهداری به دلیل عدم خوردگی و زنگ زدگی
 3. افزایش طول عمر تا حدود20 الی 30 سال
 4. اعتبار بیشتر با توجه به استاندارد ها در خصوص گالوانیزینگ ورق های فولادی
 5. دوام بیشتر در برابر اصطحکاک ، خوردگی و صدمات محیطی و خورندگی
 6. کنترل راحت پوشش گالوانیزه به وسیله چشم
 7. محافظت کامل توسط پوشش گالوانیزه

 

 

کاربرد ورق گالوانیزه چیست؟

ورق های گالوانیزه به دلیل ویژگی هایی که دارد در صنایع مختلف کاربرد دارد. از این ورق ها در تهیه محصولات و تولیداتی نظیر موارد زیر استفاده می شود:

 • سینی های کابل مورد استفاده در صنایع
 • نردبان های کابل مورد استفاده در صنایع
 • لوله های فولادی برق به کاربرده شده در صنایع
 • لوله های بخاری مورد استفاده در منازل
 • کانال های کولر مورد استفاده در منازل
 • شیروانی مورد استفاده در منازل
 • لوله های آب مورد استفاده در محل های گوناگون
 • تمام وسایلی که ممکن است آهن در آن ها دچار خوردگی شده و خسارت به بار آورد.

 

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید