بازار لوله، اتصالات و شیرآلات ایران
بازار لوله، اتصالات و شیرآلات ایران
سود

سود مردم از خرید اوراق نفتی از دولت چیست؟

سود مردم از خرید اوراق نفتی از دولت چیست؟

حسینی سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان نفت و گاز و پتروشیمی گفت: با توجه به اینکه بسیاری از کارشناسان بازار نفت معتقدند، طلای سیاه در یکی، دو سال آینده روند صعودی خواهد گرفت و دیگر در کانال ۳۰، ۴۰ دلاری نخواهد بود، این موضوع می‌تواند بسیار جذاب باشد، چرا که نفت تا سطح ۶۰ دلاری نیز تا یک سال آینده رشد خواهد کرد و به نوعی می‌توان گفت با یک افزایش ۵۰ درصدی روبرو می‌شود، که به طور قطع این مسئله خریداران نقت از دولت را به سود مناسبی خواهند رساند.

دولت قرار است اوراق سلف موازی با پشتوانه نفت خام را عرضه کند. بر این اساس دولت می‌خواهد در این طرح ۲۲۰ میلیون بشکه در فاصله یک‌ساله پیش‌فروش کند؛ یعنی به‌طور میانگین روزی ۶۰۰ هزار بشکه. اگر دولت موفق شود که تمام حجم پیش‌بینی شده را به فروش رساند، با قیمت‌های فعلی ارز سنا و نفت سنگین ایران، حدود ۱۹۰ هزار میلیارد تومان تامین مالی می‌شود.

در این اوراق، ریسک نوسان قیمت دلار و نفت وجود دارد، اما دولت در این مورد تضمین می‌دهد که سرمایه‌گذاران در هیچ شرایطی متضرر نمی‌شوند و حداقل به میزان سقف سود سپرده بانکی سود می‌برند. همچنین اوراق سلف موازی این امکان را به خریداران می‌دهد که در صورت نیاز، آن را در بازار ثانویه به فروش برسانند. در شرایط فعلی، حتی اگر دولت به میزان نصف حجم پیش‌بینی‌شده، موفق به تامین مالی از این محل شود، می‌تواند سایه کسری بودجه را از متغیرهای پولی بردارد.

این طرح برای مردم سود آور است

حمید حسینی سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان نفت و گاز و پتروشیمی در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه پیش‌فروش نفت به مردم اقدام درستی است که از سوی دولت دنبال می‌شود، اظهار داشت: ایده فروش نفت یک بار در دولت احمدی‌نژاد و یکبار دیگر هم در سال ۹۴ مطرح شد، اما هر بار بنا به دلایلی این موضوع به محاق رفت، اما امروز به دلیل وضعیت کشور، به نظر می‌رسد بالاخره طلسم خرید نفت به وسیله مردم شکسته خواهد شد.

حسینی افزود: در حال حاضر نقدینگی بسیار زیادی در دست مردم قرار دارد که این موضوع می‌تواند به افرایش تورم دامن بزند، از سوی دیگر وضعیت بازارهای سرمایه نیز بسیار ریسکی است، مسکن، طلا، ارز، سکه و خودرو طی این مدت با افزایش بسیاری روبرو بودند و به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاری در این بازارها با توجه به قیمت‌هایی که در آن‌ها وجود دارد، از ریسک بسیار زیادی برخوردار است و می‌تواند برای بسیاری از افراد دردسر آفرین باشد.

گشایش اقتصادی، برای دولت یا مردم؟

وی گفت: به طور مثال با توجه به اینکه امروز قیمت طلا در بازارهای جهانی در محدوده ۲ هزار دلاری قرار دارد، ریسک خرید آن بالا است، زیرا اگر یک دفعه خبر کشف واکسن کرونا اعلام شود، به احتمال زیاد قیمت‌ها خواهد ریخت، یا اینکه در مورد نرخ دلار در بازار داخل نیز در روزهای اخیر نوسان دلار بسیار زیاد بوده و کمتر کسی الان برای سرمایه گذاری در این قیمت‌ها به سراغ ارز می‌رود، به طور کلی وقتی که بازاری یک رشد شارپی را تجربه می‌کند، برای مدتی دچار رکود و نوسان قیمت خواهد شد و ریسک حضور در آن بازار افزایش می‌یابد، بنابراین در چنین شرایطی کسی به سراغ این بازارها نخواهد رفت.

این فعال بخش خصوصی بیان داشت: بورس نیز که این روزها به عنوان برترین بازار از نظر بازدهی به شمار می‌آید، این چند روزه به دلیل رسیدن شاخص کل به کانال ۲ میلیونی به نظر می‌رسد چند وقتی را نوسانی خواهد بود و دیگر رشد گذشته را تجربه نمی‌کند، بنابراین در چنین شرایطی فروش نفت به مردم می‌تواند بسیار جذاب باشد و باعث خواهد شد سپرده از بانک‌ها خارج شود، زیرا با توجه به نرخ تورم حداقل ۴۰ درصدی و نرخ سود بانکی حداکثر ۲۰ درصدی، مردم در ابتدای کار ۲۰ درصد ارزش پول خود را از دست خواهند داد به دلیل بهره منفی سود سپرده بانکی، اما افرادی که نفت از دولت بخرند به دو دلیل می‌تواند در به سود مناسب و مطمئن و کم ریسکی دست پیدا کنند.

به نظر می رسدطلسم فروش نفت به مردم شکسته خواهد شد

دو دلیل جذابیت اوراق نفتی

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان نفت و گاز و پتروشیمی اضافه کرد: با توجه به اینکه بسیاری از کارشناسان بازار نفت معتقدند، طلای سیاه در یکی، دو سال آینده روند صعودی خواهد گرفت و دیگر در کانال ۳۰، ۴۰ دلاری نخواهد بود، این موضوع می‌تواند بسیار جذاب باشد، چرا که نفت تا سطح ۶۰ دلاری نیز تا یک سال آینده رشد خواهد کرد و به نوعی می‌توان گفت با یک افزایش ۵۰ درصدی روبرو می‌شود، که به طور قطع این مسئله خریداران نفت از دولت را به بازدهی مناسبی خواهند رساند.

حسینی ادامه داد: از سوی دیگر با توجه به اینکه این اوراق سلف نفتی ارزی خواهد بود، خریداران نیز می‌توانند از افزایش نرخ ارز نیز طی یک سال آینده منتفع شود، به نظر می‌رسد نرخ ارز نیمایی برای تبدیل دلار به ریال در این مسئله در نظر گرفته شود و با توجه به اینکه در حال حاضر نرخ ارز نیمایی حدود ۱۸ هزار تومان است، به احتمال زیاد این نرخ در سال آینده به بالای ۲۰ هزار تومان خواهد رسید که در نهایت این موضوع به نفع خریداران خواهد بود.

این کارشناس نفت با تاکید بر اینکه در مجموع مردم می‌توانند با خرید این اوراق به سود خوبی دست پیدا کنند، یادآور شد: اگر مردم حتی طلا و ارز خود را تبدیل به ریال کرده و این اوراق را تملک کنند، به دلیل اینکه اوراق مورد اشاره ارزی خواهند بود، در نهایت ارزش پول آن‌ها نیز حفظ خواهد شد و در سررسید اوراق نیز مطمئن باشند، از خرید این اوراق بسیار منتفع می‌شوند.

حسینی با اشاره به اینکه دولت با فروش نفت به مردم می‌تواند کسری بودجه خود را جبران نماید، گفت: به دلیل اینکه ما نمی‌توانیم نفت خود را به فروش برسانیم، در نتیجه درآمدمان نیز با کاهش روبرو شده، در این رابطه با فروش نفت به مردم اولا می‌توان کسری بودجه دولت را جبران کند و دوما با این منابع بسیاری از طرح‌ها و پروژه‌های نیمه تمامی که در سطح کشور وجود دارد را می‌توان به اتمام رساند و از این طریق اشتغالزایی کرد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید