بازار لوله، اتصالات و شیرآلات ایران
بازار لوله، اتصالات و شیرآلات ایران
فروش

فروش اوراق سلف نفتی ، طرح گشایش اقتصادی رئیس جمهوری نیست

فروش اوراق سلف نفتی ، طرح گشایش اقتصادی رئیس جمهوری نیست

مدیرعامل بورس انرژی گفت: اوراق سلف نفتی که روز یکشنبه (۲۶ مردادماه) در بورس انرژی به فروش میرسد، با آنچه که رئیس جمهور درباره آن سخن گفته بود تفاوت دارد.

به نقل از وزارت نفت، سید علی حسینی پیرامون فروش اوراق سلف نفتی ، تصریح کرد: این فرایند طبق روال انتشار اوراق تامین مالی شرکت ملی نفت ایران انجام می‌شود. وی افزود: طرح اعلامی رییس جمهوری در صورت نهایی شدن الزام‌های حقوقی و مقررات اجرایی آن در قالب یک برنامه و از طریق مراجع ذی‌ربط اطلاع‌رسانی می‌شود.

دو هزار میلیارد تومان اوراق سلف نفتی منتشر می‌شود

بر این اساس با هدف تامین مالی پروژه‌های اولویت دار شرکت ملی نفت ایران، دو هزار میلیارد تومان اوراق امسال با نرخ حدود ۱۹ درصد اسمی و به صورت دو ساله منتشر می‌شود. اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام طبق سال‌های پیش منتشر می‌شود، سال‌های پیش هم این اوراق هم از سوی شرکت ملی نفت ایران منتشر شده است. آئین نامه این طرح نیز در سال‌های گذشته تدوین شده است و طرحی جدید نیست.

این طرح با طرح فروش نفت دولت تفاوت دارد و آن طرح دولت هنوز آئین‌نامه مدون و تصویب شده‌ای ندارد و شایان ذکر است این طرح طبق سال‌های پیش هر ساله برای تامین مالی پروژه‌های نفت منتشر می‌شود.

براساس این طرح، دولت نفت را با احتساب ارز نیمایی می فروشد و در موعد تحویل که 2 سال بعد خواهد بود، خریداران این امکان را خواهند داشت که با کسر درصدی کارمزد، این نفت را به شرکت ملی نفت ایران بفروشند و معادل ریالی قیمت جهانی نفت با احتساب نرخ روز ارز را دریافت کنند. هم‌چنین در صورت کاهش و یا عدم افزایش احتمالی نرخ ارز یا قیمت نفت در سر رسید دولت متعهد خواهد بود حداقل به اندازه نرخ سود بانکی به دارندگان اوراق سود پرداخت کند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید