بازار لوله، اتصالات و شیرآلات ایران
بازار لوله، اتصالات و شیرآلات ایران
ترکیه

بزرگ‌ترین اکتشاف گاز طبیعی تاریخ ترکیه در دریای سیاه رقم خورد

بزرگ‌ترین اکتشاف گاز طبیعی تاریخ ترکیه در دریای سیاه رقم خورد

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد این کشور بزرگ‌ترین ذخیره گاز طبیعی تاریخش را در دریای سیاه را کشف کرده است و به زودی آن را مورد استحصال قرار خواهد داد.

رجب طیب اردوغان روز جمعه گفت، بزرگ‌ترین اکتشاف گازی در «تاریخ ترکیه» در دریای سیاه به وقوع پیوسته است.

اردوغان در یک سخنرانی گفت، این میدان گازی ۳۲۰ میلیارد متر مکعب وسعت داشته و هدف ترکیه این است که گاز طبیعی آن را تا سال ۲۰۲۳ آماده توزیع و فروش کند.

نشریه «بلومبرگ» به نقل از منابع ترکیه‌ای روز چهارشنبه گزارش داده بود که دولت این کشور توانسته در دریای سیاه منابع گاز طبیعی کشف کند.

خبرگزاری آناتولی ترکیه نیز پیش‌تر به نقل از اردوغان گفت: «ترکیه از جمعه آینده وارد مرحله جدیدی خواهد شد». رئیس جمهور این کشور گفته که روز جمعه این هفته خبر خوبی برای مردم این کشور خواهد داد.

اردوغان در این خصوص افزود: «ما تا کنون منابع طبیعی را از دیگر کشورها وارد می‌کردیم و این یک پیروزی بزرگ محسوب می‌شود. به زودی اخبار مشابهی را از دریای مدیترانه نیز خواهید شنید».

تنش‌ها در دریای مدیترانه از سال گذشته و به دلیل تلاش‌های ترکیه، یونان و قبرس جهت عملیات اکتشاف و حفاری گاز در منطقه شدت یافته و این مسئله به پدیدار شدن تنش‌های قدیمی منجر شده است.

اتحادیه اروپا چندی قبل اعلام کرد که طرح ترکیه برای انجام حفاری برای جستجوی نفت و گاز در سواحل قبرس نگرانی بسیار در این منطقه را موجب شده است. اتحادیه اروپا هشدار داده که این اقدام ترکیه موجب افزایش تنش‌ها میان این دو کشور شده و غیر قابل قبول است.

رجب طیب اردوغان در ادامه گفت، منافع کشور او در این است که از برادران لیبیایی خود در برابر زورگویان و مزدوران محافظت کنیم.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید