بازار لوله، اتصالات و شیرآلات ایران
بازار لوله، اتصالات و شیرآلات ایران
برق امید

تخفیف « برق امید » همه مشترکان صرفه‌جو را در برمی‌گیرد

تخفیف « برق امید » همه مشترکان کم مصرف را در برمی‌گیرد

سخنگوی صنعت برق گفت:طرح « برق امید » فرصت مناسبی برای همه مشترکان ایجاد می‌کند که مصرفشان را کم کرده و از تخفیف ۱۰۰ درصدی بهای برق برخوردار شوند.

به‌گزارش روزسه شنبه پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، «مصطفی رجبی‌مشهدی» افزود: هدف از اجرای طرح ” برق امید ” به هیچ عنوان کاستن از رفاه خانوار نیست، بلکه این طرح به دنبال بهینه‌سازی مصرف و اختصاص آن به بخش‌های تولیدی مانند کشاورزی و صنعتی است.

وی ادامه داد: مشترکان در این طرح به سه دسته پرمصرف، خوش مصرف و کم مصرف تقسیم بندی می‌شوند که امیداست با اجرای طرح برق امید، باعث هجرت دو گروه دیگر به جمع مشترکان کم مصرف شود.

رجبی مشهدی گفت: ۳۶ میلیون مشترک برق در کشور وجود دارد که از این میان نزدیک به ۳۰ میلیون مشترک خانگی هستند، بر اساس آمارها ۸.۵ میلیون مشترک خانگی در گروه کم مصرف‌ها و ۴.۵ میلیون نفر نیز جزو مشترکان پرمصرف قرار دارند و الباقی مشترکانی هستند که در گروه خوش مصرف‌ها تقسیم بندی می‌شوند.
سخنگوی صنعت برق خاطرنشان کرد: ۶۰ درصد از جمعیت کم مصرف‌های برق کشور در روستاها و ۴۰ درصد نیز در مناطق شهری هستند ولی ما امیدواریم با آگاه سازی و تبلیغات مناسب، جمعیت بیشتری به گروه‌های کم مصرف اضافه شوند.

وی پراکندگی جمعیت کم مصرف‌ها را در کشور یکسان دانست و افزود: حدود ۳۰ درصد از مشترکان مناطق مختلف در این گروه قرار می‌گیرند.

رجبی مشهدی درباره الگوی کم مصرفی در مناطق عادی و گرم گفت: الگوها در حال بررسی‌های بیشتر قرار دارند، اما بر اساس آمارهای موجود اگر الگوی کم مصرفی در مناطق عادی ۱۰۰ کیلووات ساعت در ماه است، این الگو در مناطق گرم چهار برابر بیشتر و حدود ۴۰۰ کیلووات ساعت خواهد بود.
وی ادامه داد: بر اساس آمارهای موجود، ۳۰ درصد از مشترکان خانگی در مناطق گرم نیز در گروه کم مصرف‌ها قرار دارند.
سخنگوی صنعت برق اظهار امیدواری کرد: با تبلیغات مناسب و اطلاع رسانی صحیح، تا ۱۰ درصد از مصرف برق مشترکان خانگی کاهش و به بخش‌های صنعتی و کشاورزی تزریق و باعث رونق بیشتر این بخش‌ها در کشور شود.

رجبی مشهدی خاطرنشان کرد: ممکن است با اجرای این طرح در کوتاه مدت هزینه هایی به صنعت برق وارد شود چرا که باعث کاسته شدن از درآمدهای برق خواهد شد اما در بلند مدت و از دیدگاه اقتصادی صحیح، باعث کاهش سرمایه گذاری مورد نیاز برای احداث نیروگاه های جدید و تاسیسات مورد نیاز برای انتقال و توزیع می‌شود که تنها برای ساعت‌های محدودی در سال مورد استفاده قرار می‌گیرند و این سرمایه‌گذاری را می‌توان به بخش‌های دیگر تزریق کرد.

وی گفت: کاهش ۱۰ درصدی مصرف برق بخش خانگی از انتشار ۵ میلیون تن گازهای آلاینده به جو جلوگیری خواهد کرد.
سخنگوی صنعت برقادامه داد: شکل گیری روند پایدار تامین برق نیز از دیگر محاسن این طرح به شمار می‌رود؛ همانگونه که همکاری مشترکان در دوسال متوالی(امسال و سال گذشته) باعث شد تابستانی بدون خاموشی و تنها رشد ۱۰ درصدی در پیک را شاهد باشیم.
رجبی مشهدی گفت: در کشور ۵۰ تا ۶۰ درصد انرژی بیشتر برای تولید کالا و خدمات مصرف می‌شودکه با شاخص شدت انرژی سنجیده و بیان می‌شود و این روند در بخش خانگی هم وجود دارد، اما امید است که اجرای این طرح به بهینه سازی مصرف برق در بخش خانگی کشور منتج شود.
وی افزود: تلاش می‌شود طرح برق امید به طرح‌های تشویقی در ساعت‌های پیک گره زده شده و باعث کاهش مصرف برق در پیک (ماه های گرم) شود.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید